Sofra Sırları-2017

Sofra Sırları-2017

Sofra Sırları Şimdi Netflix’de

Sofra Sırları 2017 yapımı bir film. Yönetmenliğini ve senaristliğini Ümit Ünal’ın yaptığı, oyuncu kadrosunda Demet Evgar, Fatih Al, Alican Yücesoy, Elit Andaç Çam ve Fırat Altunmeşe’nin yer aldığı 2017 yapımı Sofra Sırları şimdi Netflix’te.

Sofra Sırları Filmi Konusu

Her gün süpürülüp silinen bir ev, sabah, ne kadar uykulu olursan ol, ateşe konulan o çaydanlık, üçgen açılmış örtüler, kocanın sevdiği yemekler pişen bir mutfak ve her akşam büyük bir özenle kurulan yemek sofrası. Bütün bunlar olurken, eve vazifeliymişçesine gelip giden, karısına; ona bakmakla yükümlü biri gibi davranan bir koca…

“Ev hanımı” olan Neslihan’ın evliliği, aslında standart bir yurdum evliliği. İçindeyken belki çok da fark edilmeyen, ya da “olması gereken” gibi görünen, ancak dışarıdan izleyince her şeyin ne kadar ‘otomatik’ olduğunu daha iyi fark ettiğimiz klasik bir evlilik var filmde.

olmeden_once_izlenmesi_gereken_filmler
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film

“Klasik” dedim, tabii ki başlangıç için. Filmin ilerleyen dakikalarında öyle şeyler oluyor ki kendinizi hiç beklemediğiniz bir noktaya savrulmuş olarak buluyorsunuz; hem olaylar silsilesi, hem duygu olarak. Bütün derdi tertipli bir ev, pişirdiği leziz yemekler ve mutlu etmeye çalıştığı kocası olan Neslihan’ın iddiasız bir ev kadınından, yavaş yavaş bir katile dönüştüğüne tanık oluyorsunuz. Ümit Ünal bu noktaya izleyiciyi öyle bir hazırlıyor ki kendinizi bir anda Neslihan’ın yanında bulup sorguluyorsunuz; “Nasıl yani ben şimdi bir katilin tarafını mı tutuyorum?” diye. Bunda; hem hikâyeyi baş karakterin gözünden izlememizin, hem onun duygu, hayal ve tecrübelerinin izleyiciye karakterle bağ kurdurarak  geçirilmesinin, hem de Demet Evgar’ın şahane oyunculuğunun payı olduğunu düşünüyorum. Filmin sonunda, Neslihan’ın kendini hayal ettiği programlardaki bakımlı, özgüvenli kadının ötesine geçip hayatının kontrolünü tamamen eline alışına, sessiz sessiz özgürlüğünü ilan edişine tanık oluyoruz.

demet_evgar
Demet Evgar
Fotoğraf: Selin Demircioğlu

Film boyunca devam eden tekinsiz hava bizi tetikte tutarken, hikâyeye ustaca yerleştirilmiş mizah öğeleri de dudağımızın kenarı ile gülümsetiyor. Filmi izlerken, gerilmekle gülmek arasında defalarca gidip geliyorsunuz.

Sofra Sırları Filmi Son Söz

İzleyicisini gerçekle hayal arasında yolculuğa çıkaran, hikâyesi de, oyunculukları da atmosferi de çok iyi olan bu filmi izlemenizi bir sinemasever olarak tavsiye ederim. Ben film bittiğinde; “Neslihan mı suçlu, yoksa onu bu noktaya getiren olaylar ve insanlar mı?” diye durup düşünmüştüm, bakalım siz ne düşüneceksiniz…

Filmin IMDB puanı: 6,8.

Sofra Sırları-2017-Trailer
Sofra Sırları-2017
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_aile_filmleri
En İyi Aile Filmleri
en_iyi_animasyon_filmleri
En İyi Animasyon Filmleri
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri

Bir cevap yazın