En İyi Mahkeme Filmleri

en_iyi_mahkeme_filmleri

Hukuk temelli, mahkemelerde geçen filmler her zaman ilgi çeker. Özellikle güncel olayları konu alan yapımlar, etkileyici mahkeme sahneleri ile birleştiğinde seyircinin ilgisini daha da ayakta tutuyor. Son dönemde televizyon dizilerinde de çokça yer verilen hukuk konuları bugüne kadar iyi filmlere malzeme oldu. En iyi hukuk filmleri yada en iyi mahkeme filmleri:

En İyi Hukuk Filmleri

Şeytanın Avukatı(The Devil’s Advocate)-1997

Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron ve Connie Nielsen’den 1997 yılının en çok konuşulan filmi. Florida’da avukatlık yapan, hiç dava kaybetmemiş hırslı bir genç olan Kevin Lomax, New York’da ki büyük bir hukuk firmasından teklif alır. Eşi ile birlikte New York’a taşınan genç çift bir yandan şehre adapte olmaya çalışırken, bir yandan da büyük hukuk firmasının kurallarına uymaya çalışır. Ancak firmada hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Kevin elindeki yeni dosyaya büyük bir dikkatle çalışırken eşini ihmal etmeye başlar. Sürprizlerle dolu filmin yönetmenliğini Taylor Hackford yaptı. Senaryoyu ise Andrew Neiderman’ın romanından Jonathan Lemkin ve Tony Gilroy uyarladı.

Etkileyici mahkeme sahnelerine sahip olan filmde ki rolüne hazırlanmak için Keanu Reeves çekimlerden önce New York’da bulunan savunma avukatlarıyla çalıştı ve role girebilmek için onlarla vakit geçirdi.

Şeytanın Avukatı(The Devil’s Advocate)-1997-Trailer
the_devils_advocate_1997

Müşteri(The Client)-1994

John Grisham’ın romanından uyarlama türün eni iyilerinden olan bir film. Kardeşi ile oyun oynayan 11 yaşındaki bir çocuk, bir mafya avukatının intiharına şahit olur. Cesedin bulunmasından sonra polis ve FBI çocuktan bilgi almaya çalışırken, mafya da çocuğun peşindedir. Joel Schumacher’in yönettiği filmin senaryosunu Grisham’ın romanından Akiva Goldsman ve Robert Getchell uyarladı.

Baş rollerde Susan Sarandon, Tommy Lee Jones ve Anthony LaPaglia ve genç yaşta hayatını kaybeden Brad Renfro yer alıyor. En iyi kadın oyuncu(Susan Sarandon) Oscar ödülüne aday olan filmin IMDB puanı: 6,8.

Filme konu olan romanın yazarı John Grisham 1955 yılında doğdu. Hukuk fakültesinden mezun olan Grisham, yıllarca ceza hukuku üzerine çalıştı. İlk romanı Öldürme Zamanı 1984 yılında yayınlandı. İlk kez filme alınan romanı Şirket(The Firm) olurken, daha sonra Pelikan Dosyası(The Pelican Brief), Müşteri(The Client), Öldürme Zamanı(A Time to Kill), Dava(The Chamber), Yağmurcu(The Rainmaker) ve Jüri(The Runaway Jury) romanları filme çekildi.

Müşteri(The Client)-1994-Trailer
en_iyi_mahkeme_filmleri

12 Öfkeli Adam(12 Angry Men)-1957

Sidney Lumet’den mahkeme-hukuk filmlerine başarılı bir katkı. Reginald Rose’un kendi tiyatro oyunundan senaryolaştırıldığı filmde Henry Fonda,Martin Balsam ve Lee J.Cobb baş rolde yer alıyor.

Amerikan mahkemelerinde 12 jüri olmasından adını alan yapımda babasını öldürmekle suçlanan latin Amerika kökenli bir gencin duruşması ele alınıyor.Biri hariç 11 üyenin suçlu kararı verdiği davada,suçsuz oyu veren jürinin savları üzerinden olaylar tekrar ele alınır.

En iyi film,en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB notu:8,9.

12_kizgin_adam_1957
12 Kızgın Adam-1957
12 Öfkeli Adam(12 Angry Men)-1957-Trailer
the_omen_1976

Philadelphia-1993

Ünlü yönetmen Jonathan Demme’den mahkeme filmlerinin en iyi örneklerinden biri.Baş rollerde Amerikan sinemasının efsane isimleri Tom Hanks,Denzel Washington ve Joanne Woodward yer alıyor.

