En İyi Felaket Filmleri

En İyi Felaket Filmleri

Felaket Filmleri

En iyi felaket filmleri; cümle biraz saçma görünse de yani felaketle, iyi kelimelerinin yan yana gelmesi ama bu türde fazlaca film yapılmasına rağmen büyük çoğunluğu 3.sınıf filmler olarak kalıyor. Bu sebeple en iyi felaket filmleri listesi hazırlamak şart oldu. İşte en iyi felaket filmleri:

Greenland: Son Sığınak(Greenland)-2020

Ric Roman Waugh’un yönettiği filmin senaryosu Chris Sparling’e ait. Bir ailenin dünyaya çarpmak üzere olan bir kuyruklu yıldıza karşı hayatta kalma mücadelesini anlatan filmde Gerard Butler, Morena Baccarin ve Scott Glenn baş rolde. Filmin IMDB puanı: 6,4.

Greenland: Son Sığınak(Greenland)-2020-Trailer
en_iyi_felaket_filmleri

2012-2009

Roland Emmerich’in 2009 yapımı filmi. Roland Emmerich ve Harald Kloser’ın senaryosunu yazdığı filmin baş rollerinde John Cusack,Thandie Newton, Chiwetel Ejiofor ve Amanda Peet yer alıyor. Bir araştırmacı güneş kaynaklı bir radyasyonun yer yüzünü etkilediğini ve bunun son derece tehlikeli olduğunu keşfeder. Bazı araştırmacılar da bu sonuca vardıkları için dünya liderleri kendiler için bir sığınak inşa ettirirler. Ancak insanlık nasıl kurtulacak? Filmin imdb puanı: 5,8.

200 milyon dolara mal olan film 791 milyon dolar hasılat başarısı gösterdi.

2012 Trailer
felaket_filmleri
en_iyi_epik_filmler
En İyi Epik Filmler
Armageddon-1998

Bruce Willis‘in baş rolde olduğu bir klasik. Michael Bay’in yönettiği filmde Steve Buscemi, Ben Affleck, Billy Bob Thornton ve Liv Tyler ‘da rol alıyor. Dünyaya çarpması muhtemel bir gök taşının dünyanın sonun getirme ihtimali vardır. Nasa bir grup sondajcıyı uzaya yollamayı planlar. Bu sondajcılar gök taşına nükleer bomba yerleştirerek yok etmek gibi bir görev alır. Filmde kullanılan Aerosmith grubunun I Don’t Want to Miss a Thing şarkısı da akıllarda yer etti. Özellikle Amerikan milliyetçiliği, bayrağı gibi Hollywood’un çok sevdiği ajitasyon tekniklerinin bol bol kullanıldığı film iyi bir seyirlik. Filmin IMDB notu:6,7.

140 milyon dolara mal olan film 553 milyon dolar hasılat elde etti.

Armageddon-1998-Trailer
felaket_filmleri
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri
Zelzele(Earthquake)-1974

1970’lerden kalma bir felaket filmi. Mark Robson’ın yönettiği filmde Charlton Heston, Ava Gardner ve George Kennedy baş rolde. Filmin senaryosunu ünlü yazar Mario Puzo ve George Fox kaleme aldı. Özel hayatında sıkıntılar olan bir mühendis Los Angeles’da yaşanan büyük bir depremde önemli bir sınav verecektir. Birbirleriyle ilgisiz insanların depremde hayatta kalma ve kurtulma mücadelesi. En iyi ses dalında Oscar ödülü alan filmin IMDB notu:5,9.

Film 7 milyon dolara mal olurken 79 milyon dolar gişe elde etti.

Earthquake-1974-Trailer
en_iyi_felaket_filmleri
Titanic-1997

James Cameron’dan gerçek bir felakete adanmış bir film. James Cameron hem filmi yönetti, hem de senaryosunu yazdı .Baş rollerde Leonardo DiCaprio, Kate Winslet ve Billy Zane yer alıyor. Etkileyici batış sahneleri, zengin kız fakir oğlan temalı aşk hikayesiyle de ilgi çeken film 11 dalda Oscar aldı. Eserde hem hayali ,hem de gerçek karakterlere yer verildi. Genç ve fakir ressamla asil bir ailenin kızı arasında ki hiç duyulmadık bir konu paralelinde geminin ihtişamı ve zenginliği vurgulanıyor. Filmin IMDB notu:7,8 ve 200 milyon dolara mal olan film 2 milyar 194 milyon dolar gibi inanılmaz hasılat yaptı.

Titanic-1997-Trailer
en_iyi_felaket_filmleri
Yangın Kulesi (The Towering Inferno)-1974

1970’ler den bir klasik daha. Özellikle dev kadrosuyla dikkat çeken yapımın bir gökdelende mahsur kalan insanlar temasının ilk örneklerinden biri. John Guillermin’in yönettiği filmde Steve McQuuen, Paul Newman, Faye Dunaway, William Holden gibi yıldızlar baş rolde. Filmde bir gökdelenin açılış partisinde zayıf kablolar nedeniyle yangın çıkar ve bir avuç insan bu durumu düzeltmek için uğraşır. En iyi sinematografi, en iyi kurgu ve en iyi orijinal senaryo dalında Oscar aldı. Filmin IMDB puanı 7,0.

Yaklaşık 14 milyon dolara mal olan film 116 milyon dolar hasılat elde etti. En iyi felaket filmlerinden biri.

Yangın Kulesi(The Towerin Inferno)-1974-Trailer
en_iyi_felaket_filmleri
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim-Kurgu Filmleri
Salgın(Contagion)-2011

Steven Soderbergh’in yönettiği filmde Matt Damon, Kate Winslet,Jude Law ve Gwyneth Paltrow baş rolde. Hava ve solunumla geçen çok tehlikeli bir virüs insanları çok kısa sürede öldürür. Bir medikal ekipte hem salgını durdurmak hem de panik haline gelen insanları sakinleştirmeye çalışır. Filmin IMDB notu:6,7. Yaklaşık 60 milyon dolara mal olan film 136 milyon dolar hasılat yaptı. Yakın tarihli felaket filmlerinin en iyilerinden.

Salgın(Contagion)-2011-Trailer
en_iyi_felaket_filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
Dalga(Bølgen)-2015

İskandinavya kökenli bir felaket filmi. Norveç yapımı filmin yönetmeni Roar Uthaug olurken baş rollerde Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp ve Jonas Hoff Oftebro yer alıyor. Yapımda bir dağ, bir fiyordun içine tamamen çöküyor ve 10 dakika içinde sessiz sakin sahil kasabası Greiganger’i tahrip edecek bir tsunamiyi harekete geçiriyor. Bu tehlikeyi ilk işaret eden jeolog da bu kasabada mahsur kalan karısı ve oğlunu kurtarmak için mücadele verir. Filmin IMDB puanı:6.7.

İskandinav sinemasının en iyi felaket filmlerinden biri.

Dalga(Bølgen)-2015-Trailer
en_iyi_felaket_filmleri
v_for_vendetta_2005
V For Vendetta-2005
Yarından Sonra(The Day After Tomorrow)-2004

Roland Emmerich’in dikkat çeken filmi. Yönetmenin aynı zamanda senaryosunu yazdığı filmde Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal ve Emmy Rossum baş rolde. Filmde küresel ısınmanın olası sonuçları anlatılıyor. İklim bilimci Jack Hall kutupta bir buz katmanını kırıldığını tespit eder ve bir konferansta bunu anlatır. Kutuplardan gelen soğuk sular dünyanın dengesini bozar ve dünya soğuk sular altında kalır. Jack oğlunu kurtarmak için bir mücadeleye girer. Filmin IMDB notu:6,4.

Kaliteli felaket filmlerinden biri. Özellikle kadrosu ile de dikkat çekiyor.

Dünya çapında 552 milyon dolar hasılat elde eden film 125 milyon dolara mal oldu.

Yarından Sonra(The Day After Tomorrow)-2004-Trailer
en_iyi_felaket_filmleri

En iyi felaket filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler
kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler
Kitaplar Hakkında En İyi Filmler

Bir cevap yazın