Zeki Demirkubuz Filmleri

Zeki Demirkubuz Filmleri

Zeki Demirkubuz Filmleri ve Sinemasına Bir Bakış

Zeki Demirkubuz filmleri. Zeki Demirkubuz’un yönetmenliğini üstlendiği filmlerde; şehir hayatında sıkışmış insanların, ezilenlerin ve kaybedenlerin hikâyeleri konu edilir. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde aldığı eğitimin yanı sıra, keskin gözlem gücü yeteneğine sahip olması ve filmlerinde kullandığı duru dil sayesinde ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi oldu. Bağımsız filmlerin yönetmeni olarak tanınan Zeki Demirkubuz, çekmiş olduğu filmlerle geniş kitlelere hitap etmese de Türk sinemasına unutulmaz eserler kazandırdı. Yönetmen, yapımcı ve senarist Zeki Demirkubuz’un filmlerini sizler için derledik.

11. C Blok (1994)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Zeki Demirkubuz’un üstlendiği filmin kadrosunda Serap Aksoy, Fikret Kuşkan ve Zuhal Gencer yer alıyor. Zeki Demirkubuz’un ilk uzun metraj filmi olan “C Blok”ta, evliliği kötü giden Tülay’ın hizmetçisi ile kapıcının oğlunu kendi yatağında sevişirken yakalaması sonucunda hayatı sorgulaması konu edilir. Gösterime girdiği sene ulusal ve uluslararası film festivallerinden ödüllerle dönen “C Blok”, sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir film. Filmin IMDB puanı: 6.1.

zeki_demirkubuz_filmleri

10. Bulantı (2015)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Zeki Demirkubuz’un üstlendiği filmin kadrosunda Öykü Karayel, Çağlar Çorumlu ve Ercan Kesal gibi Türk sinemasından tanıdığımız başarılı oyuncular yer alıyor. Gösterime girdiği sene olumsuz eleştiriler alan film, Zeki Demirkubuz’un kendi ifadesiyle en kişisel eseridir. Film, eşini ve çocuğunu kaybeden bir entelektüelin hayatını sorgulamasını konu alır. Filmin IMDB puanı: 6.2.

zeki_demirkubuz_filmleri
handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
9. Bekleme Odası (2003)

Zeki Demirkubuz tarafından yönetilen filmin kadrosunda Nilüfer Açıkalın, Nurhayat Kavrak ve Eda Toksöz gibi Türk tiyatrosunun başarılı oyuncuları yer alıyor. Rus roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’ye ithaf edilen film, hayata karşı nedensiz bir kayıtsızlık içerisinde olan Ahmet’in “Suç ve Ceza” isimli eseri film yapmak istemesini anlatır. Zeki Demirkubuz’un kendi hayatını anlattığı yönünde eleştiriler alan “Bekleme Odası”, otobiyografik bir film değil. Filmin IMDB puanı: 6.4.

zeki_demirkubuz_filmleri
8. Kor (2016)

Zeki Demirkubuz’un yazıp yönettiği filmin kadrosunda Aslıhan Gürbüz, Caner Cindoruk ve Taner Birsel gibi Türk televizyonlarından tanıdığımız oyuncular yer alıyor. Filmde, kocası Cemal’in Romanya’ya kaçak işçi olarak gitmesinin ardından, evde giysi dikerek geçimini sağlayan Emine’nin hikâyesi anlatılır. Emine geçimini sağlamak için bir giyim atölyesinde çalışmaya başlar. Ancak burada eski patronu Ziya ile karşılaşınca aralarındaki ilişkinin seyri değişir. Cemal’in Romanya’dan dönmesiyle birlikte hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Filmin IMDB puanı: 6.4.

zeki_demirkubuz_filmleri
7. Kıskanmak (2009)

Zeki Demirkubuz tarafından yönetilen filmin kadrosunda Nergis Öztürk, Serhat Tutumluer ve Berrak Tüzünataç yer alıyor. 1930’lu yıllarda Zonguldak’ta geçen filmin ilk gösterimi Antalya Film Festivali’nde yapıldı. Filmde, ikisi de kırklı yaşlarında olan Seniha ve Halit isimli iki kardeşin öyküsü anlatılır. Halit kendisinden küçük olan Mükerrem ile evlidir. Günün birinde bu üç kişilik aile İstanbul’dan Zonguldak’a taşınır. Mükerrem, burada düzenlenen bir baloda 20’li yaşlarındaki Nüzhet ile tanışır. İkili arasında yaşanmaya başlayan yasak aşkı öğrenen Seniha, durumu abisine anlatınca aile içinde dengeler değişir. Filmin IMDB puanı: 6.6.

Kıskanmak (2009)-Trailer
zeki_demirkubuz_filmleri
6. İtiraf (2001)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Zeki Demirkubuz’un üstlendiği filmin kadrosunda Taner Birsel, Başak Köklükaya ve İskender Altın gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 21. İstanbul Uluslararası Film Festivali ve 13. Ankara Film Festivali’nden ödüllerle dönen “İtiraf”, ikili ilişkileri derinlemesine inceleyen bir film. Harun ve Nilgün isimli ikili arasında yaşanan çatışmaları, sorunları ve kavgaları konu alan film, izleyenlere ikili ilişkilere yönelik sorgulama fırsatı sunuyor.Filmin IMDB puanı: 7,0.

zeki_demirkubuz_filmleri
5. Yeraltı (2012)

Zeki Demirkubuz tarafından yönetilen filmin kadrosunda Engin Günaydın, Nihal Yalçın ve Murat Cemcir yer alıyor. Film, Rus roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar” adlı romanından uyarlandı. Muharrem isimli orta yaşlı bir adamın eski arkadaşının yazdığı roman ödül alınca, Muharrem bu durumdan çok rahatsız olur. Bunun üzerine arkadaşı adına düzenlenen yemeklere katılan Muharrem, arkadaşını fikir hırsızlığı ile suçlar. Ancak Muharrem’in iç dünyasında, eski arkadaşları Sinan, Feridun ve Tarık’la da problemleri vardır. Film, Muharrem’in geçmişiyle yüzleşmesini ilginç bir şekilde ele alır. Filmin IMDB puanı: 7.1.

zeki_demirkubuz_filmleri
4. Üçüncü Sayfa (1999)

Zeki Demirkubuz tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Başak Köklükaya, Ruhi Sarı ve Cengiz Sezici gibi Türk televizyonlarından tanıdığımız başarılı oyuncular yer alıyor. Gösterime girdikten sonra yurt içinde ve yurt dışında yirmi kadar ödül kazanan film, üçüncü sayfa haberlerine konu olabilecek türden bir hikâyeyi anlatır. Figüranlık yaparak hayatını idame ettiren İsa, yanlış anlaşılma sonucunda hırsızlıkla suçlanır. Bunun üzerine çaldığı iddia edilen parayı toplaması için bir günü vardır. Ancak intihar etmekten başka bir çözüm yolu bulamayan İsa’nın hayatı hiç beklemediği şekilde değişecektir. Filmin IMDB puanı: 7.3.

zeki_demirkubuz_filmleri
3. Yazgı (2001)

Zeki Demirkubuz tarafından yönetilen filmin kadrosunda Serdar Orçin, Zeynep Tokuş ve Engin Günaydın yer alıyor. Fransız yazar ve filozof Albert Camus’un “Yabancı” isimli eserinden uyarlanan film, Musa isimli genç adamın hikâyesine odaklanır. Gümrük memuru olarak çalışan Musa, birbirinin zıddı iki olay arasında fark göz etmeyen biridir. Annesinin ölümüne de hiçbir tepki vermeyen Musa, iki çocuk ve bir anneyi öldürmekten sorumlu tutulunca işler değişir. Sıra dışı bir hikâyesi olan “Yazgı”, Zeki Demirkubuz’un en iyi filmlerinden biri. Filmin IMDB puanı: 7.5.

zeki_demirkubuz_filmleri
2. Kader (2006)

Zeki Demirkubuz tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Vildan Atasever, Ufuk Bayraktar ve Engin Akyürek gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Kördüğüm bir aşk üçgenini anlatan film, Bekir, Uğur ve Zagor’un etrafında döner. Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor’da serseriliğe âşıktır. Birbirlerine âşık olan bu üç gencin kaderi sıra dışı bir şekilde birbirine bağlanır. Gerilim ve dramın bir an olsun eksilmediği “Kader”, sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türden bir film. Filmin IMDB puanı: 7.8.

zeki_demirkubuz_filmleri
1.Masumiyet (1997)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Zeki Demirkubuz’un üstlendiği filmin kadrosunda Derya Alabora, Haluk Bilginer ve Güven Kıraç gibi Türk sinemasının usta oyuncuları yer alıyor. Kimi eleştirmenler tarafından “Kader” filminin devamı olarak görülen “Masumiyet”te, Basmane’deki bir otelde hayatları kesişen; seks işçisi olan Uğur, ona saplantılı bir adam olan Bekir, sağır ve dilsiz doğan Çilem ve hapisten yeni çıkmış biri olan Yusuf etrafında gelişen olaylar anlatılır. Filmin IMDB puanı: 8.2.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Bir cevap yazın