En İyi Animasyon Filmleri

en_iyi_animasyon_filmleri

En iyi animasyon filmleri deyince akla ilk olarak Disney filmleri geliyor. Özellikle son 50 yılda gelişen animasyon film dünyasının geçmişi aslında daha daha eskilere dayanıyor. Özellikle Walt Disney’in vizyonu ile gelişen animasyon filmler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de önemli bir alternatif. En iyi animasyon filmleri listesini de bu sebeple hazırladık.En iyi animasyon filmleri

Ailece İzlenebilecek Animasyon Filmleri

1.Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler(Snow White and the Seven Dwarfs)-1937

1937 yılından bir animasyon.Bir çok kişinin en azından televizyonda izlediğinizi tahmin ettiğimiz bir klasik. Grimm Kardeşlerin masalından uyarlanan film kralın yeni karısının hışmına uğrayan prensesin kurtuluş mücadelesini anlatıyor. Ormana bir avcıyla birlikte gönderilen Pamuk Prenses, avcının vicdanı sayesinde ölümden kurtulur ve ormanda evlerini tesadüfen bulduğu Yedi Cücelerle birlikte yaşamaya başlar. Aslında konusu ve işlenişi biraz sert olsa da çizgileri son derece naif ve hoş.

En iyi müzik Oscar ödülüne aday olan film 1,5 milyon dolara mal olurken sonraki yıllarda tekrar gösterimleriyle beraber 184 milyon dolar gişe elde etti. IMDB puanı:7,6.

Film 1939 yılında özel bir Oscar Ödülü kazandı. Geçmişten gelen en iyi animasyon filmlerinden biri.

pamuk_prenses_1937
Pamuk Prenses (Snow White)-1937
walt_disney
Walt Disney ve Yedi Cüceler
1.Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler(Snow White and the Seven Dwarfs)-1937-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri

2.Coco-2017

Disney-Pixar’dan olağan üstü bir film. Aile, dostluk, affetmek, hatırlamak üzerine bir baş yapıt. Meksika’da ki ölüler bayramı gününde genç Miguel ve ailesi büyük bir sınav verir. Miguel büyük babasının kim olduğunu keşfederken ailesinin de bir araya gelmesini sağlıyor. En iyi animasyon filmi ve en iyi şarkı dalında Oscar alan filmin yönetmeni Lee Unkrich ve Adrian Molina olurken seslendirme kadrosunda Gael Garcia Bernal ve Benjamin Pratt yer alıyor.

Müzikleri ve şarkılarıyla öne çıkan film en iyi animasyon filmlerinden biri.

Filmin imdb puanı:8,4.

coco_2017
coco-2017
Coco-2017 -Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
3.Shrek-2001

İşte klasik masalları ve kabul edilmiş masal kahramanlarını ters-yüz eden bir film. Esas oğlan yeşil bir dev ve geveze bir eşekle arkadaşlık ederken prensese aşık olur. Sıra dışı karakterleri ve üst düzey mizah anlayışı ile türünün en ilginç örneklerinden biri. Ayrıca güzellik kavramı üzerine bizi düşünmeye itiyor. Filmde kullanılan şarkıları da dinlemeniz kesinlikle tavsiye edilir. Dreamworks’un yapımcısı olduğu filmin yönetmeni Andrew Adamson ve Vicky Jenson olurken Eddie Murphy, Mike Myers ve Cameron diaz seslendirme kadrosunda yer aldı. En iyi animasyon filmi ödülünü alan yapımın IMDB notu:7,8. 60 milyon dolara mal olan film dünya çapında 487 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

İlk filmin başarısından sonra 2004, 2007 ve 2010 yıllarında devam filmleri de çekildi.

shrek
Shrek
Shrek-2001-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
4.Buz Devri (Ice Age)-2002

Buz Devrinde geçen sıcacık bir film. Tabi macera yönünü de atlamayalım. Ailesi tarafından istenmeyen miskin hayvan Sid yalnız mamut Manny ve sürüsü tarafından kötü yönlendirilen kaplan Diego. Bu üç birbirine benzemez karakter bir bebeği ailesine kavuşturmak için bir maceraya atılır ve Diego’nun dahil olduğu sürü peşlerindedir.

Filmi Chris Wedge ve Carlos Saldanha yönetirken Ray Romano, Denis Leary ve John Leguizamo seslendirme kadrosu baş rolde. IMDB notu:7,5.

Şarkıları, esprileri ve verdiği mesajlarla bütün ailenin zevkle izleyebileceği bir animasyon filmi.

Buz Devri (Ice Age)-2002 -Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
5.Oyuncak Hikayesi (Toy Story)-1995

Disney-Pixar’ın türünün devrimsel filmi.Teknik yapısıyla inanılmaz bir gerçekliğe sahipken konu olarak da önemli değerleri anlatıyor.Oyuncakların dünyasına bizi götüren yapım,çocukların oyuncaklarına bakışını değiştirecek türden.Oyuncakların kendi aralarında konuşabildiği bir dünya ve yanında oldukları çocuğun sevgisi için rekabet eden oyuncaklar.Yeni bir robotun gelmesi ile evdeki bütün dengeler değişir.Dostluk ve vefa üzerine bir baş yapıt. John Lasseter’in yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Tom Hanks,Tim Alllen ve Don Rickles yer alıyor. Filmin IMDB notu:8,3.

Oyuncak Hikayesi filminin başarısından sonra 3 devam filmi çekildi ve 2022 yaz aylarında Lightyear isimli bir filmde gösterime girecek. Lightyear filmi, oyuncağa değil, oyuncağa ilham veren Buzz Lightyear isimli astronota odaklanıyor. Bu filmle ilgili ayrıntılar için linke tıklayabilirsiniz.

toy_story
Oyuncak Hikayesi-Toy Story-Woody
buzz_lightyear
Buzz Lightyear
toy_story_oyuncak_hikayesi
Oyuncak Hikayesi
5.Oyuncak Hikayesi (Toy Story)-1995-Trailer
lightyear_filmi_hakkinda_her_sey
Lightyear Filmi Hakkında Her Şey
en_iyi_dovus_filmleri
6.Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)-2003

Oğlu büyük bariyer resifinde yakalanan bir palyaço balığı oğlunu eve getirmek için bir yolculuğa çıkar.Bu yolculukta Palyaço balığına hafıza sorunları yaşayan başka bir balık eşlik eder. Aile ve dostluğun önemi üzerine mesajları olan film akvaryumda tutulan balıklar için de düşünme fırsatı sunuyor. Andrew Stanton ve Lee Unkrich’in yönettiği filmde Albert brooks ve Ellen DeGeneres de sesleri ile yer alıyor. En iyi animasyon filmi Oscar ödülünü alan yapımın IMDB puanı:8,1.

kayip_balik_nemo
Kayıp Balık Nemo

94 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 940 milyon dolar gibi rekor bir hasılata imza attı. 2016 yılında Kayıp Balık Dori (Finding Dory) isimli devam filmi çekildi.

En iyi animasyon filmlerinden biri hiç kuşkusuz.

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)-2003-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
7.Belleville’de Randevu (Les triplettes de Belleville)-2003

Tour de France sırasında torunu kaçırılan bir büyük anne olan Madame Souza emektar köpeği ve bir dansçı grubuyla torununu kurtarmaya çalışır. Çizgileri tamamen standart dışı olan yapımın yönetmeni ve senaristi Sylvain Chomet olurken Michèle Caucheteux ve Jean-Claude Donda seslendirme kadrosunda yer alıyor. En iyi şarkı ve en iyi animasyon filmi dalında Oscar’a aday oldu. imdb notu:7,8.

Belleville’de Randevu (Les triplettes de Belleville)-2003 -Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
8.Masum Sanık Roger Rabbit (Who Framed Roger Rabbit)-1988

1988 yılından konusu ve çizimleriyle çok ilginç bir film.Ünlü yönetmenler Robert Zemeckis ve Richard Williams’ın yönettiği yapımda gerçek oyuncular ve çizgi karakterler yan yana. Roger Rabbit isimli komik bir tavşana bir cinayet suçu yıkılmaya çalışılır. Özel bir dedektif de ona istemeden yardım etmeye başlar.Kahramanlarımız çizgi karakterleri yok etmek isteyen bir komplonun içinde kalırlar. Bob Hoskins ve Joanna Cassidy’nin rol aldığı filmde özellikle Roger Rabbit’in eşi olan Jessica Rabbit karakteri ciddi bir hayran kitlesi kazandı. En iyi kurgu, en iyi ses ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar alan filmin IMDB notu:7,7.

Filmin en ilginç özelliklerinden biri Warner Bros. ve Disney’in animasyon karakterlerinin birlikte görüldüğü ilk film olması. 2021 yılı itibariyle tek film aynı zamanda. 70 milyon dolara mal olan film, 329 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

roger_rabbit_1988
Roger Rabbit-1988
8.Masum Sanık Roger Rabbit (Who Framed Roger Rabbit)-1988-Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
9.Karmakarışık (Tangled)-2010

Grimm kardeşlerin Rapunzel hikayesine dayanan bir film. Gençlik ve iyileşme veren saçlara sahip bir prenses yaşlı bir cadı tarafından ailesinden kaçırılır ve bir kuleye hapsedilir.18 yıl sonra bir hırsızın yardımıyla buradan kaçan genç kızın cadının komplolarından kurtulma çabası anlatılıyor filmde. Nathan Greno ve Byron Howard’ın yönettiği yapımda Zachary Levi ve Mandy Moore seslendirme kadrosunda yer aldı. IMDB puanı:7,7.

26 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 592 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

tangled_karmakarisik
Karmakarışık (Tangled)-2010
Karmakarışık (Tangled)-2010 -Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
21_yuzyilin_en_televizyon_dizileri
21.Yüzyılın En İyi Televizyon Dizileri
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
en_iyi_aile_filmleri
En İyi Aile Filmleri

Bir cevap yazın