Türk Sinemasının En İyi Biyografi Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

En İyi Türk Biyografi Filmleri

Biyografik filmler ya da başka bir ifadeyle biyopik, kurgusal olmayan karakterlerin ve gerçek hikâyelerin anlatıldığı bir tür olarak tanımlanabilir. Genellikle tarihi kişilerin hayatlarına odaklanan bu türün en önemli özelliği, gerçekliği sinemanın kurmaca üslûbuyla perdeye aktarmasıdır. Fakat bunu yaparken yer, zaman, kişiler ve olay örgülerine sadık kalınır. Sinema tarihi boyunca değerli yönetmenler tarafından çekilen filmler sayesinde, biyografi bir tür olarak sinema eleştirmenleri tarafından kabul görmüştür. Sinemamızda ise son yıllarda peş peşe çekilen biyografi filmleriyle yeniden gündeme gelmiştir. Türk sinemasının en iyi biyografi filmlerini sizler için derledik.

İlgili Yazı: En İyi Biyografi Filmleri

1. Taçsız Kral (1965)

Atıf Yılmaz tarafından yönetilen filmin kadrosunda Gönül Yazar, Ajda Pekkan ve Erol Taş gibi ünlü isimler yer alıyor. 1965 yapımı olan bu filmde, Türk futbolunun en başarılı oyuncularından biri olarak kabul edilen Metin Oktay’ın hayatı anlatılıyor. Kariyer hayatındaki başarıları ve özel hayatındaki aşkları ile bir döneme damga vurmayı başaran Metin Oktay’ın hayatına yakın perspektiften bakılan filmde, dönemin ruhu başarılı bir şekilde yansıtılıyor. IMDB notu: 6.7.

Türk Sinemasının en iyi biyografi filmlerinden biri.

turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri

2. Şöhretin Sonu (1981)

Fuat Özlüer tarafından yazılan ve Orhan Aksoy tarafından yönetilen filmin kadrosunda Bülent Ersoy, Ekrem Bora ve Serpil Çakmaklı yer alıyor. 1981 yapımı olan bu filmde, Türk sanat müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Bülent Ersoy’un hayatı anlatılıyor. Öte yandan, Bülent Ersoy’un cinsel kimliğini kabul ettirmek adına verdiği mücadeleyi konu alan filmde, dönemin gazino kültürüne de yakından tanıklık ediliyor. Filmin IMDB puanı: 6.1.

turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
3. Mavi Gözlü Dev (2007)

Metin Belgin tarafından yazılan ve Biket İlhan tarafından yönetilen filmin kadrosunda Yetkin Dikinciler, Suna Selen ve Özge Özberk yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen filmde şair Nâzım Hikmet’in hayatı anlatılıyor. Nâzım Hikmet’in komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle 1941 yılında Bursa Hapishanesi’nde geçen günlerine odaklanan film, dönemin siyasi ve sosyal hayatını başarılı bir şekilde yansıtıyor. Bu ilginç filmin IMDB puanı: 6.6.

turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
4.  Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı (2008)

Kürşat Kızbaz tarafından yazılıp yönetilen filmin baş rollerinde Selçuk Yöntem, Meltem Cumbul ve Yılmaz Erdoğan yer alıyor. Hz. Mevlana ve Şems arasındaki dostluğa odaklanan film, Hz Mevlana’nın günümüze kadar ulaşan eserlerini ve felsefesini konu alıyor. Çekimleri altı farklı ülkede tamamlanan filmde, dönemin ruhunu yansıtmak amacıyla canlandırmalar ve animasyon sahneleri kullanılmış. IMDB puanı: 5.2.

Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı (2008)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
5. Veda (2010)

Zülfü Livaneli tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Sinan Tuzcu, Özge Özpirinçci ve Ezgi Mola rol alıyor. 2010 yapımı bu filmde, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı anlatılıyor. Büyük Önder Atatürk’ün en yakın arkadaşlarından biri olan Salih Bozok ile dostluğu ve hayatlarındaki dönüm noktaları filmin konusunu oluşturmakta. Türkiye’nin kuruluş yıllarına kısa bir panorama sunan bu film, dönemin ruhunu yansıtması bakımından sinema eleştirmenlerinden tam not aldı. IMDB puanı: 7.3.

Veda (2010)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
6. Kelebeğin Rüyası (2013)

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Farah Zeynep Abdullah gibi başarılı ve popüler oyuncular yer alıyor. Çekimleri İstanbul, Zonguldak ve Uşak’ta tamamlan filmde, Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatı anlatılıyor. Zonguldak’ta yaşayan bu iki genç şairin aşk, dostluk ve hayat mücadelesine yakından tanıklık edilen filmde, Türkiye’de yaşanan modernleşme çabaları ve Avrupa’da patlak veren 2. Dünya Savaşı’nın etkileri gözler önüne seriliyor. Filmin IMDB puanı: 7.8.

Kelebeğin Rüyası (2013)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
7. Ayla (2017)

Yiğit Güralp tarafından yazılan ve Can Ulkay tarafından yönetilen filmin kadrosunda İsmail Hacıoğlu, Kim Seol ve Çetin Tekindor rol alıyor. 90. Akademi Ödülleri’nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Türkiye’nin adayı olarak gösterilen filmde, Kore Gazisi Türk asker Süleyman Dilbirliği ile manevi kızı Eunja Kim’in hikâyesi ekranla buluşuyor. Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı olan film sayesinde Kore Savaşı’na ve dönemin şartlarına yakından tanıklık edilebiliyor. İnsanın içini ısıtan hikâyesi ile sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türden bir film. IMDB puanı: 8.5.

Ayla (2017)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
8. Müslüm (2018)

Ketche ve Can Ulkay’ın yönetmenliğini paylaştığı filmin kadrosunda Timuçin Esen, Zerrin Tekindor ve Ayça Bingöl yer alıyor. 2018 yılında gösterime giren filmde, Arabeskin Babası olarak tanınan Müslüm Gürses’in hayatı anlatılıyor. Şanlıurfa’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve ardından ülke çapında büyük bir üne kavuşan Müslüm Gürses’in dram dolu hayatına odaklanan film, izleyenlere görsel ve işitsel şölen sunmayı ihmal etmiyor. IMDB puanı: 7.7.

Müslüm (2018)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
9. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019)

Barış Pirhasan tarafından yazılan ve Özer Feyzioğlu tarafından yönetilen filmin kadrosunda Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler ve Selen Öztürk gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Filmde, Cep Herkülü olarak tanınan ünlü sporcu Naim Süleymanoğlu’nun hikâyesi anlatılıyor. Çocukluğundan yetişkinlik sürecine kadar geniş bir zaman dilimini konu alan filmde, Bulgaristan Türklerinin sorunlarına ve dönemin Türkiye’sinde yaşanan olaylara değiniliyor. Filmin IMDB puanı: 8.3.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_biyografi_filmleri
10. Çiçero (2019)

Gürkan Tanyaş tarafından yazılan ve Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik ve Levent Ülgen rol alıyor. Film, Çiçero olarak tanınan Elyesa Bazna isimli Arnavut casusun hayatını konu alıyor. 2. Dünya Savaşı döneminde geçen filmde, Nazi Almanya’sı adına casusluk görevini yürüten Çiçero’nun yaşadıkları anlatılıyor. Heyecan ve maceranın bir an olsun eksik olmadığı bu biyografi filmini kesinlikle izlenmeye değer bir yapım. IMDB puanı: 6.6.

Çiçero (2019)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
kieslowski_nin_3_renk_uclemesi
Kieslowski’nin 3 Renk Üçlemesi
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir