En İyi Dövüş Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_dovus_filmleri

Last Updated on 10 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

En İyi dövüş filmleri. Dövüş filmleri özellikle 70’li ve 80’li yıllarda çok sevilen bir tür haline geldi. Bruce Lee’nin, Jean Claude Van Damme’ın popüler olmasıyla karate, judo gibi sporlar filmleri ana konusu haline geldi. Genellikle erkek seyircilerin sevdiği dövüş filmlerinin en iyileri.

Dövüş Filmleri

Enter The Dragon-Ejderin Üç Fedaisi (1973)

en_iyi_dovus_filmleri Genç yaşta hayatını kaybeden dövüş ustası Bruce Lee’nin rol aldığı son film. Gizli bir ajan, bir uyuşturucu baronunu düzenlediği dövüş sanatları turnuvasına sızar. Bu turnuva uyuşturucu baronunun adasında yapılacaktır.

bruce_lee_1973
Bruce Lee-1973

Robert Clouse’ un yönettiği filmin senaryosunu Bruce Lee, Michael Allin yazdı. Filmde Bruce Lee dışında, John Saxon, Jim Kelly ve Ajna Capri’de rol alıyor. Filmde günümüzde dövüş ve komedi filmlerinde bir yıldız olan Jackie Chan’in de ufak bir rolü var. Hatta bir dövüş sahnesinde Jackie Chan’in yanlışlıkla vuran Bruce Lee, oyuncudan özür dilemekle kalmadı, bu filmden sonra bütün filmlerinde oynayacağına dair söz verdi. Ancak filmden hemen sonra hayatını kaybeden Bruce Lee bu sözünü tutamadı.

enter_the_dragon
Enter The Dragon-Ejderin 3 Fedaisi Filminden Bir Sahne

850 bin dolara mal olan film dünya çapında 90 milyon dolar hasılat elde etti. Filmin IMDB puanı: 7,7.

Enter The Dragon-Ejderin Üç Fedaisi (1973) -Trailer
dunyanin_en_guzel_heykelleri

Ip Man-2008

dovus_filmleri Çin’in Japonya’yı işgal ettiği dönemde geçen filmde, zengin bir dövüş sanatçısı yaşadığı şehir işgal edildiğinde evini terk etmek zorunda kalır. Ancak kendisi ve şehrin geri kalanı için bir çıkış yolu bulması gerekmektedir.

Wilson Jip’in yönettiği filmde, Donnie Yen, Simon Yam ve Ka Tung Lam baş rolde.

Filmde Yip Man olarak adlandırılan kişi Japonya’nın işgali sırasında polis memuru olarak görev yapıyordu ve Bruce Lee’nin dövüş öğretmeniydi. Filmin ilginç notlarından biri de Japon Generali canlandıran Hiroyuki Ikeuchi’ninn bir dövüş sahnesinin çekiminin ardından gerçekten de hafif bir beyin sarsıntısı geçirmesi oldu. Klasik bir dövüş filmi arayanlar için en ideal seçeneklerden biri.

Filmin IMDB puanı: 8,0.

Ip Man-2008-Trailer
dunyanin_en_guzel_heykelleri
Rocky-1976

en_iyi_dovus_filmleri Tüm zamanların en iyi boks sahnelerine sahip filmlerden biri de Rocky. Sylvester Stallone‘nin senaryosunu yazıp baş rolünde olduğu film, sadece bir boks hikayesi değil, aynı zamanda umudun, çalışmanın ve azmin de hikayesi. Philadelphia’da ki sıradan ve tanınmayan bir boksör ülkenin ağır siklet boks şampiyonuyla unvan maçı için seçilir. Sylevester Stallone’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan filmin yönetmeni John G. Avildsen. Filmde Stallone dışında, Talia Shire, Burt Young ve Carl Weathers’da rol alıyor.

En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında toplam 3 Oscar kazanan yapım, toplam 10 dalda Oscar’a aday oldu. 960 bin dolara mal olan film, dünya çapında 117 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,1.

sylvester_stallone-1977
Sylvester Stallone-1977
Rocky-1976-Trailer
dunyanin_en_guzel_heykelleri
en_iyi_sylvester_stallone_filmleri
En İyi Sylvester Stallone Filmleri
Bloodsport-Kan Sporu (1988)

dovus_filmleri Orduda görev alan Frank Dux isimli bir asker, ölümüne dövüşlerin yapıldığı Honk Kong’da ki bir turnuvaya katılmak için ordudan ayrılır. Filmin senaryosuna da katkıda Frank Dux’ün gerçek hikayesine dayanan filmi Newt Arnold yönetti.

Filmin oyuncusu seçilen Jean Claude Ven Damme’ın kendisi de bir dövüş şampiyonu olamasına rağmen, Frank Dux tarafından yeterince iyi durumda bulunmadığı için 3 aylık bir eğitime tabi tutuldu. Van Damme daha sonra bu dönemin hayatında ki en zor çalışma dönemi olduğunu açıklayacaktı.

Filmin baş rolünde Jean Claude Van Damme yer alırken, Donald Gibb, Leah Ayres ve Norman Burton’da rol aldı. IMDB puanı: 6,8.

Bloodsport-Kan Sporu (1988)-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Fight Club-Dövüş Kulübü (1999)

en_iyi_dovus_filmleri Uyku sorunları yaşayan bir beyaz yakalı, tanıştığı sabun satıcısı aracılığı ile bir yer altı dövüş kulübüne katılır. Etkileyici dövüş sahnelerine rağmen, daha çok sistem eleştirisi ile bilinen film yine de türün en iyilerinden biri.

David Fincher’ın yönettiği film, Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından uyarlama. Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter baş rolde.

63 milyon dolara mal olan film dünya çapında 100 milyon dolardan fazla gişe elde etti.

Fight Club-Dövüş Kulübü (1999)-Trailer
dovus_filmleri
en_iyi_ingiliz_polisiye_dizileri
En İyi İngiliz polisiye Dizileri
Million Dollar Baby-Milyonluk Bebek (2004)

en_iyi_dovus_filmleri Kararlı bir boksör adayı genç kadın, sert bir antrenörle çalışarak profesyonel olmak için büyük bir mücadeleye girer. Hiç kuşkusuz en iyi dövüş filmlerinden olan filmin yönetmenliğini efsane aktör Clint Eastwood yaptı. Paul Haggis ve F.X.Toole’un senaryosunu yazdığı filmin baş rollerinde Clint Eastwood, Hillary Swank ve Morgan Freeman baş rolde.

En iyi film, en iyi kadın oyuncu (Hillary Swank), en iyi yardımcı erkek oyuncu (Morgan Freeman) ve en iyi yönetmen dallarında toplam 4 Oscar kazanan film, 30 milyon dolara mal olurken, dünya çapında 216 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Million Dollar Baby sadece en iyi dövüş filmlerinden değil, kurgusu, yönetimi konusuyla da son yılların en iyi filmlerinden biri.

hillary_swank
Hillary Swank
Million Dollar Baby-Milyonluk Bebek (2004) -Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
The Karate Kid-Karateci Çocuk (1984)

dovus_filmleri Dövüş filmleri denildiğinde akla gelen ilk filmlerden biri The Karate Kid. 80’li yıllarda gösterime girdiğinde bütün çocukları etkileyen filmin yönetmeni John G. Avildsen. Ralph Macchio, Pat Morita ve Elizabeth Shue baş rolde. Yeni taşındığı şehirde uyum sorunları yaşayan ve zorbalıkla mücadele eden genç bir delikanlı yardımı ve bilgeliği hiç ummadığı yaşlı bir adamda bulacaktır. Etkileyici dövüş sahneleri ve ilginç antrenman taktikleriyle unutulmaz bir dövüş filmi.

Filmin ilginç notlarından biri baş rol oyuncusu Ralph Macchio’nun film çekilirken 22 yaşında olması. Macchio’nun filmde canlandırdığı karakter Daniel 15-16 yaşlarındaydı. Pat Morita’nın canlandırdığı Mr. Miyagi ünlü karate üstadı Fumio Demura’dan esinlenilerek yaratıldı. Pat Morita film çekimlerinden önce Demura ile bol bol zaman geçirdi.

Devam filmleri ve tekrar çevrimleri de yapılan film 8 milyon dolara mal olurken dünya çapında 91 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

The Karate Kid-Karateci Çocuk (1984)-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
The Fighter-Dövüşçü (2010)

dovus_filmleri Gerçek bir hikayeye dayanan filmde, ünlü boksör ağabeyinin gölgesinden kaçmaya çalışan boksör Micky Ward’ın hikayesi anlatılıyor. David O. Russell’in yönettiği filmde, Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams ve Melissa Leo baş rolde.

En iyi yardımcı erkek oyuncu (Christian Bale) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Melissa Leo) dallarında Oscar alan film, toplamda bu ödüle 7 dalda aday oldu.

Filmde rol almak için Mark Wahlberg hiçbir ücret almazken, Christian Bale sadece 250 bin dolar ücret aldı. Mark Wahlberg filmde ki rolüne fiziki olarak 2005 yılında hazırlanmaya başladı ancak filmin çekimleri gecikmelerle 2009 yılında başladı.

25 milyon dolara mal olan film dünya çapında 129 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,8.

The Fighter-Dövüşçü (2010)-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Crouching Tiger, Hidden Dragon-Kaplan ve Ejderha (2000)

en_iyi_dovus_filmleri En iyi kung-fu filmlerinden olan Kaplan ve Ejderha’da genç Çinli bir savaşçı, ünlü bir kılıç ustasından bir kılıç çalar ve ardından sınır bölgesinde bir maceraya karışır. Ünlü sinemacı Ang Lee’nin yönettiği filmde, Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh ve Ziyi Zhang baş rolde.

En iyi sinematografi, en iyi müzik, en iyi set dekorasyonu ve en iyi yabancı film dallarında Oscar alan film, toplam olarak 10 dalda Oscar’a aday oldu.

17 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 213 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,8.

agon-Kaplan ve Ejderha (2000)-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Warrior-Büyük Dövüş (2011)

dovus_filmleri Alkolik eski bir boksörün oğlu, dövüş turnuvasına katılmak için eve döner. Ancak görüşmediği ağabeyi ile bir çatışma yaşamak üzeredir. Gavin O’Connor’ın yönettiği filmde, Tom Hardy, Nick Nolte ve Joel Edgerton baş rolde.

Çekimler sırasında Joel Edgerton’ın dizinde yaşadığı sakalık nedeniyle çekimlere 6 hafta ara verilirken, Tom Hardy’nin de ayak parmağı ve kaburgaları kırıldı.

Warrior-Büyük Dövüş (2011)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_50_aksiyon_filmi
Tüm zamanların En İyi 50 Aksiyon Filmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir