Yılmaz Erdoğan’ın Yönettiği Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler

Last Updated on 29 Kasım 2022 by Oğuz Aktuna

Yılmaz Erdoğan Sineması Üzerine

Yılmaz Erdoğan, 1967 senesinde Hakkâri’de dünyaya geldi. 1988 senesinde Olacak O Kadar isimli televizyon programının senaryo kadrosunda yazar olarak kariyerine başladı. 1993 senesine gelindiğinde ise başrolünü Demet Akbağ ile paylaştıkları Bir Demet Tiyatro isimli televizyon dizisi sayesinde ülke çapında tanınmaya başlandı. Ünlü sanatçı, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini kazansa da eğitim hayatını yarıda bırakarak tiyatroya yöneldi. Kürt asıllı Türk oyuncu, senarist ve şair Yılmaz Erdoğan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmleri sizler için derledik.

Yavuz Turgul Filmleri ve Sineması

1. Organize İşler Sazan Sarmalı (2019)

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Bensu Soral ve Ezgi Mola gibi televizyon ekranlarından tanıdığımız başarılı oyuncular yer alıyor. İstanbul’un arka sokaklarında geçen bu film, 2005 senesinde gösterime giren Organize İşler isimli filmin devamı niteliğinde. Dolandırıcılık hikâyesinin anlatıldığı filmde, Asım Noyan isimli mafya lideri ve çetesinin başına gelen olaylar gösteriliyor. Macera ve aksiyonun bir an olsun kesilmediği filmi izlemenizi tavsiye ederiz. Filmin IMDB puanı: 6.0.

Organize İşler Sazan Sarmalı (2019)-Trailer
yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler

2. Tatlım Tatlım (2017)

Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda yine kendisinin oturduğu filmin kadrosunda Büşra Pekin, Çağlar Çorumlu, Gupse Özay ve Şebnem Bozoklu yer alıyor. Bu film, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp Demet Akbağ ile başrolünü paylaştığı Haybeden Gerçeküstü Aşk isimli tiyatro oyununun sinemaya uyarlaması. Film, bir partide taşına dört bekar insanın yaşadığı olayları anlatıyor. Farklı geçmişlerden gelen bu dört farklı insan, aşk ve mutluluğa giden yolda zorlukları beraber yaşayacaklardır. Filmin IMDB puanı: 5.6.

Tatlım Tatlım (2017)-Trailer

Ferzan Özpetek Filmleri

yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler
3. Ekşi Elmalar (2016)

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Farah Zeynep Abdullah, Songül Öden, Şükran Ovalı, Devrim Yakut ve Şükrü Özyıldız gibi genç oyuncular yer alıyor. Hakkâri’de başlayan filmin hikâyesi Antalya’da son buluyor. Filmde, sert mizaçlı bir baba ve birbirinden güzel 3 kızının yaşadığı olaylar anlatılıyor. Ekşi Elmalar Yılmaz Erdoğan filmografisinin ilginç yapımlarından biri. Filmin IMDB puanı: 7.1.

Ekşi Elmalar (2016)-Trailer
yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler
4. Kelebeğin Rüyası (2013)

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Farah Zeynep Abdullah gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Çekimleri İstanbul, Zonguldak ve Uşak’ta tamamlan filmde, Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatı anlatılıyor. Zonguldak’ta yaşayan bu iki genç şairin aşk, dostluk ve hayat mücadelesine yakından tanıklık edilen filmde, Türkiye’de yaşanan modernleşme çabaları ve Avrupa’da patlak veren 2. Dünya Savaşı’nın etkileri gözler önüne seriliyor. Filmin IMDB puanı: 7.8

Kelebeğin Rüyası (2013)-Trailer
yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler
5. Organize İşler (2005)

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Tolga Çevik, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Özgü Namal ve Cem Yılmaz gibi usta oyuncular yer alıyor. 170 kişinin rol aldığı bu filmin çekimlerinde ilk kez gece uçuşu tekniği kullanıldı. Suçlarla dolu İstanbul’un arka sokaklarında geçen filmde, Süpermen kostümüyle hayatını kazanmaya çalışan sıradan bir adamın mafyaya bulaşması sonucu başına gelenler anlatılıyor. Filmin IMDB puanı: 7.4.

Organize İşler (2005)-Trailer
yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler
6. Vizontele Tuuba (2004)

Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda yine kendisinin oturduğu filmin kadrosunda Tarık Akan, Altan Erkekli ve Demet Akbağ gibi usta oyuncular yer alıyor. Vizontele Tuuba, 2001 senesinde gösterime giren Vizontele filminin devamı niteliğinde. 1980 yazında küçük bir kasabada yaşanan siyasi ve toplumsal olayların anlatıldığı filmde, kütüphanesi olmayan kasabaya kütüphaneci olarak atanan Güner Bey ve tekerlekli sandalyedeki kızı Tuba’nın hikâyesi gözler önüne seriliyor. Filmin IMDB puanı: 6.5.

Vizontele Tuuba (2004)-Trailer
yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler
7. Vizontele (2001)

Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak tarafından yönetilen filmin kadrosunda Demet Akbağ, Altan Erkekli, Cezmi Baskın, Cem Yılmaz ve Erdal Tosun gibi usta oyuncular yer alıyor. Film, 1974 senesinde her şeyin en son ulaştığı yerlerden biri olan Hakkâri’nin küçük bir kasabasında geçiyor. Günün birinde TRT tarafından sürgüne gönderilen memurlar bu küçük kasabaya televizyon alıcılarını getirir. Fakat memurlar bu alıcıları kurmadan kaçınca, iş kasaba halkına düşer. Filmin IMDB puanı: 8.0.

Vizontele (2001)-Trailer
yilmaz_erdogan_in_yonettigi_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_hukuk_filmleri
En İyi Hukuk Filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_100_komedi_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Komedi Filmi
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
Yılmaz Erdoğan’ın Yönettiği Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir