En İyi Anime Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_anime_filmleri

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Anime Filmleri

Anime; Japonya’ya özgü çizim sanatıyla çizilen animasyonlar anlamına geliyor. Son yıllarda bu türe yönelik ilginin artmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. Anime filmlerinin seyirciyle buluşması uzun bir geçmişe sahip. Bu hafta sizler için en iyi 10 anime filmini derledik.

10. Tepedeki Ev (Kokuriko-zaka kara)-2011

Goro Miyazaki tarafından yönetilen filmin müziği Satoshi Takebe ve Aoi Teshima tarafından hazırlandı. Anime tarzındaki film, 1980 senesinde yayınlanan bir manga serisinden uyarlandı. Film, beş kişilik bir ailenin en büyük kızı olan Umi’nin maceralarını konu alıyor. Umi, Kore Savaşı’na katılan babasının eve dönmesini beklerken, okuduğu lisede başlayan bir öğrenci hareketinin içerisinde kendini bulur. Filmin IMDB puanı: 7.4.

En iyi anime filmlerinden biri.

https://youtu.be/k-vfzhfq5JA
Tepedeki Ev (Kokuriko-zaka kara)-2011-Trailer
en_iyi_anime_filmleri

9. Dün Gibi (Omohide poro poro)-1991

Isao Takahata tarafından yazılıp yönetilen filmin müziği Katz Hoshi tarafından hazırlandı. 1991 senesinde gösterime giren film, Hotaru Okamoto ve Yuko Tone tarafından kaleme alınan aynı adlı mangadan uyarlandı. Film, 27 yaşında ve hiç evlenmemiş Taeko’nun hikâyesini konu alır. Taeko, bütün hayatını Tokyo’da geçirmiş biridir. Günün birinde Aspir hasadına yardımcı olmak için abisinin kırsaldaki çiftliğine gitmeye karar veren Taeko, burada geçmişi ve geleceği ile yüzleşmek zorunda kalır. Filmin IMDB puanı: 7.6.

Dün Gibi (Omohide poro poro)-1991-Trailer
en_iyi_anime_filmleri
8. Rüzgâr Yükseliyor (Kaze tachinu)-2013

Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği filmin müziği Joe Hisaishi tarafından hazırlandı. 2013 senesinde gösterime giren anime türündeki film, Jiro Horikoshi’nin kurgusal biyografisi özelliğini taşıyor. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen avcı uçağı Zero’nun baş tasarımcısı olarak bilinen Jiro Horikoshi’nin hayatını konu alıyor. Rüzgâr Yükseliyor, geniş bir zaman dilimine yayılan öyküsü ile izleyenlere keyifli bir anime deneyimi sunuyor. Filmin IMDB puanı: 7.7.

Tüm dünyada sevilen en iyi anime filmlerinden biri.

Rüzgâr Yükseliyor (Kaze tachinu)-2013-Trailer
en_iyi_anime_filmleri
7. Yüreğinin Sesi (Mimi wo sumaseba)-1995

Yoshifumi Kondō tarafından yönetilen film, 1989 senesinde yayınlanan önemli bir mangadan uyarlandı.. Anime türündeki film, Shizuku adında bir çocuğun hikâyesini konu alıyor. Shizuku, orta okuldan mezun olmasına az kalan 14 yaşındaki bir kızdır. Kitap okumayı çok seven Shizuku, günün birinde kütüphaneden aldığı kitabın içinde bir not bulur. Bu notun sahibini ararken, aynı zamanda kendisiyle de ilgili bazı gerçekleri ortaya çıkarır. Filmin IMDB puanı: 7.9.

Yüreğinin Sesi (Mimi wo sumaseba)-1995-Trailer
en_iyi_anime_filmleri
6. Rüzgârlı Vadi ( Kaze no tani no Naushika)-1984

Hayao Miyazaki’nin yönettiği filmin müziği, önemli Japon müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen Joe Hisaishi tarafından hazırlandı. Bilimkurgu türündeki anime bu film, Miyazaki’nin hazırladığı aynı adlı mangadan uyarlandı. Filmde insanoğlunun faaliyetleri nedeniyle yaşanılamaz bir yere dönüşen gezegende, Rüzgâr Vadisi’nin prensesi olarak bilinen Nausicaä adlı genç kadının hikâyesi anlatılır. Nausicaä, kıyamet sonrası dünyayı yeniden yaşanılabilir bir yer hâline getirmek için büyük bir mücadeleye girişir. Filmin IMDB puanı: 8.0.

Rüzgârlı Vadi ( Kaze no tani no Naushika)-1984
en_iyi_anime_filmleri
5. Gökteki Kale (Tenkû no shiro Rapyuta)-1986

Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği filmin müziği Joe Hisaishi tarafından hazırlandı. 1986 senesinde gösterime giren film, Animage Dergisi tarafından düzenlenen ödül töreninde ‘Anime Büyük Ödülü’nün sahibi oldu. Film, Sheeta adındaki genç bir kızın macerasını konu alır. Sheeta, gizemli mavi bir taşın sahibidir. Günün birinde hükümet için çalışan bir ajan tarafından kaçırılan Sheeta, kendini heyecanlı bir maceranın içerisinde bulur. Filmin IMDB puanı: 8.0.

Usta sinemacı Hayao Miyazaki’nin en iyi anime filmlerinden biri.

Gökteki Kale (Tenkû no shiro Rapyuta)-1986-Trailer
en_iyi_anime_filmleri
4. Prenses Kaguya Masalı (Kaguya-hime no monogatari)-2013

Isao Takahata’nın yönettiği filmin senaryosu Isao Takahata ve Riko Sakaguchi tarafından kaleme alındı. 2015 Akademi Ödülleri En İyi Animasyon Kategorisinde aday gösterildi. 10. yüzyılda geçen bir Japon halk masalına dayanan film, yaşlı bir adam ile küçük bir kızın hikâyesini konu alır. Kerestecilikle uğraşan ve çocuğu olmayan yaşlı bir adam, günün birinde bambu kesmek için ormana gider. Burada boyu parmak kadar olan bir kız çocuğu bulan yaşlı adam, onu evlat edinmek ister. İkili arasında yaşanan bu hikâye, izleyenlere duygu dolu dakikalar yaşatır. Filmin IMDB puanı: 8.0.

Prenses Kaguya Masalı (Kaguya-hime no monogatari)-2013-Trailer
en_iyi_anime_filmleri
3. Komşum Totoro (Tonari no Totoro)-1988

Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği filmin müziği Joe Hisaishi tarafından hazırlandı. 1988 senesinde gösterime giren film, anime tarzında hazırlandı. Film, Mei ve Satsuki adındaki iki küçük kardeşin hikâyesini konu alır. Mei ve Satsuki, annelerinin hastalığı nedeniyle sevimli bir köye taşınırlar. Burada Totoro adlı bir orman ruhuyla tanışan iki kardeş, kendilerini büyük bir maceranın içerisinde bulurlar. Filmin IMDB puanı: 8.1.

Komşum Totoro sadece en iyi animelerden biri değil, Japon sinemasının en iyi örneklerinden biri.

Komşum Toroto (Tonari no Totoro)-1988-Trailer
en_iyi_anime_filmleri
2. Ateş Böceklerinin Mezarı (Hotaru no haka)-1988

Isao Takahata’nın yazıp yönettiği filmin müziği Michio Mamiya tarafından hazırlandı. Anime türündeki film, Hotaru no Haka tarafından kaleme alınan otobiyografik romandan uyarlandı. Film 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanan Kobe şehrinde geçiyor. Film hayatlarını burada sürdüren Seita ve Setsuko’nun başına gelen olayları anlatır. Ateş Böceklerinin Mezarı, anime türünü sevmeyenlerin bile izlemesi gereken türden bir film. Filmin IMDB puanı: 8.5.

Hiç kuşkusuz en iyi animelerden biri .

Ateş Böceklerinin Mezarı (Hotaru no haka)-1988-Trailer
en_iyi_anime_filmleri
1. Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi)-2001

Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği filmin müzikleri Joe Hisaishi ve Youmi Kimura tarafından hazırlandı. 2001 senesinde gösterime giren film, Oscar kazanan ilk anime olma özelliği taşıyor. Film, Chihiro adlı on yaşındaki küçük bir kızın hikâyesini konu alır. Chihiro ailesiyle birlikte küçük bir kasabaya taşınır. Burada terk edilmiş bir yapıyla karşılaşan küçük kız, çok geçmeden domuza dönüşen ebeveynlerini kurtarmak ve bu yapının içerisinden çıkabilmek için büyük bir maceraya atılır. Filmin IMDB puanı: 8.6.

Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi)-2001-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_animasyon_filmleri
En İyi Animasyon Filmleri
en_iyi_aile_filmleir
En İyi Aile filmleri
en_iyi_robot_filmleri
En İyi Robot Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir