Handan İpekçi ve Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
handan_ipekci

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Handan İpekçi

Handan İpekçi yönetmenliğini üstlendiği filmlerde; darbe, milliyetçilik, sınıf farklılıkları, töre cinayetleri, kuşak çatışması ve değişen aile yapıları gibi konular işlenir. Son derece akıcı kurgusu ve güzel işlenmiş hikâyeleri ile toplumsal problemlere değinen yönetmen, aldığı eğitimle de filmlerinde sanatçı duyarlılığını elden bırakmaz. Ekonomik sıkıntılar ve erkek egemen bir sektörde kadın duyarlılığını ve titizliğini filmlerinde göstermekle kalmamış, aynı zamanda ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanmıştır. Handan İpekiç Sınırlı filmografisine rağmen, akılda kalacak ve toplumu şekillendirebilecek filmlere imza atmıştır. Yönettiği her bir filmin konusu itibari ile toplumdaki bir probleme dikkat çekmiş ve sinemayı eleştiri aracı olarak kullanmıştır. Türk sinemasının önemli kadın yönetmenlerinden Handan İpekçi’nin filmlerini sizler için derledik.

1. Babam Askerde (1995)

Handan İpekçi’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Gülnihal Yazıcı, Zuhal Gencer ve Füsun Demirel gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Handan İpekçi ilk filmi olan “Babam Askerde” ile 7. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden “Umut Veren Yeni Yönetmen” ve “Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı” ödüllerini alarak, sinemaya başarılı bir adım attı. Film,12 Eylül 1980 darbesinin yaşandığı dönemi resmeder. O dönem Türkiye’de yaşanan sıkıntıların yansıtıldığı filmde, hikâye çocukların gözünden anlatılır. Ekin, Cengiz ve Pelin isimli çocukların babaları tutuklanır. Cezaevinin bekleme salonunda bir araya gelen bu üç çocuk arasında “askere gitmiş” baba paylaşımı yapılır. Son derece çarpıcı bir hikâyesi olan “Babam Askerde” filmi sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türden bir film. IMDB puanı: 6.8.

sinema_tarihinin_ilkleri
Sinema Tarihinin İlkleri
handan_ipekci

2. Büyük Adam Küçük Aşk (2001)

Handan İpekçi’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Yıldız Kenter, Şükran Güngör ve Füsun Demirel gibi usta oyuncular yer alıyor. Film, gösterime girdiği sene Altın Portakal Film Festivali’nde 5 dalda aday oldu ve aday olduğu bütün dallarda ödül aldı. Böylece Türk Sinemasının kültlerinden birine dönüşen filmde, emekli yargıç Rıfat Bey ile küçük bir Kürt kızı olan Hejar arasındaki hikâye anlatılıyor. Film izleyicileri, iki farklı geçmişten gelen insan arasındaki dostluk sayesinde, iki farklı dünyanın tek bir çatı altında birleşmesine şahit olurlar. Filmin IMDB puanı: 7.6.

handan_ipekci
3. Saklı Yüzler (2007)

Handan İpekçi’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Füsun Demirel, Şenay Aydın ve Açelya Akkoyun gibi oyuncular yer aldı. Film, ülkemizin kanayan yaralarından biri olan töre cinayetini konu alıyor. Anadolu’nun küçük bir köyünde yaşayan Zühre isimli genç kız, sevdiği adamdan hamile kalınca ortalık karışır. Son derece töreye bağlı olan köy halkı, gelenek ve görenekleri neticesinde Zühre’nin bebeğini dünyaya getirdikten sonra öldürülmesine karar verirler. Bu işi ise küçük erkek kardeşin yapması istenir. Ablasını öldürmekten kaçınan genç adam, Zühre’ye kaçması için yardım eder. Bir savcının da yardımı ile Almanya’ya kaçan Zühre, töre cinayetleri ile ilgili bir belgeselde yer alınca, ailesi tekrar peşine düşer. Handan İpekçi bu filminde, akıcı hikâyesi ve güzel kurgusuyla toplumsal bir konuyu işledi. Filmin IMDB puanı: 6.5.

Saklı Yüzler-2007-Trailer
handan_ipekci
4. Çınar Ağacı (2011)

Handan İpekçi’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler ve Suzan Aksoy gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Çınar Ağacı filmi; neşeli, sıcak ve sevgiyi hatırlatan bir temelde kuşak çatışmalarını ve değişen aile yapılarını aktarır. Emekli öğretmen Adviye Hanım hayatta iken, çocukları için yaptığı şeyler tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, Adviye Hanım hayatını kaybedince çocukları ve torunları için yeni bir sayfa açılır. Özellikle çocukları ile problemler yaşaması ve bazı torunlarının onu demode bulması kuşak çatışmasının en güzel anlatıldığı filmlerden biri. Öte yandan film, değişen aile yapılarını, kolektif belleğin dönüşümünü ve aile belleğinin kurucu öğesi olarak kadın ve erkeği ele alıyor. Filmin IMDB puanı: 6.2.

Çınar Ağacı (2011)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
sinema_tarihine_damga_vuran_filmler
Sinema Tarihine Damga Vuran Filmler
kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler
Kitaplar Hakkında En İyi Filmler
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
Handan İpekçi Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir