Asterix ve Oburix

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
asterix_ve_oburix

Last Updated on 31 Ocak 2022 by Aslıhan Demiralay

Asterix’in Doğuşu

Asterix ve Oburix çizgi roman denince şüphesiz akla ilk gelenlerden. Yıllar boyunca bir grup köylünün koskoca bir imparatorluğa karşı verdiği mücadele, takip etmesi en zevkli serüvenlerden biri oldu. Sadece serüvenleri değil sevimli karakterleri, tarihi ögelere farklı bakışıyla ilk günden beri bambaşka bir yere sahipti Asterix.

25 Nisan Asterix’in yaratıcılarından Alberto Uderzo’nun doğum günü. Bu sebeple sanatçının hayatına ve O’nun ayrılmaz parçaları olan René Goscinny ve Asterix’den bahsedelim istedik.

Asterix’in Yaratıcılarından Alberto Uderzo

Alberto Uderzo 25 Nisan 1927’de Fransa’da İtalyan göçmeni bir ailenin 4. çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha anaokulundayken artistik yetenekleri fark edilen Uderzo, 1951’de daha sonradan ortağı olacak Rene Goscinny ile tanışana kadar çeşitli yaratıcı işler yaptı. Uderzo ve Goscinny çok kısa zamanda yakın arkadaş ve ortak oldular. Birlikte yaptıkları ilk çalışmaları Oumpah-Pah çizgi roman serisiydi. 1952’de başlattıkları seri 1962 yılına kadar devam etti. 1959 yılında Uderzo ve Goscinny Pilote Magazine dergisinin editörü ve sanat direktörü oldular. Derginin ilk sayısı Asterix’i Fransızların dünyasına tanıttı ve hemen bir hit haline geldi.Bu sırada Uderzo, Jean-Michel Charlier ile beraber Les Aventures de Taguy et Laverdure serisini de hazırladı. 1985 yılında Uderzo Legion D’Honneur ünvanına layık görüldü.

Alberto Uderzo 1953 yılında Ada Milani ile evlendi ve çiftin bu evlilikten bir çocukları oldu.

24 Mart 2020’de Neully-sur-Seine’de ki evinde uykusunda hayatını kaybeden Uderzo 92 yaşındaydı.

Uderzo’dan sonra Ferri ve Conrad albümleri çizmeye başladı.

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları

Asterix’in Yaratıcılarından René Goscinny

René Goscinny 1926 yılında Paris’de doğdu. Polonya’dan göç eden yahudi bir ailenin oğluydu.2 yaşında ailesiyle beraber babasının işi nedeniyle Buenos Aires’e taşındı. 1943 yılında liseden mezun olan Goscinny, babasının ölümü nedeniyle ailesini geçindirmek zorunda kaldı. Değişik işlerde çalışan genç adam reklam ajanslarında illüstrator olarak çalışmaya başladı.

Sonraki yıllarda New York’a taşınan genç sanatçı ünlü MAD Magazin’de çalıştı. 1951 yılında tekrar Paris’e döndü. 1952 yılında Uderzo ile çalışmaya başladı.

René Goscinny ayrıca Belçikalı karikatürist Morris’in yarattığı ülkemizde Red Kit olarak bilinen Lucky Luke’ın da bazı bölümlerini yazdı.

Özel hayatına gelince 1967 yılında Gilberte Pollaro-Millo ile evlendi ve 1968 yılında Anne ismin verdikleri bir kızları oldu.

René Goscinny çok genç bir yaşta 1977 yılında 51 yaşında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Goscinny’nin ardından ortağı Uderzo L’Odyssée d’Astérix (“Asterix and the Black Gold“) albümünde René’ye benzer bir karakterle ortağını onurlandırdı.

Anne Goscinny, René Goscinny’nin kızı ikilinin arkadaşlıkları hakkında Le Parisien’e şunları söyledi: “Onlar kardeş gibiydi. İkisi ateş ve su gibi farklıydılar ama çok azımızın yaşayabileceği bir şey yaşadılar.”

Anne Goscinny’nin de bir yazar olduğunu hatırlatalım.

20_yuzyilin_en_iyi_50_romani
20.Yüzyılın En İyi 50 Romanı
Asterix Serisinin Özellikleri

Milattan önce 50 yılında geçen Asterix serisi bir Galya köyünün Roma istilasına karşı maceralarını resmeder. Direniş, köylüleri Avrupa’nın çeşitli ülkelerine sürükler bazen Avrupa’nın da dışına çıkarak Hindistan, Mısır gibi ülkelere giderler. Birçok macerada Galyalıların köyünde geçer.

Seride bir çok tarihi karakter de yer alır. En çok Jül Sezar bir kötü karakter olarak görünür. Kleopatra, Brütüs, Pompeius, Vercingetorix, Scipio, Spartacus ve Cassivelanus da seride zaman zaman kendilerine yer bulur.

Asterix bilgeliği temsil eder ve Britanya’da Antikloraks isimli bir kuzeni vardır. Oburix (orijinal adı Obélix) güçlü ve saf bir adamdır. Büyüfix bir iksir yapar ve gerekli durumlarda Galyalılar’a verir. Çocukken büyü kazanına düşen Oburix iksirden içmesine izin verilmeyen tek kişidir. İdefix, Oburix’in akıllı köpeğidir.

Günümüzde Paris’in dışında Parc Asterix isimli bir eğlence parkı çocuklara ve kendini çocuk hissedenlere bir eğlence imkanı sunuyor. Disneyland’a benzeyen Park’da gerçek insan boyutlarında Asterix karakterlerine rastlamak mümkün.

Asterix fransa’nın en saygı değer ve en uzun soluklu çizgi romanı olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Asterix çizgi romanları 100’den fazla dile çevrildi.

En İyi Latin Amerika Romanları
En İyi Latin Amerika Romanları
Asterix’in Beyaz Perde Macerası

Asterix yıllardan beri ilgi çeken bir seri olduğu için bir çok kez beyaz perdeye aktarıldı.Bazen animasyon bazen de gerçek oyuncularla..

İlk olarak 1967 yılında animasyon olarak karşımıza çıkan seri,1999 yılında Asteriks ve Oburiks Sezar’a Karşı filmiyle beyaz perdede yerini aldı.

Filmi Claude Zidi yönetirken Asterix rolünü Christian Clavier oynarken,Oburiks rolünde Gérard Depardieu canlandırdı. Filmde ayrıca Roberto Benigni ve Laetitia Casta’da rol aldı..

Fikirlerinize Önem Veriyoruz, Yorum Yapmayı Unutmayın….
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar
en_iyi_ingiliz_romanlari
En İyi İngiliz Romanları
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir