En İyi Mahkeme Filmleri

en_iyi_mahkeme_filmleri

Mahkemelerde geçen filmler her zaman ilgi çeker . Eski tabirle ipten alan avukatlar,son anda yapılan itiraflar heyecanı son ana kadar taşır.Bu heyecanı dikkate alarak en iyi mahkeme filmleri listesi hazırladık.Bu listenin bir özelliği en iyi mahkeme filmleri listesi hazırlarken Amerikan Barolar Birliği’nin en iyi hukuk filmleri listesi dikkate alınarak hazırlanmış olması.En iyi mahkeme filmleri‘ne bir bakış:

En İyi Hukuk Filmleri

12 Öfkeli Adam(12 Angry Men)-1957

Sidney Lumet’den mahkeme-hukuk filmlerine başarılı bir katkı. Reginald Rose’un kendi tiyatro oyunundan senaryolaştırıldığı filmde Henry Fonda,Martin Balsam ve Lee J.Cobb baş rolde yer alıyor.

Amerikan mahkemelerinde 12 jüri olmasından adını alan yapımda babasını öldürmekle suçlanan latin Amerika kökenli bir gencin duruşması ele alınıyor.Biri hariç 11 üyenin suçlu kararı verdiği davada,suçsuz oyu veren jürinin savları üzerinden olaylar tekrar ele alınır.

En iyi film,en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,9.

Philadelphia-1993

Ünlü yönetmen Jonathan Demme’den mahkeme filmlerinin en iyi örneklerinden biri.Baş rollerde Amerikan sinemasının efsane isimleri Tom Hanks,Denzel Washington ve Joanne Woodward yer alıyor.

Başarılı bir avukat olan Andrew işten çıkarılır.İşten çıkarılmasının asıl sebebi Andrew’un AIDS olmasıdır ancak firma sebebin bu olduğunu kabul etmez. Andrew bir çok avukatla görüşerek şirketi dava etmeye çalışır fakat görüştüğü hiç bir avukat bu güçlü firmayla karşı karşıya gelmek istemez.

En iyi erkek oyuncu (Tom Hanks) ve en iyi orijinal şarkı dalında(Bruce Springteen) Oscar kazanan film toplamda 5 dalda bu ödüle aday oldu.

Filmin Oscar’lı Şarkısı

Hüküm(The Verdict)-1982

Sidney Lumet’den şahane bir hukuk filmi daha.Baş rollerde Paul Newman,James Mason ve Charlotte Rampling baş rolde.Film Barry Reed’in romanından David Mamet tarafından senaryo haline getirildi.

Sezeryan doğum sırasında komaya giren ve bitkisel hayattan çıkamayan genç bir kadının ailesi hastaneyi dava etmeye karar verir.Ancak hastane bir kiliseye bağlı olduğu için arkasında büyük bir güç vardır.Alkol sorunları yaşayan bir avukat dışında davayı kimse almak istemez.

Filmin imdb notu:7,7.

Hüküm-1982

Kuzenim Vinny(My Cousin Vinny)-1992

Listedeki diğer filmlerin ciddi havasının dışında bir film.Komedi ögelerinin ön planda olduğu yapımın yönetmeni Jonathan Lynn olurken baş rollerde Karate Kid filminden tanığımız Ralph Macchio ,usta aktör Joe Pesci ve Marisa Tomei yer alıyor.

İki New York’lu genç Alabama kırsalında cinayetle suçlanır.İçlerinden birinin kuzeni olan Vinny avukattır ve ondan yardım isterler. Ancak Vinny hukuk fakültesinden yeni mezun olan orta-yaşlı bir adamdır ve hiç deneyimi yoktur.

Oldukça eğlenceli ve zekice mahkeme sahnelerinin yer aldığı filmde Marisa Tomei en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. imdb notu:7,6.

Kuzenim Vinny-1992

Güneşin Karanlığında(The Lincoln Lawyer)-2011

Usta yazar Michael Conelly’nin romanından uyarlanan filmin yönetmeni Brad Furman. Baş rollerde Matthew McConaughey,Marisa Tomei ve Ryan Phillippe yer alıyor.

Zengin bir adam cinayetle suçlanır ve kendine avukat olarak Lincoln marka aracını ofis olarak kullanan Mick Haller’ı seçer.Ancak hiç bir şey göründüğü gibi değildir ve ortada bir komplo vardır.

Filmin imdb notu:7,3.

Güneşin Karanlığında-2011

Erin Brockovich-2000

Yönetmen Steven Soderbergh’den gerçek bir olaya dayanan etkileyici film.Baş rollerde süper yıldız Julia Roberts,Albert Finney ve David Brisbin yer alıyor.

Hukuk eğitimi almamış bir kadın halk sağlığı için önemli olan bir konuda ciddi bir hukuk mücadelesi verir.

Film en iyi kadın oyuncu dalında Julia Roberts’a Oscar ödülü kazandırdı.Toplamda 5 dalda bu ödüle aday oldu.Yapımın imdb notu:7,3.

Erin Brockovich

İyi çekilmiş bir hukuk filmini izleyen bir çok kişi de avukat olma isteği doğar.Bu sebeple en iyi mahkeme filmleri ya da en iyi hukuk filmleri listesi yaptık zevkle izlemenizi umuyoruz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

biyografi_filmleri
En İyi Biyografi Filmleri
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler
roscoe_arbuckle
Roscoe Arbuckle-Bir Hollywood Trajedisi

Bir cevap yazın