Serdar Akar Ve Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
serdar_akar_ve_filmleri

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Serdar Akar Filmleri Ve Sineması

Serdar Akar, kendine has sinema üslûbu ve filmlerindeki sıra dışı hikâyeleri sayesinde adından sıkça söz ettirmeyi başaran bir yönetmen. 1987 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV bölümünü 2000 yılında bitirmeyi başaran ünlü yönetmen, çekmiş olduğu filmler sayesinde ulusal ve uluslararası film festivallerinden pek çok ödülle döndü. Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Serdar Akar’ın filmlerini sizler için derledik.

1. Gemide (1998)

Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Erkan Can, Haldun Boysan ve Yıldıray Şahinler gibi önemli oyuncular yer alıyor. Dram türündeki filmin müzikleri Uğur Yücel tarafından hazırlandı. Bir geminin dört kişilik mürettebatından biri olan boksör, geminin demir attığı Laleli’de parasını çaldırınca mürettebatın diğer üyelerinden yardım ister. Fakat kafaları yerinde olmayan bu dört adam Rumen bir kadını kaçırınca işler çığırından çıkar. Cannes Film Festivalinin resmi bölümü olan Semaine de la Critique’e seçilen ender Türk filmlerinden biri olan “Gemide”, sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türden bir film. Filmin IMDB puanı: 8.0.

serdar_akar_ve_filmleri

İlgili Yazı: Nuri Bilge Ceylan Filmleri

2. Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2000)

Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Erkan Can, Müjde Ar ve Savaş Dinçel gibi Türk sinemasının usta oyuncuları yer alıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok film festivalinden ödüllerle dönen filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu hazırladı. Ünlü yönetmenin ikinci uzun metraj filmi olarak gösterime giren “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar”, Serdar Akar’ın çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği kasabanın ve ailesinin hikâyesini konu alır. Serdar Akar sinemasına ilgi duyan sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir film. Filmin IMDB puanı: 7.3.

serdar_akar_ve_filmleri
3. Maruf (2001)

Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen filmin başrolünde Meltem Cumbul yer alıyor. Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan töreyi konu alan film, Maruf ve Cankız ismindeki iki genç insanın hikâyesine odaklanıyor. Tek derdi sevdiğiyle bir an önce evlenmek olan Maruf, amcasının ölmesi üzerine dul kalan Cankız ile evlendirilir. Fakat Cankız ise eski eşine sadık kalma konusunda kararlıdır. Bu iki insanın bir araya gelmesi onları bambaşka bir maceraya sürükleyecektir. Filmin IMDB puanı: 5.2.

serdar_akar_ve_filmleri
4. Kurtlar Vadisi: Irak (2006)

Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Necati Şaşmaz, Bergüzar Korel, Billy Zane ve Ghassan Massoud gibi ulusal ve uluslararası oyuncular yer alıyor. Türk dizi tarihine damga vuran Kurtlar Vadisi’nin sinema versiyonu olan filmde, Polat Alemdar ismiyle tanıdığımız karakterin Irak’ta yaşadığı maceralar anlatılıyor. Fetih 1453’ten sonra en pahalı bütçeye sahip Türk yapımı filmde, Türk Askerinin başına çuval geçiren Amerikan Askerlerinden intikam alan Polat Alemdar’ın hikâyesi işleniyor. Filmin IMDB puanı: 5.6.

serdar_akar_ve_filmleri

İlgili Yazı: Ketche ve Filmleri

5. Barda (2007)

Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Nejat İşler, Hakan Boyav, Serdar Orçin ve Erdal Beşikçioğlu gibi usta oyuncular yer alıyor. Ankara GOP’ta gerçekleşen bir olaydan esinlenilen filmde, gittikleri barda yaşları 18 ila 25 arasında değişen bir grup genç insanın, beş yabancı tarafından işkence ve tecavüze uğramaları anlatılır. Uyuşturucu ve alkolle gözleri dönmüş bu beş kişinin işledikleri suçların hangi adalete göre cezalandırıldığının sorgulamasını yapan “Barda”,  26. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde yapılmış en sert Türk filmi olarak sunuldu. Filmin IMDB puanı: 7.0.

serdar_akar_ve_filmleri
6. Gecenin Kanatları (2009)

Mahsun Kırmızıgül tarafından yazılan ve Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Beren Saat, Murat Ünalmış, Erkan Petekkaya ve Yavuz Bingöl yer alıyor. Siyasi nitelikteki filmde, Gece isimli bir genç kızın hikâyesi anlatılır. Gece, küçük yaşta ailesini bir polis baskınına vahşice kurban verir ve canlı bomba olmak üzere örgüte katılır. Eylem için İstanbul’a geldiğinde kaldığı apartmanın kapıcısının oğluna aşık olan Gece, kendisini hayatının en zor kararını vermek zorunda kalırken bulur. Filmin IMDB puanı: 4.6.

serdar_akar_ve_filmleri

Tayfun Pirselimoğlu Ve Filmleri

7. Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (2011)

Uyarlaması Ercan Mehmet Erdem tarafından yapılan ve Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Canan Ergüder ve Cansu Dere yer alıyor. Emrah Serbes’in “Son Hafriyat” adlı romanından esinlenilerek hazırlanan filmde, Ankara’da emekli polislerin yakın akrabalarına karşı işlenen cinayetleri aydınlatmak için görevlendirilen Behzat Ç. Ve ekibinin yaşadığı olaylar anlatılır. Türk dizi tarihinin unutulmazlarından birine dönüşen Behzat Ç.’nin maceralarına ilgi duyan sinemaseverlerin dikkatini çekecenilecek bir film. Filmin IMDB puanı: 7.5.

serdar_akar_ve_filmleri
8. Behzat Ç. Ankara Yanıyor (2013)

Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan ve Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Nejat İşler, Fatih Artman ve Aslı Tandoğan gibi usta oyuncular yer alıyor. Behzat Ç. televizyon dizisinin 3. sezonunun devamı niteliğinde olan filmde, bir mahalle bakkalı, Alman konsolosluğunda vize memuru ve İçişleri bakanının öldürülmesiyle karışan ülkede, olayı aydınlatmak için görevlendirilen Behzat Ç. ve ekibinin yaşadıkları anlatılıyor. Filmin IMDB puanı: 7.4.

serdar_akar_ve_filmleri
9. Çanakkale: Yolun Sonu (2013)

Serdar Akar ve Kemal Uzun’un yönetmenliğini paylaştığı filmin kadrosunda Mahir Günşiray, Berrak Tüzünataç ve Gürkan Uygun yer alıyor. I. Dünya Savaşı’nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale’de yaşanan olayları destansı bir şekilde yeniden beyaz perdeye aktaran filmde, savaşta kullanılan silahlar Genelkurmay Başkanlığının desteği ile de yeniden çalışır hale getirilerek filmde kullanıldı. Filmin IMDB puanı: 7.1.

serdar_akar_ve_filmleri

İlgili Yazı: Ümit Ünal Filmleri

10. Kurtlar Vadisi: Vatan (2017)

Filmin senaristliğini Necati Şaşmaz, Murat Koca, Alper Erze ve Cahit Kayaoğlu’nun üstlendiği ve Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Necati Şaşmaz, Cahit Kayaoğlu ve Erhan Ufak yer alıyor. 15 Temmuz Darbe Girişimini ele alan filmde Polat Alemdar ve ekibinin maceraları anlatılıyor. Filmin IMDB puanı: 3.9.

serdar_akar_ve_filmleri
11. Çiçero (2019)

Gürkan Tanyaş tarafından yazılan ve Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik ve Levent Ülgen gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Film, Çiçero olarak tanınan Elyesa Bazna isimli Arnavut casusun hayatını konu almaktadır. 2. Dünya Savaşı döneminde geçen filmde, Nazi Almanyası adına casusluk görevini yürüten Çiçero’nun yaşadıkları anlatılıyor.. Heyecan ve maceranın bir an olsun eksik olmadığı bu biyografi filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Filmin IMDB puanı: 6.6.

serdar_akar_ve_filmleri
12. Acı Kiraz (2020)

Oliver Romevski tarafından yazılan ve Serdar Akar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Ertan Saban, Belçim Bilgin ve Halil Ergün yer alıyor. Kuzey Makedonya’nın Manastır şehrinde geçen filmde, lösemi olan oğlunu kurtarmak isteyen bir babanın hikâyesi anlatılıyor. Filmin IMDB puanı: 4.9.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
sarmasik_2015
Sarmaşık-2015
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir