En İyi Bruce Willis Filmleri

Ülkemizde yayınlanan adıyla Mavi Ay(Moonlighting) dizisinde göründüğünden beri bir yıldız olan Bruce Willis çoğunluğu aksiyon onlarca filmde oynadı.

Bir çok unutulmaz filme imza atan Willis, gişe canavarı filmler dışında, bazı bağımsız yapımlarda da rol aldı.

Bruce Willis, Walter Bruce Willis ismiyle Batı Almanya’nın Idar-Oberstein şehrinde dünyaya geldi. Bruce Willis’in annesi Alman ve babası Amerika’nın Almanya üssünde görevli bir New Jersey’liydi.

Aile Bruce Willis’in doğumundan bir süre sonra Amerika’ya taşındı. Willis genç yaşlarından itibaren oyunculuk ve dramatik sanatlarla ilgilendi. ilk büyük başarısı Sam Shepard’ın Fool For Love oyununda baş rolü alması oldu. 1985 yılında yüzlerce aday içerisinden Mavi Ay dizisine seçilmesiyle beraber bütün dünyada tanınan bir aktör haline geldi.

Bir yandan diziye devam eden aktör bir yandan da sinema filmlerinde oynamaya başladı.

1987 yılında aktris Demi Moore’la evlenen sanatçının bu evliliğinden 3 kızı oldu. Çift 2000 yılında yollarını ayırdı. Sinema dışında müzikle de ilgilenen Bruce Willlis 2 albüm çıkardı.

Mavi Ay dizisinde ki rolüyle 1987 yılında Altın Küre(Golden Globe) ve Emmy kazanan Willis, Friends dizisinde ki konuk oyuncu rolüyle 2000 yılında bir başka Emmy ödülü daha kazandı.

2002 yılında Harvard Üniversitesi’nin Hasty Pudding Ödülü’nü kazandı.

2009 yılında Emma Hemming’le evlenen Willis’in bu evliliğinden 2 kızı dünyaya geldi.

keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri

Die Hard-Zor Ölüm-1988

Bruce Willis’i Mavi Ay’dan sonra süper star mertebesine yükselten film. İlki 1988 yılında çekilen seri aksiyon filmlere de yeni bir yön verdi. New York Polis teşkilatından John McClane Nole tatilinde eşinin çalıştığı gökdelene gider. Gökdeleni basan bir terörist grubunun lideri acımasız ve uluslararası bir suçlu olan Hans Gruber’dır. Grubun istekleri ve acımasız eylemleri karşısında John McClane sorumluluk almak zorunda kalır.Son ana kadar devam eden hareketli yapısı, akılcı senaryosu ve Bruce Willis’in karizmasıyla unutulmazlar arasına giren bir film. Filmde Bruce Willis dışında Bonnie Bedelia, İngilizlerin unutulmaz oyuncusu Alan Rickman ve Reginald VelJohnson rol alıyor. Filmin yönetmenliğini John McTiernan yaparken, senaryosunu Jeb Stuart Roderick Thorp’un 1979’da yayımlanan Nothing Lasts Forever romanından uyarladı. Teknik dallarda 4 Oscar adaylığı alan filmin IMDB puanı:8,2.

28 milyon dolara mal olan film dünya çapında 141 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Die Hard-1988-Trailer
die_hard_1988

Death Becomes Her-Ölüm Kadına Yakışır-1992

Ölüm Kadına Yakışır göz alıcı kadroyla çekilmiş ilginç bir film. Baş rollerde Bruce Willis dışında Hollywood efsanesi Meryl Streep, komedi filmlerinin aranan ismi Goldie Hawn ve Isabella Rosselini rol alıyor. Ünlü bir aktris olan Madeline , aralarında nefret sevgi ilişkisi olan arkadaşı Helen’in nişanlısını elinden alır. Yıllar geçer ve Helen birden bire ünlü bir yazar ve muhteşem görünüşlü bir kadın olarak ortaya çıkar. Helen gençlik pınarının ve bir çeşit ölümsüzlüğün sırrını bulmuştur. Ancak sonsuz gençlik insanı her zaman mutlu etmek için yeterli değildir. Filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis yaparken, senaryo Martin Donovan ve David Koepp’e ait. En iyi görsel efekt dalında Oscar kazanan filmin IMDB puanı:6,6.

Death Becomes Her-Ölüm Kadına Yakışır-1992-Trailer
sylvester_stallone_filmleri
Sylvester Stallone Filmleri
death_becomes_her_1992

12 Monkeys-12 Maymun-1995

1995 yapımı filmin yönetmeni sinemanın ustalarından Terry Gilliam. Filmin senaryosu Fransız sinemacı Chris marker’ın La Jetée filmine dayanıyor. Yapımda Willis dışında Brad Pitt ve Madeleine Stowe’da baş rolde. Çlümcül bir virüs tüm dünyayı etkisi altına alır. Bir mahkum zaman makinesi ile geçmişe gönderilerek durumu düzeltmesi amaçlanır. Ancak işler tam da planlandığı gibi gitmez ve geçmişe gönderilen adam akıl hastanesine kapatılır. Geleceği görmenin bir ödül değil ıstırap verici bir deneyim olabileceği üzerine bir film. Brad Pitt en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi kostüm dizayn dallarında Julie Weiss’a Oscar adaylığı getiren filmin IMDB puanı:8,0. Bruce Willis’in filmografisinde farklı bir yere sahip yapım iyi bir bilim kurgu aynı zamanda.

12 Monkeys-12 Maymun-1995-Trailer
twelve_monkeys_1995

Sin City-Günah Şehri-2005

Frank Miller’ın grafik romanından uyarlanan epik film. Robert Rodriguez, Frank miller’ın yönettiği filmde Quentin Tarantino konuk yönetmen olarak görev yaptı. Adeta yıldızlar geçidi bir kadroya sahip olan filmde Jessca Alba, Bruce Willis, Mickey Rourke, Benicio Del Toro, Elijah Wood ve Clive Owen rol alıyor. Birleşik Devletler’de hayali bir şehirde, kirli polisler ve politikacıların arasında dürüst bir kaç kişinin mücadelesi film noir havasında, destansı bir şekilde filme aktarıldı. 40 milyon dolara mal olan yapım Dünya çapında 158 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB notu: 8,0.

Sin City-Günah Şehri-2005-Trailer
sin_city_gunah_sehri_2005

The Sixth Sense-6.His-1999

Yönetmen Michael Night Shayamalan’ın dünya çapında ünlenmesine sebep olan film. Bir çocuk psikiyatri olan Malcolm Crowe, sorunları olan bir çocukla ilgilenmeye başlar. Bir türlü bu çocuğun sıkıntısını anlayamayan Crowe bir yandan kendi evliliğinde de sorunlar yaşamaktadır. Ters köşe yapması, sürprizli finaliyle unutulmazlar arasına giren filmin senaryosu da yönetmen Shayamalan’a ait. Bruce Willis dışında Toni Collette, Haley Joel Osment ve Olivia Williams’da rol alıyor. En iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu(Haley Joel Osment), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Toni Collette), en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi kurgu dallarında Oscar’a aday oldu. IMDB notu:8,1. 40 milyon dolara mal olan film dünya çapında 672 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

The Sixth Sense-6.His-1999-Trailer
the_sixth_sense_1999

Pulp Fiction-Ucuz Roman-1994

Bruce Willis’in yer aldığı bir başka baş yapıt. Quentin Taratino’nun yazıp yönettiği filmde John Travolta, Uma Thurman, Bruce Willis, Tim Roth, Ving Rhames ve Rosanna Arquette baş rolde. Mafya tetikçileri, bahis şikeleri ve soyguncuların iç içe geçtiği girift bir hikaye. En iyi senaryo dalında Tarantiona ve Roger Avary’ye Oscar getirirken, en iyi film, en iyi erkek oyuncu (John Travolta), en iyi yardımcı erkek oyuncu(Samuel L.Jackson), en iyi yardımcı kadın oyuncu(Uma Thurman), en iyi yönetmen (Quentin Tarantino) ve en iyi kurgu (Sally Menke) dallarında Oscar’a aday oldu. IMDB puanı: 8,9.

Pulp Fiction-Ucuz Roman-1994-Trailer
the_sixth_sense_1999

The Kid-İçimdeki Çocuk-2000

Bruce Willis’ten ters köşe bir film daha. Çocuklukta babasıyla yaşadığı sorunları aşamayan bir image maker , birden bire 8 yaşındaki haliyle bir araya gelir. Çocukluğuna yaşadığı öz güven sorunları ve etkileriyle baş etmeye çalışan adamın hayatını rayına oturtması için bir tek şansı vardır. Filmde Bruce Willis’in yanı sıra Emily Mortimer, Lily Tomlin ve Jean Smart rol alıyor. Bruce Willis’in 8 yaşındaki halini de çok sevimli bir çocuk olan Spencer Breslin canlandırıyor. Filmin senaryosu aslında 10 yaşındaki bir çocuk üzerine kuruluyken, Spencer Breslin seçmelerde gösterdiği başarı nedeniyle senaryonun değişmesine sebep oldu. Filmde özelikle Bruce Willis ve Spencer Breslin’in olduğu sahnelerde iki oyuncunun uyumu mükemmel. Yapımın yönetmenliğini Jon Turteltaub yaparken senaryo Audrey Wells’e ait. IMDB puanı:6,1.

The Kid-İçimdeki Çocuk-2000-Trailer
the_kid_icimdeki_cocuk_2000
en_iyi_jennifer_aniston_filmleri
En İyi Jennifer Aniston Filmleri
v_for_vendetta_2005
V For Vendetta-2005
stephen_kingden_the_outsider
Stephen King’den The Outsider-2020

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri

Bir cevap yazın