Paralel Anneler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
paralel_anneler

Last Updated on 23 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Paralel Anneler ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar‘ın son filmi. Aynı gün doğum yapan iki annenin hikayesini anlatıyor gibi görünse de İspanyol İç Savaşı’na kadar uzanan bir hikayesi var.

paralel_anneler
Paralel Anneler (Madres Paralelas)-2021

Paralel Anneler Filmi Konusu

İspanya’da Franco dönemi toplu mezarlarında dedesinin bulunmasını isteyen Janis, bir yandan bunun mücadelesini verirken, bir yandan da aşık olduğu adamdan hamile kalır. Çocuğunu tek başına doğurup büyütmeye karar veren Janis, doğum yapacağı gün hastanede çok genç bir anne adayıyla arkadaş olur. Ana isimli bu genç kız, henüz reşit bile değildir ve Janis gibi bekar bir anne olmayı göze almıştır. Doğum yapacakları gün birbirlerine destek olan iki kadın, taburcu olduktan sonra birbirleriyle iletişimde kalmaya karar verirler.

julieta_2016
Julieta (2016)-Pedro Almodóvar

Ancak bazı tesadüfler sonucu bebeğinin kendisinin olmayabileceğinden şüphelenen Janis, DNA testi yaptırır ve çocuğunun hastanede karıştığını anlar.

İç Savaşın korkunçluğu, anne olmanın kan bağıyla mı yoksa bir çocuğa bakmakla mı olduğuna dair sorular soran filmi yönetmen Almodóvar, en politik filmi olarak tanımlıyor.

Paralel Anneler (2021)-Trailer

Paralel Anneler Filmi Teknik Ayrıntılar

Paralel Anneler orijinal İspanyolca adıyla Madres Paralelas filmini ünlü sinemacı Pedro Almodóvar yönetti. Almodóvar aynı zamanda filmin senaryosunu yazdı.

Filmde Penélope Cruz, Milena Smit, Israel Elejalde, Pedro Almodóvar filmlerinin vazgeçilmez ismi Rossy de Palma ve Aitana Sánchez-Gijón baş rolde.

Filmdeki rolüyle Penélope Cruz en iyi kadın oyuncu Oscar Ödülü’ne aday oldu ancak 27 Mart 2022 günü verilen Oscar 2022 ödüllerinde Jessica Chastain ödülü kazandı. 2008 yılında Vicky Christina Barcelona filmiyle Oscar kazanan yıldız oyuncu bu filmle de ödül alsa şaşırtıcı olmazdı.

Film ayrıca en iyi film müziği dalında da (Alberto Iglesias ) Oscar Ödülü’ne aday oldu.

Film Pedro Almodóvar ve Rossy de Palma’nın birlikte çalıştıkları 9. film olurken, Pedro Almodóvar ve Penélope Cruz’un birlikte çalıştığı 8. film oldu.

Paralel Anneler filminin IMDB puanı: 7,1.

Mon Roi (2015)-Vincent Cassel

Paralel Anneler Filmi Son Söz

Paralel Anneler ünlü yönetmen Pedro Almodóvar’ın en iyi film olmasa da, işlediği konu, İspanyol İç Savaşı’na bakış açısı ve kaliteli oyunculuklarıyla kesinlikle yılın izlenmesi gereken filmlerinden biri.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
kieslowski_nin_3_renk_uclemesi
Kieslowski’nin 3 Renk Üçlemesi
nocturnal_animals
Nocturnal Animals-2016
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir