En İyi Uzay Filmleri

En İyi Uzay Filmleri

Uzay Filmleri

En İyi Uzay Filmleri, zaman zaman en iyi bilim-kurgu filmleriyle de kesişen filmler. Biz de uzayla direkt olarak bağlantılı olan filmlerin en iyilerini seçtik. En iyi uzay filmleri.

2001:Uzay Yolu Uzay Macerası(2001: A Space Odyssey)-1968

Usta yönetmen Stanley Kubrick’den aynı ustalıkta bir film. Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester baş rolde. Stanley Kubrick’in ünlü İngiliz mucit ve bilim-kurgu yazarı Arthur C.Clarke’la senaryosunu birlikte yazdığı eserde bir grup primat yemek için kavga ederken aniden bir taş belirir ve primatlar alet kullanmaya başlar. İnsanı hayvandan ayıran en büyük fark zekanın kullanımı. Bu taş evrimle ilgili bir materyal mi?

stanley_kubrick
Stanley Kubrick

Filmde bu soruların cevabı tam olarak bilinçli olarak verilmese de bazı cevaplar bulmak mümkün. Konu ile ilgili yeni soruları da akla getiriyor. Film en iyi görsel efekt dalında Oscar aldı. Filmin IMDB notu: 8,3.

Hiç kuşkusuz, 60’lı yıllardan gelen 2001:Uzay Yolu Uzay Macerası en iyi uzay filmlerinden biri.

12 milyon dolara mal olan film dünya çapında 65 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

2001_a_space_odyssey
2001:A Space Odyssey
2001:A Space Odyssey -1968-trailer
en_iyi_uzay_filmleri
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler

Yıldızlararası (Interstellar)-2014

Fizikçi Kip S. Thorne’nun Solucan Delikleri teorisinden yola çıkılarak yazılan senaryosu ile ilginç bir film. Senaryosunu Jonathan ve Christopher Nolan’ın birlikte yazdığı ve Christopher Nolan’ın yönettiği yapımda Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain baş rolde yer alıyor. İnsanlığın ekolojik bir felakette yaşadığı bir dönemde bir bilim insanı kendine gelen teklif doğrultusunda insanlık için yeni bir yaşam alanı bulmaya girişir. Astronotlar solucan deliğinden geçerek yeni yaşam alanı arayışına girer. En iyi görsel efekt dalında Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,6.

Yıldızlararası (Interstellar)-2014-Trailer
en_iyi_uzay_filmleri
Vol-i (Wall-E)-2008

Bilinmedik bir zamanda dünyada başlayan film bir robotun çöp dağlarını temizlemesi çalışmalarını gösterir öncelikle. Her gün büyük bir azimle işini yapar. Dünyada yaşayan insanlar bir uzay gemisinde ikamet ederler. Filmde tüketim çılgınlığı, doğal kaynakların kötü kullanılması gibi çok önemli konulara dikkat çekilirken iki robotun arasında filizlenen aşk da kalpleri ısıtacak türden. Andrew Stanton’ın yönettiği filmde Fred Willard, Sigourney Weaver ve Kathi Najimy seslendirme kadrosunda yer alıyor. En iyi animasyon filmi dalında Oscar kazanan filmin IMDB puanı: 8,4.

Animasyon filmi olmasına rağmen sadece çocuklara değil özellikle yetişkinlere hitap eden bir film olduğunu hatırlatalım.

Vol-i (Wall-E)-2008-Trailer
en_iyi_uzay_filmleri
Yaratık (Alien)-1979

Ridley Scott’un yönettiği filmde Sigourney Weaver, Tom Skerritt ve Harry Dean Stanton baş rolde. Uzayda ki bir görevi tamamlayıp dünyaya dönmek üzere olan bir uzay gemisi bilinmedik bir gezegenden yardım çağrısı alır. Gemi bu gezegene iniş yapar ve bilinmedik bir yaşam formuyla karşılaşır. En iyi görsel efekt dalında Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,4.

Alien hiç kuşkusuz bilim kurgu ve uzay filmlerinden olarak kabul edilir.

Yaratık (Alien)-1979-Trailer
en_iyi_uzay_filmleri
Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)-2014

James Gunn’ın yönettiği filmde Chris Pratt,Vin Diesel,Zoe Saldana, Bradley Cooper ve Lee Pace baş rolde yer alıyor.Evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan kötü güçlerin bir grup eski suçlu tarafından durdurulmaya çalışılması anlatılıyor. Eğlenceli anlatımı ve nostaljik şarkıları ile son derece eğlenceli bir film aynı zamanda. Marvel sinematik evreninin bir parçası olan karakterler daha sonra Avengers serisinde bütün evreni kurtarma ekibinin içinde yer aldılar. Filmin IMDB puanı: 8,0.

Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)-2014-Trailer
en_iyi_uzay_filmleri
Geliş (Arrival)-2016

Denis Villeneuve’ün yönettiği filmde Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker baş rolde yer alıyor. Bir dil profesörü dünyaya iniş yapan uzaylılarla iletişim görevine getirilir. Bir fizikçi de ona yardım eder .Amaçları uzaylıların dost mu? İstilacı mı? olduklarını anlamaktır. Görevin bir zorluğu da ordu yetkililerinin saldırgan tutumudur. En iyi ses dalında Oscar alan filmin IMDB puanı:7,9.

Geliş (Arrival)-2016-Trailer
en_iyi_uzay_filmleri
Yıldızlara Doğru (Ad Astra)-2019

James Gray’in yönettiği filmde Brad Pitt, Tommy Lee Jones ve Ruth Negga baş rolde yer alıyor. Roy McBride bir astronottur ve babası da bir astronottur ve 20 yıl önce bir görevde uzayda kaybolmuştur. Babasını galakside aramak için bir yolculuğa çıkan Roy insan varlığının doğasına dair bazı sırları da keşfeder. En iyi ses dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB notu: 6,6.

Yıldızlara Doğru (Ad Astra)-2019-Trailer
en_iyi_uzay_filmleri
Solaris-1972

Efsanevi Rus yönetmen Andrei Tarkovsky’nin, Stanislas Lem’in kitabından uyarlanan filmi. Bir bilince sahip olan gezegen Solaris insanların bilinç altına girmekten ve müdahale etmekten geri durmaz. Filmde baş rolleri Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis ve Jüri Järvet paylaşıyor. Filmin IMDB notu:8,1.

Solaris-1972-Trailer
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
Yerçekimi(Gravity)-2013

Meksika’lı yönetmen Alfonso Cuarón’un yönettiği ve Alfonso Cuarón’la birlikte senaryosunu yazdığı filmde Sandra Bullock ,George Clooney ve Ed Harris baş rollerde yer alıyor. İlk kez uzaya çıkacak bir mühendis ve deneyimli bir astronot ortak görev için bir araya gelirler. Görevleri sırasında uzay gemileri hasar görür ve bu iki kişi hayatta kalma mücadelesine girer. En iyi sinematografi, en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi müzik, en iyi ses, en iyi ses miksajı ve en iyi görsel efekt dallarında toplamda 7 dalda Oscar kazanan filmin IMDB notu:7,7.

Yerçekimi (Gravity)-2013-Trailer
en_iyi_uzay_filmleri
Marslı (The Martian)-2015

Ridley Scott’un yönettiği film Andy Weir ‘ın aynı adlı romanından uyarlama. Baş rollerde Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig ve Jeff Daniels yer alıyor. Mars’a göreve gönderilen bir astronot bir fırtına sonrası öldüğü düşünülerek gezegende bırakılır. Elindeki imkanlarla yaşadığını Nasa’ya bildirmeye çalışan astronotun nefes kesen mücadelesi.7 dalda Oscar’a aday olan filmin IMDB notu: 8,0.

Marslı (The Martian)-2015-Trailer
keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_distopik_filmler
En İyi Distopik Filmler
tum_zamanlarin_en_iyi_40_fantastik_filmi
Tüm Zamanların En İyi 40 Fantastik Filmi
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bir cevap yazın