Elvis Filmi ve Elvis Presley

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
elvis

Last Updated on 31 Ocak 2023 by Aslıhan Demiralay

Elvis 2022

Elvis Presley popüler müziğin ve Rock N Roll tarihinin en ikonik figürlerinden biri. Bu durum Elvis’i etrafında bir biyografi filmi inşa etmek için en elverişli kişilerden biri yapıyor. Elvis Presley’in yükselişi, düşüşü ve aradaki dönemi anlatan bir film aslında bir çok kurmaca filmden daha ilginç ve inanılmaz bir senaryoya sahip olma şansına sahip.

Elvis filmi de son dönemde gösterime giren, Rock N Roll müziğinin efsanesi Elvis Presley’in hayatını anlatan biyografik bir film.

Baz Luhrmann’ın yönettiği 2 saat 39 dakikalık film, enerjik, çılgın, müzikal bir destanı yani Elvis’in hayatını gözler önüne seriyor.

Çekimlerine covid pandemisinin hemen öncesinde başlanan ancak, hastalığın dünya çapında ilerlemesi nedeniyle ara verilen film, önlemlerin gevşetilmesi ile birlikte tamamlanarak gösterime girdi.

en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular

Elvis Filmi Konusu

Elvis Presley’in dünya çapında bir star olmasının öncesinden başlayan film, Presley’in hayat boyu menajerliğini ve akıl hocalığını yapan Colonel Tom Parker’la tanışması ve birlikte çalışmaya başlamaları ile devam ediyor. Film Colonel Tom Parker’ın gözünden anlatılıyor.

Ülkemizde çok da tanınmayan gizemli Tom Parker; Elvis yükselirken, Elvis’in bütün hayatına ve ailesine müdahale etmekten geri kalmıyor.

Elvis Presley’in ailesine ve annesine ne kadar bağlı olduğunu fark eden Tom Parker, Elvis’e istediklerini yaptırmada bu kozu sıklıkla kullanıyor.

Elvis Presley özellikle dansları, kadınlar üzerinde ki etkisi ve asi tavırlarıyla dönemin tutucu kesimi tarafından istenmeyen bir adam haline geldikçe Colonel Tom Parker’da Elvis’i daha uysal bir görüntüye kavuşturmaya çalışıyor.

Ancak sürekli baskıyı artıran menajer altın yumurtlayan tavuk olarak gördüğü Presley’i etki altında tutmak ve üzerinden para kazanmak için hiç bir fırsatı da kaçırmıyor.

Bu arada filmde Elvis Presley’in siyahilerin müziklerinden nasıl etkilendiği, B.B. King’le dostluğu, Martin Luther King’e olan sevgisi gibi çok da bilmediğimiz özelliklerini görme fırsatı buluyoruz.

Görsel ve işitsel bir şölen olan film yavaş yavaş hepimizin bildiği hüzünlü sona doğru ilerliyor.

Elvis-2022 Trailer

Elvis Filmi Teknik Ayrıntılar

Elvis filmini ünlü Avustralya’lı yönetmen Baz Luhrmann tarafından yönetildi. Luhrmann aynı zamanda filmin senaryo yazarlarından biri.

Filmde Elvis Presley’i genç oyuncu Austin Butler, Colonel Tom Parker’ı ise neredeyse tamamen farklı bir fiziksel görüntüyle Tom Hanks canlandırıyor.

Filmde ayrıca Olivia De Jonge, Kelvin Harrison Jr., Richard Roxburgh, Luke Bracey ve David Wenham’da rol alıyor.

sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film

Avustralya’da çekilen film, özellikle görkemli çekimleri, muhteşem müzikleri ile de ön plana çıkıyor. Dönemi yaşatan kostüm ve dekorları da yapımın artılarından biri. Filmin baş rol oyuncuları Austin Butler ve Hom Hanks’in ise Oscar adaylıkları sürpriz olmaz. Austin Butler konuşması, dansları ve hareketleri ile adeta efsane Elvis Presley’i yaşatırken, Tom Hanks’de son derece kurnaz ve kötü niyetle bir adama aynı başarıyla can veriyor.

Ünlü oyuncu Tom Hanks’in filmin çekimleri başladığı dönemde covide yakalandığını ve oldukça zorlu bir hastalık dönemi geçirdiğini hatırlatalım.

77 milyon dolar bütçeyle çekilen film, şu ana kadar 125 milyon dolar hasılat elde etti. Elvis filminin IMDB puanı: 7,8. Elvis filmi prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı.

Austin Butler seçilmeden önce Elvis Presley rolü için Ansel Elgort, Miles Teller, Aaron Taylor-Johnson ve Harry Styles’da gündeme geldi. Film boyunca Austin Butler 90 kostüm giydi.

1979 yılında Elvis Presley’in hayatını anlatan bir başka biyografi filmi daha çekildi. Bu filmde Elvis Presley’i Kurt Russell canlandırdı. Filmin yönetmenliğini ise ünlü sinemacı John Carpenter üstlendi.

Elvis Filmi Son Söz

Bir çok kişinin hızlı yaşadı genç öldü gözüyle baktığı Elvis Presley’in aslında ne zorluklardan geçtiği ve nasıl bir kıskacın içinde yaşadığını gösteren bir film Elvis. Bir insanın hayatında ki kişilerin O’nun hayatında ne kadar etkili olabileceği ve kişi ne kadar güçlü olursa olsun hayatını başkalarının yönlendirebileceğini gösteren de bir film.

Sadece Presley hayranlarının değil, biyografi severlerin, ve müzikseverlerin de mutlaka izlemesi gereken bir yapım.

Austin Butler

Filmin baş rol oyuncusu Austin Butler’a da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Ülkemizde daha çok Disney Channel dizileri ve gençlik filmleriyle tanınan Austin Butler, 17 Ağustos 1991 doğumlu. 13 yaşında keşfedilen Austin Butler zamanla sanata olan azmiyle ön plana çıktı. Lise döneminde piyano ve gitar çalmayı öğrenen Butler, menajer Pat Cutler ile çalışmaya başladıktan sonra kariyerinde ivme kazanmaya başladı.

2018 yılında Brodway’de rol aldığı tiyatro oyunu Butler için önemli bir basamak haline geldi. Butler, Eugene O’Neill’in The Iceman Cometh oyununda bir rol aldı. Oyunda baş rolde yer alan Denzel Washington, Austin Butler’ın azminden ve çalışmasından o kadar etkilendi ki şahsen tanımasa da yönetmen Baz Luhrmann’ı arayarak Butler’a deyim yerindeyse kefil oldu. Butler, Elvis filminden önce Once Upon a Time in… Hollywood filminde hayranı olduğu yönetmen Quentin Tarantino ile de çalışma fırsatı buldu.

Elvis Presley’in Hayatı

Müziğin efsanevi isimlerinden Elvis Aaron Presley 8 Ocak 1935’de Tupelo Mississippi’de dünyaya geldi. Gladys ve Vernon Presley’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Elvis’in ikizi doğumdan önce öldüğü için ailenin tek çocuğu olarak kaldı. Ailenin bir dönem siyahilerin yaşadığı bir mahallede ikamet etmesi, Elvis Presley’in müzik ufkunun gelişmesine sebep oldu.

elvis_presley_1958
Elvis Presley (1958)

Liseden mezun olduktan sonra kamyon şoförlüğü yapmaya başlayan Elvis müzikten hiç kopmadı. Daha sonra Sun Records’dan bir şarkı çıkaran Elvis Presley, Colonel Tom Parker’ın dikkatini çekti ve kısa zamanda Tom Parker’la çalışmaya başladı. Ulusal televizyona çıkmaya başlayan Presley dansı ve hareketleri nedeniyle muhafazakarların tepkisini çekti. O dönem “Elvis The Pelvis” lakabıyla tanınıyordu.

Hızlı bir yükselişe geçen Elvis Presley 2 yıl Amerikan Ordusu’nda görev yaptı. 1967 yılında Priscilla Ann Wagner ile evlenen Elvis Presley’in bu evlilikten Lisa Mary Presley isimli bir kızı oldu. Daha sonra bu evlilik 1973 yılında sona erdi.

1956 yılında Love Me Tender filmiyle Hollywood kariyerine başlayan Elvis Presley; 1969 yılında son filmi Change of Habit filmine kadar toplam 31 filmde rol aldı.

elvis_presley_1957
Elvis Presley-1957
elvis_presley_1970
Elvis Presley-1970

Elvis Presley 16 Ağustos 1977’de Memphis, Tennessee’de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Elvis Presley bu dünyadan ayrıldığında sadece 42 yaşındaydı.

elvis_presley_priscilla_presley_lisa_marie_presşey_1968
Elvis-Priscilla-Lisa Marie Presley (1968)
elvis_presley_colonel_tom_parker_1969
Elvis Presley-Colonel Tom Parker (1969)
Elvis Has Left The Building

Filmde bir çok kez duyulan bu cümle Elvis Presley’in döneminde kullanılan bir söz. Elvis Presley bir oteli yada konser salonunu terk ettiğinde geride kalan kalabalığı dağıtmak için kullanılan Elvis Has Left The Building, Elvis Binayı Terk Etti anlamına geliyor. İlk kez Aralık 1956’da kullanıldı.

Günümüzde ise aranılan her neyse olmadığı ya da bittiği anlamında kullanılıyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_biyografi_filmleri
En İyi Biyografi Filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi
tum_zamanlarin_en_iyi_amerikan_filmleri
Tüm Zamanların En İyi Amerikan Filmleri
Jailhouse Rock (1957) Trailer

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir