The Good Nurse

The Good Nurse

Last Updated on 31 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

The Good Nurse-2022

The Good Nurse 2022 yapımı, gerçek olaylara dayanan dram gerilim türünde bir film. Oscar’lı oyuncuları, kaliteli senaryosu ve yönetimiyle son dönemin önemli filmlerinden biri.

The Good Nurse Filmi Konusu

Bekar bir anne olan Amy, hemşire olarak çalışırken bir yandan da çocukları ile ilgilenmeye de çaba harcar. Uzun ve yorucu iş saatleri dışında ciddi bir kalp rahatsızlığı olan genç kadın, sigortasını kaybetmemek için hastalığını gizlemek zorundadır. Vardiyasına yeni katılan Charlie isimli bir erkek hemşire, iyi arkadaşlığı ve çalışkanlığı ile Amy’nin hayatını kolaylaştırmaya başlar. Amy’nin hastalığını öğrenen Charlie, ilaç bulma konusunda da yardımcı olur.

kurak_gunler
Kurak Günler-2022

Amy için her şey yoluna girmiş gibi görünürken, yoğun bakımda durumları düzelmeye başlayan bazı hastaların hayatını kaybetmesi ve bir polis soruşturmasının açılması işleri karıştırmaya başlar.

Polisler ve Amy konuyu çözmek için çalışırken, ortada ki tek şüpheli aleyhinde ciddi delil bulunmayan Charlie’dir.

The Good Nurse Filmi Teknik Ayrıntılar

The Good Nurse filmini Danimarkalı ünlü yönetmen Tobias Lindholm yönetti. Bu film ayın zamanda Lindholm’un İngilizce olarak çektiği ilk film olma özelliği taşıyor. Filmin senaryosunu Krysty Wilson-Cairns, Charles Graeber’in aynı adlı kitabından uyarladı. Baş rollerde Oscar Ödüllü oyuncular Jessica Chastain ve Eddie Redmayne yer aldı. Filmde ayrıca Kim Dickens, Noah Emmerich ve Nnamdi Asomugha’da yer aldı.

Ülkemizde Netflix’de gösterime giren filmin IMDB puanı: 6,8.

The Good Nurse (2022)-Trailer
The Good Nurse Filmi Son Söz

Film, senaryosunu destekler nitelikte ki karanlık atmosferiyle ilgi çekiyor. Eddie Redmayne ve Jessica Chastain rollerinin hakkını fazlasıyla veren iki oyuncu. Özellikle Redmayne, karakteri Charlie’nin soğuk ve sakin halini izleyiciye geçirmekte bir sorun yaşamıyor. Filmde ki rolüyle Eddie Redmayne Golden Globe’da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday oldu. Her iki baş rol oyuncusu da rollerine hazırlanmak için film çekimleri başlamadan önce iki hafta hemşirelik okulunu gitti.

Film hasta yakınlarının acılarını ve yaşadıklarını duygu sömürüsü yapılmadan aktarmayı başarıyor. Ancak hastanelerin ve yöneticilerin, itibarlarını korumak için şüphelendikleri birine karşı bu derece müsamahakar olmaları acı bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Seyirci, biraz daha cesur olunsa kim bilir kaç insanın hayatı kurtulurdu demekten kendini alamıyor filmi izlerken.

Filmden Bir Alıntı

Amy: Niçin?
Charlie: Onlar beni durdurmadı.

Charles Cullen

Filmde hikayesi anlatılan Charles Cullen’ın kim olduğuna gelirsek; Charles Cullen 1960’da New Jersey’de doğdu. Charles Cullen lise çağlarında annesinin ölümüyle sarsıldı. Daha sonra Amerikan Deniz Kuvvetlerine katıldı. Ordudaki görevinden sonra hemşire okuluna başladı. 1987 yılında evlendi ve çiftin bu evlilikten iki kızı dünyaya geldi. Ancak Cullen’ın eşi, O’nun bazı davranışlarından rahatsız olduğu için uzaklaştırma emri çıkardı. Cullen bir çok hastanede hemşire olarak çalıştı. Bu hastaneler bazı şeylerden şüphelense de olayların büyümesini engellemek için sessizce sözleşmesini feshettiler ve bir tavsiye mektubu vermeyi de ihmal etmediler.

Son olarak çalıştığı yerde şüpheleri daha da üzerine çekti ve tutuklandı. 2006’da mahkeme tarafından art arda 10 ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Cullen anlaşmanın bir parçası olarak kolluk kuvvetlerine kurbanların teşhis edilmesi konusunda yardım ediyor. Cullen 16 yıllık kariyerinde 40 kişinin ölümüne sebep olduğunu itiraf etti. Cullen hastaları, digoksin ve insülin gibi hastane ortamında rahatça bulunan ilaçlarla öldürdü.

Bu konuyla ilgili 2022 yapımı belgesel Capturing the Killer Nurse (Katil Hemşire Nasıl Yakalandı?) izlenebilir.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
sinema_akimlari
Sinema Akımları ve Sinema Akımlarının En Güzel Örnekleri
variety_dergisinin_hazirladigi_en_iyi_100_film
Variety Dergisi’ne Göre En İyi 100 Film
en_iyi_belgeseller
En İyi Belgesel Filmler
The Good Nurse (2022)

Bir cevap yazın