Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri

Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri

En İyi Türk Korku Filmleri

Korku; izleyiciyi korkutmayı ya da dehşete düşürmeyi amaçlayan bir film türü. Bu korkutma eylemini ise doğaüstü güçlerle, esrarengiz olaylarla ya da şeytani karakterlerle gerçekleştirir. Korku filmleri ilk kez ortaya çıktığında, açık şiddet sahneleri içerdikleri için uzun yıllar film eleştirmenleri tarafından ciddiye alınmadılar. Fakat zaman içerisinde saygın yönetmenler tarafından çekilen korku filmleri sayesinde bir tür olarak kabul edilmeyi başardılar. Türk seyircisinin bugünkü anlamıyla korku filmiyle tanışması ise ilk kez 1949 yılında Aydın Arakon tarafından çekilen “Çığlık” filmiyle oldu. Türk sinemasının en iyi korku filmlerini sizler için derledik.

1. Şeytan (1974)

Metin Erksan tarafından çekilen filmin kadrosunda Canan Perver, Cihan Ünal ve Meral Taygun gibi oyuncular yer alıyor. Bu film, 1973 tarihli ABD yapımı “Şeytan” isimli filmden uyarlandı. Küçük bir kızın ve annesinin hikâyesine odaklanan filmde, tuhaf bir takım olaylar yaşanmaya başlar. Ebeveynleri ayrılma kararı alınca, önce psikolojik rahatsızlıklar yaşadığı düşünülen küçük kızın, çok geçmeden ruhunun şeytan tarafından ele geçirildiği ortaya çıkar. Eve getirilen imam ise küçük kızı içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için büyük çaba gösterir. Türk sinemasının en önemli korku filmlerinden biri olarak gösterilen “Şeytan” filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. IMDB puanı: 4.5.

turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,

2. Karanlık Sular (1994)

Kutluğ Ataman tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Gönen Bozbey, Metin Uygun ve Daniel Chace rol alıyor. İstanbul’da çekimlerine başlanan film ABD’de tamamlandı. Film, İstanbul’da yaşayan Richie Hunter isimli bir Amerikalının hikâyesini anlatır. Richie Hunter, tanıştığı yabancı birinden içinde direktifler bulunan bir pusula alır. Sonrasında pusulayı takip etmeye karar verince kendisini karanlık suların içerisinde bulur. Klasik korku filmi anlatısından farklı bir tarza sahip olan Karanlık Sular, fantastik hikâyesiyle izleyenleri peşinden sürüklemeyi başarır. IMDB puanı: 5.9.

Karanlık Sular (1994)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,
3. Büyü (2004)

Orhan Oğuz tarafından yönetilen filmin kadrosunda Özgü Namal, İpek Tuzcuoğlu ve Okan Yalabık yer alıyor. Film, Mardin’in Savur ilçesi ve Diyarbakır’ın Çınar ilçesi arasındaki Serenli köyünde çekildi. Filmin konusuna gelirsek, Kur’an’da yer alan cinlerin bir grup gence musallat olması anlatılır. Yedi yüz yıl öncesine dayanan lanetli köyü araştırmak için giden bir grup arkeoloğun başına esrarengiz olaylar gelir. Büyü, korku ve gerilimi sevenler tarafından soluksuz bir şekilde izlenebilecek türden bir film. IMDB puanı: 3.0.

Büyü (2004)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,
4. Dabbe (2006)

Hasan Karacadağ tarafından yönetilen filmin kadrosunda Ümit Acar, Kaan Girgin ve Serdar Özer gibi oyuncular yer alıyor. 2005 yılında geçen filmde, Amerika’da başlayan intihar olaylarının zamanla tüm dünyaya yayılması anlatılır. Türkiye’de ise ilk olarak İzmir’in Selçuk ilçesinde görülen esrarengiz intihar olaylarının perde arkasına odaklanan film, Dabbe’tül Arz’ın ortaya çıkışını konu alır. Tarık isimli bir gencin canına kıyması üzerine, yetkililer internet ile intihar vakaları arasındaki ilişkiyi araştırmaya başlar. IMDB puanı: 4.4.

turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,
5. Musallat (2007)

Alper Mestçi tarafından yönetilen filmin kadrosunda Burak Özçivit, Biğkem Karavus ve Kurtuluş Şakirağaoğlu yer alıyor. Film, Suat ve Nurcan isimli iki gencin hikâyesini anlatır. Aynı köyde doğmuş ve büyümüş olan bu iki genç, evlenmeye karar verdiklerinde doğaüstü güçler tarafından engellenirler. Fakat hocaların yardımını da alarak, bu durumdan kurtulmak için büyük bir mücadeleye girişirler. Musallat, sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türden bir film. IMDB puanı: 5,9.

turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,
6. Ses (2010)

Ümit Ünal tarafından yönetilen filmin kadrosunda Selma Ergeç, Mehmet Günsur ve Serra Yılmaz gibi kendini kanıtlamış usta oyuncular yer alıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanan film, Derya isimli bir genç kadının hikâyesini konu alır. Bir bankanın çağrı merkezinde çalışan Derya’nın hayatı, gaipten duymaya başladığı ses ile altüst olur. Patronu Onur’u takip etmesini söyleyen ses, genç kadının hayatını kısa sürede kâbusa çevirir. Gerilim öğesinin bir an olsun eksilmediği Ses, türün iyi örneklerinden biri. IMDB puanı: 5.2.

turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,
en_iyi_wong_kar_wai_filmleri
En İyi Wong Kar-Wai Filmleri
7. Karadedeler Olayı (2011)

Erdoğan Bağbakan ve Erkan Bağbakan tarafından yönetilen film, yapımcıların iddialarına göre 1989 yılında amatör olarak kaydedilen videolardan oluşur. Gerçek bir hikâyeyi anlattığı öne sürülen filmde, yer ve kişiler hakkında açık bir şekilde bilgi verilmez. 1989 yılında K… ilinin D… köyünde gece saatlerinde üç harflilerin ortaya çıktığını iddia eden köylülerin haberini yapmak için genç bir gazeteci köye gider. Sonrasında ise kamerasıyla bir takım esrarengiz olayları kaydetmeyi başarır. İzleyenlerin tüylerini ürperten Karadedeler Olayı’nda oyuncu kullanılmadığı açıklandı. IMDB puanı: 3.4.

turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,
8. Siccîn (2014)

Alper Mestçi tarafından yönetilen filmin kadrosunda Pınar Çağlar Gençtürk, Koray Şahinbaş ve Ebru Kaymakçı yer alıyor. Film, Öznur isimli genç kadının saplantı hâline getirdiği kuzeni Kudret’i elde edebilmek için kara büyü yaptırmasını konu alır. Fakat Kudret ise Nisa isimli başka bir kadınla evlidir. Böylece Öznur’un yaptırdığı kara büyü bir süre sonra bütün ailenin başına bela olur. IMDB puanı: 6.1.

turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmler,
handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
9. Hüddam (2015)

Utku Uçar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Fatoş Hun, Murat Özen ve Çağrı Duran rol alıyor. Film, annesi ile birlikte yaşayan Can isimli gencin başına gelen paranormal olayları konu alır. Can’ın annesi bir anda garip davranışlarda bulunmaya ve antik dillerde konuşmaya başlar. Ardından bunun nedenini araştıran Can, annesinde gördüğü garip davranışların anneannesinden kaynaklı şeyler olabileceğini öğrenir ve annesiyle birlikte köylerine dönerler. IMDB puanı: 4.4.

10. Alem-i Cin (2018)

Özgür Bakar tarafından yönetilen filmin kadrosunda Ayçin Tuyun, Kadriye Çetinkaya ve Zeynep Turpçu rol alıyor. Film, Yeliz isimli bir genç kızın yaşadıklarını konu alır. Yeliz 25 yaşına girdiğinde kâbuslar görmeye başlar. İlk başta gördüğü bu kâbusları önemsemese de zamanla hayatının altüst olduğunu fark eder. Böylece kâbuslarının nedenini anlamak için araştırma yapmaya başlar. Fakat ailesiyle ilgili bilmediği bazı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır. Yaşadığı bu korkunç günleri atlatabilmesi içinse cinler alemine yolcuk yapması gerekir. IMDB puanı: 4.3.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri

Bir cevap yazın