En Ünlü Kurgusal Dedektifler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_unlu_kurgusal_dedektifler

Last Updated on 14 Temmuz 2024 by Aslıhan Demiralay

İyi bir dedektif hikayesi gibisi yoktur. Karizmatik bir dedektif, büyük bir gizem ve tadına doyulmaz bir hikaye. Geçmişten günümüze en ünlü kurgusal dedektifler.

Kurgusal Dedektifler

1. Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan karakter, ayrıntılara verdiği önemle dikkat çekiyor. Filmlerde ve televizyonda onlarca kez canlandırıldı. Basil Rathbone’dan Robert Downey Jr.’a, Benedict Cumberbatch’e, Henry Cavill‘e ve Will Ferrell’e kadar birçok kişi bu role adım attı. Sherlock gerçekten şimdiye kadar yaratılmış en unutulmaz karakterlerden biri.

Sherlock hiç kuşkusuz en ünlü kurgusal dedektiflerden biri.

sherlock_holmes
Sherlock Holmes

2. Komiser Columbo

Unutulmaz bir dedektif olan Komiser Columbo, dalgın görüntüsü, buruşuk pardesüsü ve bitmeyen soruları ile seyircilerin gönlünde taht kurdu. 1968 yılında başlayan efsanevi dizi 2003 yılına kadar devam etti. Peter Falk’ın canlandırdığı Komiser Columbo en ünlü kurgusal dedektiflerden biri.

peter_falk_komiser_columbo
Komiser Columbo

3.Jessica Fletcher

Ünlü oyuncu Angela Lansbury‘nin canlandırdığı Jesica Fletcher, Murder, She Wrote dizisinin ana karakteriydi. 1984-1996 yılları arasında devam eden dizide Jessica Fletcher, cinayet romanları yazan amatör bir dedektifi canlandırıyor.

Jessica Fletcher televizyon dünyasının en ünlü kurgusal dedektiflerden biri.

angela_lansbury
Angela Lansbury

4.Joe and Frank Hardy

Sonsuza dek Hardy Boys olarak bilinen Joe ve Frank, kelimenin tam anlamıyla düzinelerce romanın konusu oldu. Pek çok genç okuyucu için polisiye öykülerin başlangıç ​​noktası bu kitaplardı. Hardy Boys kitapları ilk kez 1927 yılında yayınlanmaya başladı.

hardy_boys
Hardy Boys
the_hardy_boys
The Hardy Boys(1977-1979) Parker Stevenson (sol) and Shaun Cassidy (sağ) 

5.Phillip Marlowe

Raymond Chandler’ın yarattığı Phillip Marlowe karakteri Humphrey Bogart, Robert Mitchum ve Elliott Gould gibi ikonik oyuncular tarafından canlandırıldı. Katıksız bir Los Angeles dedektifi olan Phillip Marlowe, Raymond Chandler’ın “Büyük Uyku” ve “Uzun Elveda” dahil olmak üzere birçok romanında yer aldı.

phillimap_marlowe
Phillip Marlowe (Humphrey Bogart-The Big Sleep/1946)

6.Jim Rockford

Hollywood’un efsanevi isimlerinden James Garner’ın hayat verdiği Jim Rockford, The Rockford Files dizisinde yer aldı. 1974-1980 yılları arasında yayınlanan dizi 5 Emmy Ödülü kazandı.

Televizyon dünyasının en ünlü kurgusal dedektiflerden biri.

jim_rockford
James Garner James Whitmore Jr. (Rockford Files 1977)

7.Miss Marple

Agatha Christie’nin yarattığı unutulmaz karakter Jane Marple, St.Mary Mead kasabasında yaşayan amatör bir dedektif. Zekası, gözlem gücü ve ayrıntılara verdiği önem Jane Marple’ı en ünlü kurgusal dedektiflerden biri haline getiriyor. Sinema ve televizyona bir çok kez uyarlanan karakter, Angela Lansbury, Geraldine McEwan, Margaret Rutherford gibi çok önemli oyuncular tarafından canlandırıldı.

8.Hercule Poirot

Agatha Christie‘nin yarattığı bir başka önemli kurgusal dedektif Hercule Poirot. Belçikalı dedektif, düzen takıntısı, gri hücreleri ve benzersiz bıyığıyla unutulmaz bir karakter. Sinema, tiyatro ve televizyonda bir çok kez seyirciyle buluşan Poirot, David Suchet, Albert Finney, Peter Ustinov ve Kenneth Branagh gibi usta oyuncular tarafından canlandırıldı.

Edebiyat dünyasının ve sinemanın en ünlü kurgusal dedektiflerden biri hiç kuşkusuz Hercule Poirot.

david_suchet
David Suchet Fotoğraf: Wikipedia

9.Sam Spade

Dashiell Hammett’in romanlarıyla okurla buluşan Sam Spade, San Francisco’lu özel bir dedektif. Sam Spade karakteri Malta Şahini filminde Humphrey Bogart tarafından canlandırıldı.

sam_spade
Sam Spade (Humphrey Bogart-Malta Şahini/1941)

10. Adrian Monk

Monk dizisinde yer alan Adrian Monk, obsesif kompülsif bozukluğu olan eski bir polis. Rahatsızlığı nedeniyle emniyette emekli olunca, polise davaları çözmekte yardımcı olur. Tony Shalhoub, Adrian Monk karakteri ile 4 kez Emmy Ödülü kazandı.

Televizyon dünyasının en ünlü dedektiflerinden biri.

monk
Monk Dizisi Cast

11. Inspector Clouseau

Blake Edwards’ın yarattığı Inspector Clouseau, özellikle Peter Sellers’ın hayat verdiği filmlerde geniş kitleler tarafından tanındı. Sakar, beceriksiz müfettiş, filmin sonunda olayları çözme başarısı gösterir.

peter_sellers
Peter Sellers(Inspector Clouseau/1966)

12.Benoit Blanc

Knives Out filmleriyle hayatımıza giren Benoit Blanc, Daniel Craig tarafından canlandırılıyor.

Knives Out (Bıçaklar Çekildi/2019)-Trailer
13.William Murdoch

1890’larda William Murdoch, Toronto’nun en korkunç cinayetlerinden bazılarını çözmek için parmak izi alma ve delil takibi de dahil olmak üzere o zamanın radikal adli tıp tekniklerini kullanır. Maureen Jennings’in romanlarından uyarlanan dizide Dedektif William Murdoch’ı Kanadalı aktör Yannick Bisson canlandırıyor.

2008 yılında başlayan dizi hala izleyicileri ile buluşmaya devam ediyor.

Murdoch Mysteries Trailer

En ünlü kurgusal dedektifler ve hikayeleri .

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
agatha_christie_tarzi_gizem_filmleri
Agatha Christie Tarzı Gizem Filmleri
en_iyi_dedektif_filmleri
En İyi Dedektif Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir