En İyi Bilim Kurgu Filmleri

en_iyi_bilim_kurgu_filmleri

Bilim kurgu insan hayatında değişken bir yere sahip.30-40 yıl önce hayal olan bazı şeyler günümüzün sıradan gerçekleri haline geldi bazı durumlarda 1920’li yıllarda çekilen filmler bugün için bile fazla ilerici fikirler içeriyor.En iyi bilim kurgu filmleri listesinde geçmişten günümüze en iyi bilim kurgu filmlerini inceledik.

Bir de en iyi uzay filmleri listesi yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz?

1.The Matrix-1999

Wachowski kardeşlerin bilim kurgu tarihini değiştiren üçlemesinin ilk filmi.Baş rollerinde Keanu Reeves,Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss yer alıyor. Keanu Reeves’in canlandırdığı bilgisayar programcısı aynı zamanda bir hacker’dır. Geceleri Matrix’in ne olduğunu araştırır ve yaşadığı dünyanın aslında bir rüya oldğunu öğrenir.Bildiğimiz dünya tamamen aldatıcıdır.Bu ilk film tek olarak çekilirken sonra ki iki film art arda çekildi.En iyi ses kurgusu,en iyi ses miksajı,en iyi film kurgusu ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar ödülü kazandı. imdb notu:8.7.

The Matrix-1999-Trailer

*

2.Maymunlar Cehennemi(The Planet of the Apes)-1968

maymunlar_cehennemi
Maymunlar Cehennemi Filminden Bir Sahne

1968 yılından gelen bir bilim kurgu klasiği. Pierre Boulelle’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Franklin J.Shaeffner. Baş rollerde Charlton Heston,Roddy McDowall ve Kim Hunter yer alıyor.Başka bir gezene koloni kurmak için gönderilen astronotlar geldikleri gezegende hiç beklemedikleri olaylarla karşılaşırlar.Burada insanlar on derece ilkel şartlarda yaşarken gezegenin kontrolü maymunlar dadır ve insanları vahşi hayvanlar gibi avlarlar.Ancak olaylar beklenenin çok dışında gelişmeye başlar.Film en iyi kostüm ve en iyi müzik dallarında Oscar’a aday oldu.İnsanlığın geleceği için karamsar bir bakış açısına sahip olan filmin bir çok yeni versiyonu çekildi. imdb notu:8.0

The Planet of the Apes-1968-Trailer

*

3.İşaretler(Signs)-2002

Ünlü yönetmen M.Night Shayamalan ‘dan uzaylıların da içinde olduğu bir bilim kurgu.Yine yönetmenin senaryosunu yazdığı filmde Mel Gibson Joaquin Phoenix ve Rory Culkin rool alıyor.Bir rahip olan Graham eşinin ölümünden sonra inancını sorgulamaya başlayıp görevinden ayrılır.İki küçük çocuğu ve erkek kardeşi ile yaşar.Bir sabah kalktıklarında mısır tarlalarında şekiller olduğunu görürler.Sadece onların bölgesinde değil bütün dünyada buna benzer olaylar yaşanmaya başlar.İnanç,istila,yaşananların anlamı üzerine düşündüren bir film. imdb notu:6.7.

Signs-2002-Trailer

*

4.Yıldız Savaşları(Starwars)-1977

en_iyi_bilim_kurgu_filmleri_hangileri

Senaryosunu ve yönetmenliğini George Lucas’ın yaptığı filmde Mark Hamill,Harrison Ford,Carrie Fisher ve Peter Cushing’in yer aldığı film bir serinin başlangıcı oldu ve dünya çapında bir fenomene dönüştü. Luke Skywalker amcası ve teyzesi ile çiftçilik yapan bir gençtir.Ancak Jedi olmak ister bu arada şeytani bir kişilik bütün evreni ele geçirecek bir gemi yapar. Luke Skywalker’ın yolu Direnişçilerle kesişir ve efsanevi bir film ortaya çıkar.En iyi sanat yönetimi,en iyi kostüm,en iyi ses,en iyi film kurgusu,en iyi görüntü efekti ve en iyi müzik dallarında toplamda 6 Oscar alan filmin imdb notu:8.6.Filmle ilgili ilginç bir not 11 milyon dolara mal olan film dünya çapında 775 milyon dolar hasılat başarısı gösterdi.

star_wars_logo
Star Wars
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri_neler
Star Wars-1977-Trailer

*

5.Terminator-1984

James Cameron’ın hem yazıp hem de yönettiği filmde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn baş rolde.Efsanevi bir seriye dönüşecek filmde gelecekten gelen bir robot Sarah Connor isimli bir kadını arar.Aynı isimli bir kaç kadını da öldüren robot durdurulamaz derecede güçlüdür ve çok ileri bir teknolojinin ürünüdür. Bu arada gelecekten bir kişi daha gelir.Bu bir insandır ve Sarah Connor’ı korumak için gelmiştir.İlginç olan bu insanı Sarah’nın henüz o tarihte doğmamış olan oğlu John Conner göndermiştir.Son ana kadar bitmeyen bir heyecan fırtınası şeklinde geçen filmde robotların dünyayı ele geçirmesi paranoyası en önemli konudur.Filmin imdb punı:8.0.

Terminator-1984-Trailer

*

6.Westworld-1973

yul_brynner
Yul Brynner

Günümüzde başarılı bir diziye de konu alan yapım.1973 yılında Michael Crichton yazılan ve yönetilen filmde Yul Brynner,Richard Benjamin ve James Brolin baş rolde.Zenginlere yönelik bir eğlence parkında her döneme ait park bölümüne giderek o yılları yaşamak mümkündür.Kostümler ,robot insanlar ve dekorlarla bu imkan ziyaretçilere sağlanır.Ancak vahşi batı bölümünde bir robotun faklı yazılım dışı hareket etmeye başlamasıyla tehlikeli bir ortam oluşmaya başlar.Robotların kontrolden çıkması paranoyasının devrede olduğu sürükleyici bir bilim kurgu. imdb notu:7.0

Westworld-1973-trailer

*

7.12 Maymun(Twelve Monkeys)-1995

La Jetée isimli kısa filmden uyarlanan bu yapımın yönetmeni Terry Gilliam. Baş rolde Bruce Willis,Brad Pitt ve Madeleine Stowe yer alıyor.İnsanlığın yok olmasına sebep olacak olaylar gerçekleşirken Bruce Willis’in canlandırdığı James Cole icat edilen bir makine sayesinde 7 yıl öncesine gönderilir. James kendini bir akıl hastanesinde bulur .Psikolojide Cassandra Kompleksi adı verilen sendromun filmde yer aldığı söylenebilir. Cassandra kompleksi bilindiği gibi kişinin geleceği görerek insanları uyarması ancak buna inandıramaması durumudur. En iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi kostüm dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8.0.

Twelve Monkeys-1995-Trailer

*

8.Avatar-2009

James Worthington , Zoe Saldana ve Sigourney Weaver’ın baş rolde olduğu ve James Cameron’ın yazıp yönettiği film gösterime girmesiyle beraber bir fenomen haline geldi.22.yüzyılda Pandora isimli bir uydu gezegen kendi kaynaklarını tüketen dünya için bir umut olur.Dünyadan buraya gönderilecek ekipten bir görevli öldürülür ve onun yerine yarı felçli kardeşi getirilir.Çünkü bu kardeş ikizidir ve aynı genetik dizilime sahip olması nedeni ile bu göreve seçilir. Pandora’da ise soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Na’vi isimli yerel bir halk yaşar.İnanılmaz doğa manzaraları,emperyalizme karşı duruşu ve barış yanlısı tavrı ile bir filmden ötesi. imdb puanı:7.8

Avatar-2009-Trailer

*

9.Başlangıç(Inception)-2010

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği filmde Leonardo Di Caprio,Joseph Gordon-Lewitt ve Ellen Page baş rolde.Dom Cobb isimli karakter çok yetenekli bir hırsızdır ve insanlar rüya görürken bilinç altına girerek en gizli sırları çalar.Bu yeteneği sayesinde casusluk dünyasına girer.Ancak kendisi de bir kaçak durumuna düşer .Bu durumdan kurtulması için ona son bir görev teklif edilir.Bu göreve bir sırrı çalmak değil bir fikri yerleştirmektir. Filmin imdb notu:8.8.

Inception-2010-Trailer

***

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir.

en_iyi_II_dunya_savası_filmleri
II Savaşı Filmleri
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_uzay_filmleri
En İyi Uzay Filmleri

One Response

  1. Tahsin

    2 ay ago

Bir cevap yazın