Başarılı bir avukat olan Andrew işten çıkarılır.İşten çıkarılmasının asıl sebebi Andrew’un AIDS olmasıdır ancak firma sebebin bu olduğunu kabul etmez. Andrew bir çok avukatla görüşerek şirketi dava etmeye çalışır fakat görüştüğü hiç bir avukat bu güçlü firmayla karşı karşıya gelmek istemez. T

En iyi erkek oyuncu (Tom Hanks) ve en iyi orijinal şarkı dalında(Bruce Springteen) Oscar kazanan film toplamda 5 dalda bu ödüle aday oldu.

Philadelphia-1993-Trailer
the_omen_1976

Hüküm(The Verdict)-1982

Sidney Lumet’den şahane bir hukuk filmi daha. Baş rollerde Paul Newman, James Mason, Jack Warden ve Charlotte Rampling yer alıyor. Barry Reed’in romanından David Mamet tarafından senaryolaştırıldı.

Sezeryan doğum sırasında komaya giren ve bitkisel hayattan çıkamayan genç bir kadının ailesi hastaneyi dava etmeye karar verir.Ancak hastane bir kiliseye bağlı olduğu için arkasında büyük bir güç vardır.Alkol sorunları yaşayan bir avukat olan Frank Galvin dışında davayı kimse almak istemez. Paul Newman’ın muhteşem bir oyunculuk sergilediği filmde Jack Warden’da kusursuz oynuyor. En iyi film, en iyi erkek oyuncu(Paul Newman), en iyi yardımcı erkek oyuncu( James Mason), en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo dallarında toplam 5 Oscar ödülüne aday oldu.

Filmin ilginç özelliklerinden biri de dramatik kapanış konuşmaları sırasında mahkeme salonundaki dinleyiciler arasında genç Bruce Willis‘in de bulunuyor olması.

Filmin imdb notu:7,7.

the_verdict-hukum_1982_paul_newman
Paul Newman
Hüküm(The Verdict)-1982-Trailerç
the_verdict_1982

Kuzenim Vinny(My Cousin Vinny)-1992

Listedeki diğer filmlerin ciddi havasının dışında bir film.Komedi ögelerinin ön planda olduğu yapımın yönetmeni Jonathan Lynn olurken baş rollerde Karate Kid filminden tanığımız Ralph Macchio ,usta aktör Joe Pesci ve Marisa Tomei yer alıyor.

İki New York’lu genç Alabama kırsalında cinayetle suçlanır.İçlerinden birinin kuzeni olan Vinny avukattır ve ondan yardım isterler. Ancak Vinny hukuk fakültesinden yeni mezun olan orta-yaşlı bir adamdır ve hiç deneyimi yoktur.

Oldukça eğlenceli ve zekice mahkeme sahnelerinin yer aldığı filmde Marisa Tomei en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. imdb notu:7,6.

Kuzenim Vinny(My Cousin Vinny)-1992-Trailer

Güneşin Karanlığında(The Lincoln Lawyer)-2011

Usta yazar Michael Conelly’nin romanından uyarlanan filmin yönetmeni Brad Furman. Baş rollerde Matthew McConaughey,Marisa Tomei ve Ryan Phillippe yer alıyor.

Zengin bir adam cinayetle suçlanır ve kendine avukat olarak Lincoln marka aracını ofis olarak kullanan Mick Haller’ı seçer. Ancak hiç bir şey göründüğü gibi değildir ve ortada bir komplo vardır.

Yazar Michael Connely filmde özellikle Matthew McConaughey’nin oynamasını istedi. Connely aktörün 2008 yapımı Tropik Fırtına(Trophic Thunder) filmindeki performansını gördükten sonra bu kararı aldı.

Filmin IMDB notu:7,3.

Güneşin Karanlığında(The lincoln Lawyer)-2011-Trailer

Erin Brockovich-2000

Yönetmen Steven Soderbergh’den gerçek bir olaya dayanan etkileyici film.Baş rollerde süper yıldız Julia Roberts, Albert Finney ve David Brisbin yer alıyor.

Hukuk eğitimi almamış bir kadın halk sağlığı için önemli olan bir konuda ciddi bir hukuk mücadelesi verir.

Film en iyi kadın oyuncu dalında Julia Roberts’a Oscar ödülü kazandırdı.Toplamda 5 dalda bu ödüle aday oldu.Yapımın imdb notu:7,3.

Erin Brockovich-2000-Trailer

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

biyografi_filmleri
En İyi Biyografi Filmleri
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler
roscoe_arbuckle
Roscoe Arbuckle-Bir Hollywood Trajedisi

Bir cevap yazın