Enola Holmes-2020

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
enola_holmes_2020

Last Updated on 6 Nisan 2022 by Aslıhan Demiralay

Netflix’in uzun zamandır merakla beklenen filmi Enola Holmes nihayet gösterime girdi.

Enola Holmes filmi Sherlock ve Mycroft Holmes’in küçük kız kardeşleri Enola’ya odaklanıyor. Enola Holmes filminin konusuna gelmeden önce filmle ilgili genel bilgileri verelim.

Enola Holmes Kadrosu

Enola Holmes filminde zengin ve Britanya ağırlıklı bir kadro var. Sherlock Holmes’u son Superman Henry Cavill bütün karizmasıyla canlandırıyor. Mycroft Hlomes rolünde Sam Claflin yer alıyor. Holmes kardeşlerin annesi Eudoria rolünde Helena Bonham Carter yer alıyor. Filme adını veren Enola’yı son dönemin popüler ismi (Stranger Things’de Eleven karakteri) Millie Bobby Brown canlandırıyor. Filmin yönetmeni Harry Bradbeer. Film Nancy Springer’ın Enola Holmes kitap serisinden Jack Thorne’un uyarlaması.

Enola Holmes Konusu

Filmin başında son derece farklı Holmes ailesiyle tanışıyoruz. Babasını küçük yaşta kaybeden Enola, aynı dönemlerde kendinden yaşça büyük ağabeylerinin de evden ayrılmasıyla annesi ile baş başa kalır.

Döneminin çok ilerisinde bir kadın olan annesi Eudoria kızını okula göndermek yerine evde kendi eğitir. Her şeyi birlikte yapan anne ve kızın arasında özel bir bağ vardır.

nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021

Birlikte resim çizen, tenis oynayan, okuyan anne- kız, Enola’nın 16.yaş gününde Eudoria’nın ortadan kaybolmasıyla ayrılır.

Annesinin dönmesini bekleyen Enola ağabeylerine haber verir. Sherlock ve Mycroft’un Londra’dan gelmesiyle birlikte macera da başlar.

Ancak ağabeyi Mycorft annelerini bulmak yerine Enola’yı bir hanımefendi yapmak için uğraşmaya başlar. Ağabeylerinden ümidini kesen Enola annesini aramak için Londra’ya kaçar ve Eudoria’nın hiç bilmediği bir yönüyle karşılaşır…

Enola Holmes-2020-Trailer

Enola Holmes Son Söz

Enola Holmes son dönemin popüler young adult kitaplarından birinden uyarlama olmasının da etkisiyle genç kesime de hitap etmeye çalışan bir film. Enola hızlı konuşan, zaman zaman sakar bir kız, Enola Holmes aksiyona varan sahneleriyle dikkati sürekli üzerinde tutmaya çalışan, hareketli bir film. Sherlock Holmes karakteri de alıştığımızın aksine biraz snob ve fazlasıyla sakin.

Enola Holmes’u canlandıran Millie Bobbie Brown’da başarılı bir kompozisyon çizse de bazen abartılı gelebiliyor.

2 saatlik filmde sıkılma ihtimali çok fazla değil, dönemin atmosferini iyi yansıtan bir yapım.

sinema_tarihinin_ilkleri
Sinema Tarihinin İlkleri

Filmle ilgili ilginç bir ayrıntıda Conan Doyle Estate’in yapım şirketi Netflix’e dava açması. Doyle’un ailesi filmin uyarlandığı kitap serisinin yazarın 10 kitabının telif hakkını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Çok ilginç bir dava ve dava konusu. Konuyla ilgili tam metne Conan Doyle Estate’den ulaşabilirsiniz.

Filmin IMDB puanı 6,7 olurken Rotten Tomatoes‘de %92’lik bir puana sahip. Enola Holmes filminin ikincisinin de 2022 yılında gösterime girmesi bekleniyor.

en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
enola_holmes_filmi_konusu
Sherlock Holmes Cafe

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_romantik_komedi_filmleri
En İyi Romantik Komedi Filmleri
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir