Biyografi Filmleri

en-iyi_biyografi_filmleri

En İyi Biyografi Filmleri

Biyografi filmleri izlemek bir taşla iki kuş vurmak gibidir.Bir yandan gerçekten yaşamış birileri ile ilgili bir şeyler öğreniriz bir yandan da film izleme zevkini yaşayabiliriz.Tabi bütün biyografi filmleri için geçerli değil bu durum.Yanlı,çarpıtılmış sadece ekranda daha iyi duracağı için değiştirilen gerçeklerde filmlerde yer bulabiliyor.Ama biz biyografi filmleri yazısında en iyi biyografi filmleri olduğunu düşündüklerimizi listeledik.Bize göre en iyi biyografi filmleri:

en_iyi_biyograf,i_filmleri

1.Judy-2019

Efsanevi sanatçı Judy Garland’ın hayatına bir bakış. Rupert Goold’un yönettiği filmde Judy Garland’ı Renée Zellweger canlandırıyor. Filmde ayrıca Rufus Sewell ve Michael Gambon rol alıyor. Filmin konusuna gelince Wizard of Oz’un üzerinden 30 yıl geçtikten sonra Garland konser için İngiltere’ye gider.Ancak bir yandan da geçmişte yaşadıklarını düşünür. Çocukluğunu, evliliklerini, kendi çocuklarını, uyuşturucu bağımlılığını …

Bir taraftan başarılarla dolu bir taraftan son derece hüzünlü bir hayat hikayesi.Film Renée Zellweger’e en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülü getirdi. İmdb notu:6,8.

Judy-2019 -Trailer
the_devils_advocate_1997

2.Laurel ile Hardy(Stan & Ollie)-2018

Belli yaşta sinema izleyicisinin çocukluğunun kahramanları Laurel ve Hardy’ye hüzünlü bir bakış.1953 yılında kariyerlerinin son turnesi için İngiltere’ye giden Stan ve Ollie artık eskisi gibi popüler değillerdir.Önceleri küçük sahnelerde gösteri yapan ikili zamanla daha çok seyirci çekerler .Bir yandan çalışırken bir yandan da ortak geçmişleri ile hesaplaşırlar. Gerçekten yaşanmış bir hikaye.

Hollywood’da ki stüdyo sistemi yüzünden hak ettikleri parayı hiç bir zaman alamayan oyuncuların son hamlesi.Makyaj sanatçılarının çok iyi iş çıkardığı yapımda oyuncularda gerçekten başarılı bir performans gösteriyor.Filmin yönetmenliğini Jon S.Baird yaparken Laurel’i Steve Coogan Hardy’yi ise John C.Reilly canlandırıyor.Filmin imdb notu:7,2.

Laurel ile Hardy 2018-Trailer
the_devils_advocate_1997

3.Sol Ayağım(My Left Foot)-1989

Türünün baş yapıtlarından biri. Christy Brown’ın otobiyografik romanından uyarlanan filmin baş rolünde efsanevi aktör Daniel Day Lewis,Brenda Fricker ve Alison Whelan yer alıyor.

Serebral Palsi hastalığıyla dünyaya gelen Christy sadece sol ayağını kontrol edebilir.Sadece sol ayağını kullanarak şiirler ve romanlar yazan Christy İrlanda Edebiyat tarihine de adını yazdırır.

Daniel Day Lewiss bu filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanırken annesi rolünde ki Brenda Fricker’da en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını kazanır.Film toplamda bu ödüle 5 dalda aday olur. imdb notu:7,9.

My Left Foot-1989-Trailer
the_devils_advocate_1997

4.Frida-2002

Tanınmış ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatan bir film. Julie Taymor’un yönettiği film Hayden Herrera’nın çok satan biyografi kitabından uyarlama. Baş rollerde Salma Hayek, Alfred Molina ve Geoffrey Rush yer alıyor. Salma Hayek bu filmde ki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ına aday oldu. En iyi müzik ve en iyi makyaj dallarında ödülü aldı.

Film hayatının büyük bölümünü sağlık sorunlarıyla geçiren Kahlo’nun sanatını ve özel hayatının gözler önüne seriyor.Eşi Diego Rivera ile olan inişli çıkışlı ilişkisi ve O’nunla yaşadıkları ustalıkla beyaz perdeye aktarılmış.Filmin imdb notu:7,4.

Frida ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için: en iyi biyografi kitapları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Frida-2002
the_devils_advocate_1997

5.Lady Sings The Blues-1972

Sidney J. Furie’nin yönettiği filmde baş rolleri Diana Ross,Billy Dee Williams ve Richard Pryor paylaşıyor.Ünlü Jazz şarkıcısı Billie Holiday’in kariyeri ve hayatını gözler önüne seren film 1972 yılı yapımı.

Holiday 1936 yılında uyuşturucu suçuyla tutuklanır. Film flashbacklerle 1928 yılına döner. Tecavüze uğrayan, sokaklara düşen Billie daha sonra showgirl olarak çalışmaya başlar. Müzik kariyeri de bu şekilde başlayan şarkıcının film gibi hayatını anlatan bir drama.

Toplamda 5 dalda Oscar’a aday olan filmin imdb notu:7,1.

Lady Sings The Blues-1972
the_devils_advocate_1997

6.Zoraki Kral(The King’s Speech)-2010

Tom Hooper’ın yönettiği vizyona girdiği dönemde ses getiren film. Kardeşi Edward’ın tahttan çekilmesi nedeni ile kral olan VI.George’un bir sorunu vardır: kekemedir. II.Dünya Savaşı başında halka bir konuşma yapması gereken Geeorge vatandaşlarına güven verebilmek için bu sorununu yenmeye çalışır ve sıra dışı bir konuşma terapisti olan Lionel Logue’le çalışmaya başlar.

Filmin baş rollerinde Colin Firth, Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter rol alıyor. Film toplamda 12 dalda Oscar’a aday olurken en iyi erke oyuncu,en iyi film,en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında bu ödülü kazandı.

Zoraki Kral-2010
the_devils_advocate_1997

7.Fil Adam(The Elephant Man)-1980

David Lynch’in yönettiği unutulmaz film.1862 yılında Leicester’da doğan John Merrick’in hüzünlü hikayesi.Doğumundan itibaren vücudunda şekli bozuklukları olan Merrick yaşı ilerledikçe daha fazla sorun yaşamaya başlar. Bir sirkte çalışırken Dr.Treves genç adamı fark eder ve tedavi etmeye karar verir. Ancak Merrick hastalıkları nedeni ile henüz 28 yaşında hayata gözlerini yumar.

Bu hüzünlü hikayenin anlatıldığı filmde Anthony Hopkins Dr.Treves rolünü canlandırırken John Merrick’i ise John Hurt canlandırıyor.Yapımda ayrıca Anne Bancroft ve Wendy Hiller’da rol alıyor. Film toplamda 8 dalda Oscar’a aday oldu. imdb notu:8,1.

Fil Adam-1980
the_devils_advocate_1997

8.Trumbo-2015

Jay Roach’ın yönettiği Soğuk savaş Amerikası’nda geçen film. Komünist olarak damgalanan ve kara listeye alınan sinemacıların yaşadıkları anlatılıyor.Başarılı senarist Dalton Trumbo’da bu şekilde değerlendirilip hapse atılır ve çıktıktan sonra da Hollywood’da çalışmasına engel olunur. Bu dönemi drama kaçmadan anlatan gerçekçi bir yapıt.O dönemin bazı yıldızlarının bu düşünceye tamamen teslim olması ve ona göre davranması da ayrıca ilginç.

Baş rollerde Bryan Cranston,Diane Lane,Helen Mirren ve John Goodman yer alıyor.Film Bryan Cranston’a en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı getirdi. imdb notu:7,5.

Trumbo-2015
the_devils_advocate_1997
dogu_ekspresinde_cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet-2017

9.Demir Leydi(The Iron Lady)-2011

İngilizlerin Demir Lady lakaplı başbakanları Margaret Thatcher’ın hayatından bir dönemin anlatıldığı biyografik film. Falkland Adaları krizi sırasında yaşananlar ve başbakanın sıkıntıları etkileyici bir dille anlatılıyor.

Filmi İngiliz sinemacı Phyllida Lloyd yönetirken baş rollerde Meryl Streep,Jim Broadbent ve Richard E.Grant yer alıyor.Film Merykl Streep’e 3. Oscar ödülü kazandırmasının yanı sıra en iyi makyaj ödülünü de kazandı. imdb notu:6,4.

Demir Leydi-2011
gore_vidal_lincoln

En iyi biyografi filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_hukuk_filmleri
En İyi Hukuk Filmleri
roscoe_arbuckle
Roscoe Arbuckle-Bir hollywood Trajedisi
nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021

Bir cevap yazın