Biyografi Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en-iyi_biyografi_filmleri

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

En İyi Biyografi Filmleri

Biyografi filmleri izlemek bir taşla iki kuş vurmak gibidir. Bir yandan gerçekten yaşamış birileri ile ilgili bir şeyler öğreniriz bir yandan da film izleme zevkini yaşayabiliriz. Tabi bütün biyografi filmleri için geçerli değil bu durum. Yanlı, çarpıtılmış sadece ekranda daha iyi duracağı için değiştirilen gerçeklerde filmlerde yer bulabiliyor. Ama biz biyografi filmleri yazısında en iyi biyografi filmleri olduğunu düşündüklerimizi listeledik. En iyi biyografi filmleri:

İlgili Yazı: Türk Sinemasının En İyi Biyografi Filmleri

en_iyi_epik_filmler
En İyi Epik Filmler

1.Judy-2019

judy_2019
Judy-2019

Efsanevi sanatçı Judy Garland’ın hayatına bir bakış. Rupert Goold’un yönettiği filmde Judy Garland’ı Renée Zellweger canlandırıyor. Filmde ayrıca Rufus Sewell ve Michael Gambon rol alıyor. Filmin konusuna gelince Wizard of Oz’un üzerinden 30 yıl geçtikten sonra Garland konser için İngiltere’ye gider. Ancak bir yandan da geçmişte yaşadıklarını düşünür. Çocukluğunu, evliliklerini, kendi çocuklarını, uyuşturucu bağımlılığını …

Bir taraftan başarılarla dolu bir taraftan son derece hüzünlü bir hayat hikayesi. Film Renée Zellweger’e en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülü getirdi. Filmin IMDB puanı: 6,8.

judy_garland
Judy Garland

Judy-2019 -Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri

2.Laurel ile Hardy (Stan & Ollie)-2018

Belli yaşta sinema izleyicisinin çocukluğunun kahramanları Laurel ve Hardy’ye hüzünlü bir bakış. 1953 yılında kariyerlerinin son turnesi için İngiltere’ye giden Stan ve Ollie artık eskisi gibi popüler değillerdir. Önceleri küçük sahnelerde gösteri yapan ikili zamanla daha çok seyirci çekerler. Bir yandan çalışırken bir yandan da ortak geçmişleri ile hesaplaşırlar. Gerçekten yaşanmış bir hikaye.

Hollywood’da ki stüdyo sistemi yüzünden hak ettikleri parayı hiç bir zaman alamayan oyuncuların son hamlesi. Makyaj sanatçılarının çok iyi iş çıkardığı yapımda oyuncularda gerçekten başarılı bir performans gösteriyor. Filmin yönetmenliğini Jon S.Baird yaparken Laurel’i Steve Coogan, Hardy’yi ise John C.Reilly canlandırıyor. Filmin IMDB notu:7,2.

stan_laurel_oliver_hardy
Stan Laurel Ve Oliver Hardy (1938)
Laurel ile Hardy(Stan & Ollie)-2018-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri
3.Sol Ayağım(My Left Foot)-1989

Türünün baş yapıtlarından biri. Christy Brown’ın otobiyografik romanından uyarlanan filmin baş rolünde efsanevi aktör Daniel Day Lewis, Brenda Fricker ve Alison Whelan yer alıyor.

Serebral Palsi hastalığıyla dünyaya gelen Christy sadece sol ayağını kontrol edebilir. Sadece sol ayağını kullanarak şiirler ve romanlar yazan Christy İrlanda Edebiyat tarihine de adını yazdırır.

Daniel Day Lewiss bu filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanırken annesi rolünde ki Brenda Fricker’da en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. Film toplamda bu ödüle 5 dalda aday oldu. IMDB notu:7,9.

Sol Ayağım(My Left Foot)-1989-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri
4.Frida-2002

frida_kahlo_1932
Frida Kahlo-1932

Tanınmış ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatan bir film. Julie Taymor’un yönettiği film Hayden Herrera’nın çok satan biyografi kitabından uyarlama. Baş rollerde Salma Hayek, Alfred Molina ve Geoffrey Rush yer alıyor. Salma Hayek bu filmde ki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ına aday oldu. En iyi müzik ve en iyi makyaj dallarında ödülü aldı.

en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular

Film hayatının büyük bölümünü sağlık sorunlarıyla geçiren Kahlo’nun sanatını ve özel hayatının gözler önüne seriyor. Eşi Diego Rivera ile olan inişli çıkışlı ilişkisi ve O’nunla yaşadıkları ustalıkla beyaz perdeye aktarılmış. Filmin IMDB notu:7,4

Frida ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için: en iyi biyografi kitapları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Frida-2002-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri
5.Lady Sings The Blues-1972

Sidney J. Furie’nin yönettiği filmde baş rolleri Diana Ross, Billy Dee Williams ve Richard Pryor paylaşıyor. Ünlü Jazz şarkıcısı Billie Holiday’in kariyeri ve hayatını gözler önüne seren film 1972 yılı yapımı.

Holiday 1936 yılında uyuşturucu suçuyla tutuklanır. Film flashbacklerle 1928 yılına döner. Tecavüze uğrayan, sokaklara düşen Billie daha sonra showgirl olarak çalışmaya başlar. Müzik kariyeri de bu şekilde başlayan şarkıcının film gibi hayatını anlatan bir drama.

Toplamda 5 dalda Oscar’a aday olan filmin IMDB notu:7,1.

diana_rosss_1976
Diana Ross-1976
billie_holiday_1943
Billie Holiday-1943
Lady Sings The Blues-1972-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri
6.Zoraki Kral (The King’s Speech)-2010

Tom Hooper’ın yönettiği vizyona girdiği dönemde ses getiren film. Kardeşi Edward’ın tahttan çekilmesi nedeni ile kral olan VI.George’un bir sorunu vardır: kekemedir. II.Dünya Savaşı başında halka bir konuşma yapması gereken Geeorge vatandaşlarına güven verebilmek için bu sorununu yenmeye çalışır ve sıra dışı bir konuşma terapisti olan Lionel Logue’le çalışmaya başlar.

Filmin baş rollerinde Colin Firth, Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter rol alıyor. Film toplamda 12 dalda Oscar’a aday olurken en iyi erkek oyuncu, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında bu ödülü kazandı.

Zoraki Kral (The King’s Speech)-2010-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri
7.Fil Adam (The Elephant Man)-1980

David Lynch’in yönettiği unutulmaz film.1862 yılında Leicester’da doğan John Merrick’in hüzünlü hikayesi. Doğumundan itibaren vücudunda şekli bozuklukları olan Merrick yaşı ilerledikçe daha fazla sorun yaşamaya başlar. Bir sirkte çalışırken Dr. Treves genç adamı fark eder ve tedavi etmeye karar verir. Ancak Merrick hastalıkları nedeni ile henüz 28 yaşında hayata gözlerini yumar.

Bu hüzünlü hikayenin anlatıldığı filmde Anthony Hopkins Dr.Treves rolünü canlandırırken John Merrick’i ise John Hurt canlandırıyor. Yapımda ayrıca Anne Bancroft ve Wendy Hiller’da rol alıyor. Film toplamda 8 dalda Oscar’a aday oldu. IMDB notu:8,1.

Fil Adam (The Elephant Man)-1980-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri
8.Trumbo-2015

Jay Roach’ın yönettiği Soğuk savaş Amerikası’nda geçen film. Yapımda komünist olarak damgalanan ve kara listeye alınan sinemacıların yaşadıkları anlatılıyor. Başarılı senarist Dalton Trumbo’da bu şekilde değerlendirilip hapse atılır ve çıktıktan sonra da Hollywood’da çalışmasına engel olunur. Bu dönemi drama kaçmadan anlatan gerçekçi bir yapıt. O dönemin bazı yıldızlarının bu düşünceye tamamen teslim olması ve ona göre davranması da ayrıca ilginç.

Baş rollerde Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren ve John Goodman yer alıyor. Film Bryan Cranston’a en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı getirdi. IMDB notu:7,5.

Trumbo-2015-Trailer
dalton_ve_cleo_trumbo
Dalton ve Cleo Trumbo (1947)
en_iyi_biyografi_filmleri
dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017
9.Demir Leydi(The Iron Lady)-2011

İngilizlerin Demir Lady lakaplı başbakanları Margaret Thatcher’ın hayatından bir dönemin anlatıldığı biyografik film. Falkland Adaları krizi sırasında yaşananlar ve başbakanın sıkıntıları etkileyici bir dille anlatılıyor.

Filmi İngiliz sinemacı Phyllida Lloyd yönetirken baş rollerde Meryl Streep, Jim Broadbent ve Richard E.Grant yer alıyor. Film Meryl Streep’e 3. Oscar ödülü kazandırmasının yanı sıra en iyi makyaj ödülünü de kazandı. IMDB notu: 6,4.

Demir Leydi(The Iron Lady)-2011-Trailer
margaret_thatcher
Margaret Thatcher-1981
en_iyi_biyografi_filmleri
tehlikeli_oyun
Tehlikeli Oyun-2022
10. Jeanne D’Arc (La passion de Jeanne d’Arc)-1928
jeanne_darc_1928
Jeanne D’Arc (La passion de Jeanne d’Arc)-1928

1431 yılında Jeanne D’Arc kilise tarafından sapkınlık nedeniyle yargılanır. Kilise hukukçuları genç kadını fikirlerinden vazgeçirmeye çalışır. Jeaane D’arc’ın üzücü hayat öyküsünü ve mücadelesini anlatan film 1928 yapımı. Danimarka’lı sinemacı Carl Theodor Dreyer’ın yönettiği, Dreyer ve Joseph Delteil’in senaryosunu yazdığı filmde; Jeanne D’Arc’ı Maria Falconetti canlandırıyor. En iyi biyografi filmlerinden sayılan Jeanne D’Arc’da ayrıca Eugene Silvain ve André Berley’de rol aldı.

Filmde yönetmen Dreyer’ın isteğiyle hiç bir oyuncuya makyaj yapılmadı. Özellikle sessiz film dönemi için duyulmamış bir uygulama olan oyunculara makyaj yapılmaması, yönetmene göre, oyuncuların ifadesine güç kattı. Baş rol oyuncusu Maria Falconetti’nin ikinci ve son filmi olma özelliğini de taşıyor. Filmin IMDB puanı: 8,2.

Jeanne D’Arc (La passion de Jeanne d’Arc)-1928-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri
11.Malcolm-X (1992)

Siyahi-Müslüman lider Malcolm-X’in hayat hikayesini anlatan epik film. Gangster olarak girdiği suç dünyasından, ırklar arasında eşitlik isteyen bir lidere dönüşen Malcolm X’in hayat hikayesi. Spike Lee’nin yönettiği filmin senaryosunu, Alex Haley’in kitabından Spike Lee ve Arnold Perl tarafından uyarlandı. Ayrıca Malcolm-X’in dul eşi Dr.Betty Shabazz’da filmin senaryosuna danışmanlık yaptı.

Denzel Washington, Angela Bassett, Delroy Lindo ve Spike Lee’nin baş rollerini paylaştığı film, özellikle Denzel Washington’ın oyunculuğuyla hatırlanıyor. En iyi erkek oyuncu (Denzel Washington) ve en iyi kostüm (Ruth E.Carter) dallarında Oscar Ödülü’ne aday olan film, 3 saat 22 dakika.

33 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 48 milyon dolar hasılat elde etti. Filmin IMDB puanı: 7,7.

malcolm_x_1964
Malcolm-X (1964)

Malcolm Little ismiyle 1925 yılında doğan Malcolm X, henüz 20 yaşında hapishaneye girdi. Hapis de İslam Ümmeti isimli harekete katıldı. Harekette ilerledikten sonra, bazı konularda yaşadığı uyuşmazlık nedeniyle gruptan ayrıldı.

Şubat 1965’de, ayrıldığı İslam Ümmeti grubundan 3 kişinin suikastı nedeniyle hayatını kaybetti.

Malcolm-X (1992)-Trailer
en_iyi_biyografi_filmleri

En iyi biyografi filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular
paralel_anneler
Paralel Anneler-2021
hayalet_avcilari_oteki_dunya_2021
Hayalet Avcıları: Öteki Dünya (2021)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir