Ümit Ünal Filmleri ve Sineması

Ümit Ünal Filmleri ve Sineması

En İyi Ümit Ünal Filmleri ve Ümit Ünal Sineması

Ümit Ünal’ın yönetmenliğini üstlendiği filmlerde; toplumsal sorunlar, psikolojik öğeler ve sıra dışı hikâyeler ön plana çıkar. Kendine has bir sinema dili olan Ümit Ünal, 1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. Almış olduğu eğitim sayesinde, çekmiş olduğu filmlerinde sanatçı duyarlılığını elden bırakmadı. Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi olan Ümit Ünal, sinema tarihimize iz bırakacak filmlere imza attı. Türk yönetmen, senarist ve yazar Ümit Ünal’ın filmlerini sizler için derledik.

1. Dokuz (2002)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği filmin kadrosunda Ali Poyrazoğlu, Serra Yılmaz, Fikret Kuşkan ve Ozan Güven gibi usta oyuncular yer alıyor. Baştan sona dijital olarak çekilmiş ilk Türk filmi olan Dokuz, 75. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçildi. Ümit Ünal’ın ilk filmi olan Dokuz, İstanbul’daki bir mahallede öldürülen kimsesiz bir kızın hikâyesini konu alır. Film, mahallede yaşayan 6 kişinin sorgulanırken kameraya anlattıklarından oluşur. Ayrıca karakterlerden birinin el kamerasıyla çekilen görüntüler, filmin kurgusunu zenginleştirir. Sıra dışı bir hikâyeyi sıra dışı bir tarzda anlatan Dokuz, sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir film. Filmin IMDB puanı: 7.7.

handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
umit_unal_filmleri

2. Anlat İstanbul (2005)

Filmin yönetmenliğini Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu ve Ömür Atay paylaşıyor. Filmin kadrosunda ise Altan Erkekli, Özgü Namal, Mehmet Günsür, Azra Akın, Nejat İşler ve Nurgül Yeşilçay gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 2005 yılında gösterime giren filmde, İstanbul’da yaşayan insanların hikâyeleri anlatılılr. Müzisyenlerin, mafya liderlerinin, akıl hastalarının, trans bireylerin ve seks işçilerinin hayatına odaklanan film, farklı kesimden insanların panoramasını sunar. Filmde beş farklı öykünün temelde tek bir öyküye bağlanması ile klasik anlatının dışına çıkılıyor. Filmin IMDB puanı: 7.4.

Anlat İstanbul (2005)-Trailer
umit_unal_filmleri
3. Ara (2008)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği filmin başrolünü Erdem Akakçe, Betül Çobanoğlu, Serhat Tutumluer ve Selen Uçer paylaşıyor. Tek bir apartman dairesinde geçen film, dört kişini birbirlerine olan aşkını ve ihanetini konu alır. Sevgi, aşk, ihanet ve nefret gibi insani duyguları dört ana karakter üzerinden anlatan film, sinemaseverlere kendi ilişkilerindeki tutum ve davranışları sorgulatır. Filmin IMDB puanı: 6.6.

umit_unal_filmleri
4. Gölgesizler (2009)

Ümit Ünal tarafından yönetilen filmin kadrosunda Selçuk Yöntem, Altan Erkekli ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi Türk tiyatrosunun değerli oyuncuları yer alıyor. 2009 yılında gösterime giren film, Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler isimli romanından uyarlandı. Film, İstanbul’dan Anadolu’nun küçük bir köyüne taşınan berberin hikâyesini anlatır. İlk başta her şey sıradanmış gibi görünen bu köyde, zamanla sıra dışı olaylar yaşanır. Köy halkının kaybolmaya başlamasıyla birlikte, köyün muhtarı esrarengiz olayları çözmeye çalışır. 22 karakterden oluşan filmin hikâyesi homojen bir yapıya sahip. Filmin IMDB puanı: 6.6.

umit_unal_filmleri
5. Kaptan Feza (2010)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği filmin kadrosunda Mine Tugay, Ahmet Mümtaz Taylan ve Meral Okay Türk yer alıyor. Yeşilçam’da aktörlük yapan bir oyuncunun oğlu olan Ömer, tanıştığı bir mafya ile sorunlar yaşar. Tam bu sırada Ömer’in hayatına giren küçük bir kız çocuğu, Ömer’i Yeşilçam uzay kahramanı olan Kaptan Feza’ya benzetir. Ömer ise küçük kızın hayallerini yıkmamak için Kaptan Feza gibi davranmaya başlar. Ölüm ve hayat arasında sıkışıp kalan Ömer’in hikâyesini anlatan film, izleyenleri gülümsetirken aynı zamanda duygulandırır. Filmin IMDB puanı: 5.1.

Kaptan Feza (2010)-Trailer
umit_unal_filmleri
6. Ses (2010)

Ümit Ünal tarafından yönetilen filmin kadrosunda Selma Ergeç, Mehmet Günsur ve Serra Yılmaz gibi usta oyuncular yer alıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanan film Ümit Ünal’ın en iyi filmlerinden biri. Ses Derya isimli bir genç kadının hikâyesini konu alır. Bir bankanın çağrı merkezinde çalışan Derya’nın hayatı, gaipten duymaya başladığı ses ile altüst olur. Patronu Onur’u takip etmesini söyleyen ses, genç kadının hayatını kısa sürede kâbusa çevirir. Gerilim öğesinin bir an olsun eksilmediği Ses, sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir film. Filmin IMDB puanı: 5.2.

Ses (2010)-Trailer
umit_unal_filmleri
7. Nar (2011)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği filmin kadrosunda Serra Yılmaz, Erdem Akakçe ve İdil Fırat gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 2011 yılında gösterime giren “Nar”, Türk sinemasında Düş Gezginleri (1992) ve İki Genç Kız (2005) filmlerinden sonra, lezbiyen cinsel yönelimine sahip karakterlerin başrolde yer aldığı üçüncü film oldu. Film, dört faklı inanıştaki insanın aynı ev içerisinde ve yarım gün gibi kısa bir sürede ortak öykü çerçevesinde kurgulanmasından oluşur. İzleyenlerde merak ve heyecan gibi duyguların nabzını düşürmeyen “Nar”, Türk sinemasının en önemli sanat filmlerinden biri olmayı başardı. Filmin IMDB puanı: 6.6.

umit_unal_filmleri
8. Sofra Sırları (2017)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği filmin kadrosunda Demet Evgar, Fatih Al ve Alican Yücesoy yer alıyor. İlk gösterimi 24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Sofra Sırları”, Ümit Ünal’ın kendine has sinema dilini kullandığı en başarılı filmlerden biri. Film, hayatını eşine ve yemeklere adayan Neslihan isimli bir ev hanımının hikâyesini anlatır. Neslihan kendi halinde yaşayan, eşine son derece düşkün ve yemek yapmayı çok seven bir ev hanımıdır. Ancak Neslihan’ın çevresindeki insanların bir bir ölmeye başlamasıyla birlikte bütün gözler ona çevrilir. Psikolojik sorunları olduğu düşünülen Neslihan’ın peşine genç ve hırslı bir komiser düşer. Bu saatten sonra ise filmde tansiyon bir an olsun düşmez. Filmin IMDB puanı: 6.7.

umit_unal_filmleri
9. Aşk, Büyü vs. (2019)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği filmin kadrosunda Ece Dizdar, Selen Uçer ve Gizem Katmer gibi televizyon ekranlarından tanıdığımız oyuncular yer alıyor. Ulusal ve uluslararası film festivallerinde ödüller kazanan film, yıllar önce yolları kesişen iki kadının, yıllar sonra aynı adada yolculuğa çıkmasıyla birlikte değişen hayatlarını anlatır. Aşk ve doğaüstü olaylara bakışını sorgulayan bu iki genç kadın, kendilerini bambaşka bir hayatın içerisinde bulur. Filmin IMDB puanı: 6.7.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
sinema_tarihine_damga_vuran_filmler
Sinema Tarihine Damga Vuran Filmler

Bir cevap yazın