En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri

Last Updated on 7 Mayıs 2024 by Aslıhan Demiralay

Bilim Kurgu Filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri. Bilim kurgu insan hayatında değişken bir yere sahip. 30-40 yıl önce hayal olan bazı şeyler günümüzün sıradan gerçekleri haline geldi ancak bazı durumlarda 1920’li yıllarda çekilen filmler bugün için bile fazla ilerici fikirler içeriyor. En iyi bilim kurgu filmleri listesinde geçmişten günümüze en iyi bilim kurgu filmlerini inceledik.

Bir de en iyi uzay filmleri listesi yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

1.Bıçak Sırtı(Blade Runner)-1982

Bilim kurgu dünyasının en önemli yazarlarından olan Philip K.Dick‘in (Do Androids Dream of Electric Sheep?) isimli romanından uyarlanan filmin yönetmeni Ridley Scott. Harrison Ford, Sean Young ve Rutger Hauer baş rolde. Yirmi birinci yüzyılda bir şirket insanlara yardım etmesi için replikant isimli robotlar üretir. Ancak bu robotlar başka bir gezegende isyan başlattığında dünya da yasa dışı hale gelirler. Rick Deckard isimli bir avcı da son görev olarak bu replikantları avlama görevini kabul eder. 28 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 41 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,1.

Bıçak Sırtı(Blade Runner)-1982-Trailer
en_iyi_politik_filmler
2.Yaratık(Alien)-1979

Usta yönetmen Ridley Scott’tan bir başka kült bilim kurgu filmi. Senaryosunu Dan O’Bannon, Ronald Shusett’in hikayesinden yazdı. Bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan biri geminin mürettebatı hayatta kalmak için mücadeleye girer. Sigourney Weaver, Tom Skeritt, John Hurt ve Harry Dean Stanton baş rolde. Daha sonra bir seriye dönüşen film en iyi bilim kurgu filmleri arasına ilk alınacak filmlerden biri. 11 milyon dolara mal olan film dünya çapında 106 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,4.

Yaratık(Alien)-1979-Trailer
en_iyi_politik_filmler
3.The Matrix-1999

Wachowski kardeşlerin bilim kurgu tarihini değiştiren üçlemesinin ilk filmi. Baş rollerinde Keanu Reeves, Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss yer alıyor. Keanu Reeves’in canlandırdığı bilgisayar programcısı aynı zamanda bir hacker’dır. Geceleri Matrix’in ne olduğunu araştırır ve yaşadığı dünyanın aslında bir rüya olduğunu öğrenir. Bildiğimiz dünya tamamen aldatıcıdır. Bu ilk film tek olarak çekilirken sonra ki iki film art arda çekildi. En iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi film kurgusu ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar ödülü kazandı. imdb notu:8.7.

The Matrix-1999-Trailer
en_iyi_keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri
en_iyi_politik_filmler
4.Maymunlar Cehennemi(The Planet of the Apes)-1968
maymunlar_cehennemi
Maymunlar Cehennemi Filminden Bir Sahne

1968 yılından gelen bir bilim kurgu klasiği. Pierre Boulelle’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Franklin J.Shaeffner. Baş rollerde Charlton Heston, Roddy McDowall ve Kim Hunter yer alıyor. Başka bir gezene koloni kurmak için gönderilen astronotlar geldikleri gezegende hiç beklemedikleri olaylarla karşılaşırlar. Burada insanlar on derece ilkel şartlarda yaşarken gezegenin kontrolü maymunlardadır ve insanları vahşi hayvanlar gibi avlarlar. Ancak olaylar beklenenin çok dışında gelişmeye başlar. Film en iyi kostüm ve en iyi müzik dallarında Oscar’a aday oldu. İnsanlığın geleceği için karamsar bir bakış açısına sahip olan filmin bir çok yeni versiyonu çekildi. imdb notu:8.0

The Planet of the Apes-1968-Trailer
en_iyi_politik_filmler
5.İşaretler(Signs)-2002

Ünlü yönetmen M.Night Shayamalan ‘dan uzaylıların da içinde olduğu bir bilim kurgu.Yine yönetmenin senaryosunu yazdığı filmde Mel Gibson, Joaquin Phoenix ve Rory Culkin rol alıyor. Bir rahip olan Graham eşinin ölümünden sonra inancını sorgulamaya başlayıp görevinden ayrılır. İki küçük çocuğu ve erkek kardeşi ile yaşar. Bir sabah kalktıklarında mısır tarlalarında şekiller olduğunu görürler. Sadece onların bölgesinde değil bütün dünyada buna benzer olaylar yaşanmaya başlar. İnanç, istila ve yaşananların anlamı üzerine düşündüren bir film. imdb notu:6.7.

Signs-2002-Trailer
en_iyi_politik_filmler
quentin-tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film
6.Yıldız Savaşları(Starwars)-1977
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri_hangileri

Senaryosunu ve yönetmenliğini George Lucas’ın yaptığı filmde Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher ve Peter Cushing’in yer aldığı film bir serinin başlangıcı oldu ve dünya çapında bir fenomene dönüştü. Luke Skywalker amcası ve teyzesi ile çiftçilik yapan bir gençtir .Ancak Jedi olmak ister bu arada şeytani bir kişilik bütün evreni ele geçirecek bir gemi yapar. Luke Skywalker’ın yolu Direnişçilerle kesişir ve efsanevi bir film ortaya çıkar. En iyi sanat yönetimi, en iyi kostüm, en iyi ses, en iyi film kurgusu, en iyi görüntü efekti ve en iyi müzik dallarında toplamda 6 Oscar alan filmin imdb notu:8.6. Filmle ilgili ilginç bir not 11 milyon dolara mal olan film dünya çapında 775 milyon dolar hasılat başarısı gösterdi.

star_wars_logo
Star Wars
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri_neler
Star Wars-1977-Trailer
en_iyi_politik_filmler
7.Terminator-1984

James Cameron’ın hem yazıp hem de yönettiği filmde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn baş rolde. Efsanevi bir seriye dönüşecek filmde gelecekten gelen bir robot Sarah Connor isimli bir kadını arar. Aynı isimli bir kaç kadını da öldüren robot durdurulamaz derecede güçlüdür ve çok ileri bir teknolojinin ürünüdür. Bu arada gelecekten bir kişi daha gelir. Bu bir insandır ve Sarah Connor’ı korumak için gelmiştir. İlginç olan bu insanı Sarah’nın henüz o tarihte doğmamış olan oğlu John Conner göndermiştir. Son ana kadar bitmeyen bir heyecan fırtınası şeklinde geçen filmde robotların dünyayı ele geçirmesi paranoyası en önemli konu. Filmin imdb punı: 8.0.

Terminator-1984-Trailer
en_iyi_politik_filmler
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler
8.Westworld-1973
yul_brynner
Yul Brynner

Günümüzde başarılı bir diziye de konu alan yapım.1973 yılında Michael Crichton yazılan ve yönetilen filmde Yul Brynner, Richard Benjamin ve James Brolin baş rolde. Zenginlere yönelik bir eğlence parkında her döneme ait park bölümüne giderek o yılları yaşamak mümkündür. Kostümler ,robot insanlar ve dekorlarla bu imkan ziyaretçilere sağlanır. Ancak vahşi batı bölümünde bir robotun faklı ve yazılım dışı hareket etmeye başlamasıyla tehlikeli bir ortam oluşmaya başlar. Robotların kontrolden çıkması paranoyasının devrede olduğu sürükleyici bir bilim kurgu. imdb notu:7.0

Westworld-1973-trailer
en_iyi_politik_filmler
9.12 Maymun (Twelve Monkeys)-1995

La Jetée isimli kısa filmden uyarlanan bu yapımın yönetmeni Terry Gilliam. Baş rolde Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe yer alıyor. İnsanlığın yok olmasına sebep olacak olaylar gerçekleşirken Bruce Willis’in canlandırdığı James Cole icat edilen bir makine sayesinde 7 yıl öncesine gönderilir. James kendini bir akıl hastanesinde bulur. Psikolojide Cassandra Kompleksi adı verilen sendromun filmde yer aldığı söylenebilir. Cassandra kompleksi bilindiği gibi kişinin geleceği görerek insanları uyarması ancak buna inandıramaması durumudur. En iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi kostüm dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu: 8.0.

Twelve Monkeys-1995-Trailer
en_iyi_politik_filmler
ispanyol_geerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
10.Avatar-2009

James Worthington, Zoe Saldana ve Sigourney Weaver’ın baş rolde olduğu ve James Cameron’ın yazıp yönettiği film gösterime girmesiyle beraber bir fenomen haline geldi. 22.yüzyılda Pandora isimli bir uydu gezegen kendi kaynaklarını tüketen dünya için bir umut olur. Dünyadan buraya gönderilecek ekipten bir görevli öldürülür ve onun yerine yarı felçli kardeşi getirilir. Çünkü bu kardeş ikizidir ve aynı genetik dizilime sahip olması nedeni ile bu göreve seçilir. Pandora’da ise soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Na’vi isimli yerel bir halk yaşar. İnanılmaz doğa manzaraları, emperyalizme karşı duruşu ve barış yanlısı tavrı ile bir filmden ötesi. imdb puanı:7.8

Avatar-2009-Trailer
en_iyi_politik_filmler
11.Başlangıç (Inception)-2010

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği filmde Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon-Lewitt ve Ellen Page baş rolde. Dom Cobb isimli karakter çok yetenekli bir hırsızdır ve insanlar rüya görürken bilinç altına girerek en gizli sırları çalar. Bu yeteneği sayesinde casusluk dünyasına girer. Ancak kendisi de bir kaçak durumuna düşer. Bu durumdan kurtulması için ona son bir görev teklif edilir. Bu göreve bir sırrı çalmak değil bir fikri yerleştirmektir. Filmin imdb notu:8.8.

Inception-2010-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
distopik_filmler
Distopik Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir