En İyi Animasyon Filmleri

en_iyi_animasyon_filmleri

Özellikle son 50 yılda gelişen animasyon film dünyasının geçmişi aslında daha daha eskilere dayanıyor.Özellikle Walt Disney’in vizyonu ile gelişen animasyon filmler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de önemli bir alternatif.En iyi animasyon filmleri listesini de bu sebeple hazırladık.En iyi animasyon filmleri listesi:

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler(Snow White and the Seven Dwarfs)-1937

1937 yılından bir animasyon.Bir çok kişinin en azından televizyonda izlediğini tahmin ettiğim bir klasik. Grimm Kardeşlerin masalından uyarlanan film Kralın yeni karısının hışmına uğrayan prensesin kurtuluş mücadelesi.Aslında konusu ve işlenişi biraz sert olsa da çizgileri son derce naif ve hoş.En iyi müzik Oscar ödülüne aday olan film 1,5 milyon dolara mal olurken sonraki yıllarda tekrar gösterimleriyle beraber 184 milyon dolar gişe elde etti. imdb puanı:7,6.

Coco-2017

Disney-Pixar’dan olağan üstü bir film.Aile,dostluk,affetmek,hatırlamak üzerine bir baş yapıt. Meksika’da ki ölüler bayramı gününde genç Miguel ve ailesi büyük bir sınav verir. Miguel büyük babasının kim olduğunu keşfederken ailesinin de bir araya gelmesini sağlıyor.En iyi animasyon filmi ve en iyi şarkı dalında Oscar alan filmin yönetmeni Lee Unkrich ve Adrian Molina olurken seslendirme kadrosunda Gael Garcia Bernal ve Benjamin Pratt yer alıyor.Filmin imdb puanı:8,4.

Shrek-2001

İşte klasik masalları ve kabul edilmiş masal kahramanlarını ters-yüz eden bir film.Esas oğlan yeşil bir dev ve geveze bir eşekle arkadaşlık ederken prensese aşık olur.Sıra dışı karakterleri ve üst düzey mizah anlayışı ile türünün en ilginç örneklerinden biri.Ayrıca güzellik kavramı üzerine bizi düşünmeye itiyor.Filmde kullanılan şarkıları da dinlemeniz kesinlikle tavsiye edilir. Dreamworks’un yapımcısı olduğu filmin yönetmeni Andrew Adamson ve Vicky Jenson olurken Eddie Murphy,Mike Myers ve Cameron diaz seslendirme kadrosunda yer aldı.En iyi animasyon filmi ödülünü alan yapımın imdb notu:7,8

Buz Devri(Ice Age)-2002

Buz Çağı’nda geçen sıcacık bir film.Tabi macera yönünü de atlamayalım.Ailesi tarafından istenmeyen miskin hayvan Sid yalnız mamut Manny ve sürüsü tarafından kötü yönlendirilen kaplan Diego.Bu üç birbirine benzemez karakter bir bebeği ailesine kavuşturmak için bir maceraya atılır ve Diego’nun dahil olduğu sürü peşlerindedir.Filmi Chris Wedge ve Carlos Saldanha yönetirken Ray Romano,Denis Leary ve John Leguizamo seslendirme kadrosu baş rolde. imdb notu:7,5

Oyuncak Hikayesi(Toy Story)-1995

Disney-Pixar’ın türünün devrimsel filmi.Teknik yapısıyla inanılmaz bir gerçekliğe sahipken konu olarak da önemli değerleri anlatıyor.Oyuncakların dünyasına bizi götüren yapım,çocukların oyuncaklarına bakışını değiştirecek türden.Oyuncakların kendi aralarında konuşabildiği bir dünya ve yanında oldukları çocuğun sevgisi için rekabet eden oyuncaklar.Yeni bir robotun gelmesi ile evdeki bütün dengeler değişir.Dostluk ve vefa üzerine bir baş yapıt. John Lasseter’in yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Tom Hanks,Tim Alllen ve Don Rickles yer alıyor.Fimin imdb notu:8,3

Kayıp Balık Nemo(Finding Nemo)-2003

Oğlu büyük bariyer resifinde yakalanan bir palyaço balığı oğlunu eve getirmek için bir yolculuğa çıkar.Bu yolculukta Palyaço balığına hafıza sorunları yaşayan başka bir balık eşlik eder.Aile ve dostluğun önemi üzerine mesajları olan filmakvaryumda tutulan balıklar için de düşünme fırsatı sunuyor. Andrew Stanton ve Lee Unkrich’in yönettiği filmde Albert brooks ve Ellen DeGeneres de sesleri ile yer alıyorlar.En iyi animasyon filmi Oscar ödülünü alan yapımın imdb puanı:8,1.

Belleville’de Randevu(Les triplettes de Belleville)-2003

Tour de France sırasında torunu kaçırılan bir büyük anne olan Madame Souza emektar köpeği ve bir dansçı grubuyla torununu kurtarmaya çalışır.Çizgileri tamamen standart dışı olan yapımın yönetmeni ve senaristi Sylvain Chomet olurken Michèle Caucheteux ve Jean-Claude Donda seslendirme kadrosunda yer alıyor.En iyi şarkı ve en iyi animasyon filmi dalında Oscar’a aday oldu. imdb notu:7,8.

Masum Sanık Roger Rabbit(Who Framed Roger Rabbit)-1988

1988 yılından konusu ve çizimleriyle çok ilginç bir film.Ünlü yönetmenler Robert Zemeckis ve Richard Williams’ın yönettiği yapımda gerçek oyunculr ve çizgi karakterler yan yana.Roger Rabbit isimli komik bir tavşana bir cinayet suçu yıkılmaya çalışılır.Özel bir dedektif de ona istemeden yardım etmeye başlar.Kahramanlarımız çizgi karakterleri yok etmek isteyen bir komplonun içinde kalırlar.Bob Hoskins ve Joanna Cassidy’nin rol aldığı filmde özellikle Roger Rabbit’in eşi olan Jessica Rabbit karakteri ciddi bir hayran kitlesi kazandı. En iyi kurgu,en iyi ses ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar alan filmin imdb notu:7,7.

Karmakarışık(Tangled)-2010

Grimm kardeşlerin Rapunzel hikayesine dayanan bir film.Gençlik ve iyileşme veren saçlara sahip bir prenses yaşlı bir cadı tarafından ailesinden kaçırılır ve bir kuleye hapsedilir.18 yıl sonra bir hırsızın yardımıyla buradan kaçan genç kızın cadının komplolarından kurtulma çabası anlatılıyor filmde. Nathan Greno ve Byron Howard’ın yönettiği yapımda Zachary Levi ve Mandy Moore seslendirme kadrosunda yer aldı. imdb puanı:7,7.

en_iyi_fantastik_filmler
En İyi Fantastik Filmler
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
en_iyi_biyografi_filmleri
En İyi Biyografi Filmleri

Bir cevap yazın