Robot Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
robot_filmleri

Last Updated on 8 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

En İyi Robot Filmleri

Robot filmleri sinemanın emekleme yıllarından itibaren hem sinemacıların hem de izleyicilerin ilgisini çekmiş bir konu. Fritz Lang’den, James Cameron’a kadar bir çok yönetmen içinde robotlar olan bilim kurgu filmlerini hayata geçirdi. Kimi korku, kimi komedi, kimi de animasyon olan en iyi robot filmleri.

1.Terminatör (The Terminator)-1984

Robot filmleri denince akla ilk gelen filmlerden biri hiç kuşkusuz Terminator. James Cameron’ın yönettiği film türe yenilikler getiren bir senaryoya sahip. Robtların dünyayı ele geçirdiği bir dönemde, insanların direnişinin lideri John Connor’ı daha doğmadan yok etmek için bir robot geçmişe gönderilir. Aksiyon ve bilim kurgunu iç içe geçtiği film Arnold Schwarzenegger’ı bir süper star haline getirdi. Filmde Schwarzenegger dışında Linda Hamilton ve Michael Biehn’de rol aldı. Daha sonra başarılı devam filmleri çekilen film 6 milyon dolar bütçeyle çekilirken dünya çapında 76 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,0.

Filmin yapım aşamasında Terminator rolü için önce O.J.Simpson düşünülse de, yapımcılar Simpson’un bu rol için fazla kibar olduğuna karar verdiler. Ancak yıllar sonra O.J.Simpson eski karısı ve eski karısının sevgilisin öldürmekten yargılandı. Her ne kadar bu suçlamadan beraat etse de, suçu işlediğine dair soru işaretleri her zaman kamuoyunu meşgul etti.

Terminator-1984-Trailer
terminator
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri

2.Metropolis-1927

Fritz Lang’in olağan üstü bilim kurgu ve robot filmi 1927 tarihli. Fütüristik gelecekte bir şehirde, toplum ikiye bölünmüştür. Çalışan sınıf ve şehir planlamacıları. Şehrin yöneticisinin oğlu, çalışan sınıftan, gelecekten haber veren birine aşık olur. Yönetmen Lang ve Thea von Harbou’nun senaryosunu birlikte yazdığı filmde Brigitte Helm, Alfred Abel ve Gustav Fröhlich baş rolde.

Filmin çekimlerinde 37.000 ‘den fazla figüran kullanıldı. 2 saat 33 dakikalık film sessiz sinemanın en iyi örneklerinden biri. IMDB puanı: 8,3.

Fritz Lang bu konuda dehşete kapılsa da Adolf Hitler ve Joseph Goebbels filmin büyük hayranıydı. Hatta Goebbels, yönetmen Fritz Lang’e soyunda bulunan yahudiliğe rağmen kendisine fahri aryan unvanı verilebileceğini söyledi.

metropolis_1927
Metropolis-1927
Metropolis-1927-Trailer
metropolis
f_w_murnau
Gizemli Yönetmen F.W.Murnau

3.Vol-i (Wall-E)-2008

2008 yılından gelen şahane bir robot filmi. Çöpleri ve atıkları toplayan bir robot, istemeden insanlığın kaderini belirleyecek olan bir uzay yolculuğuna çıkar. Güçlü senaryosu, müzikleri ve geleceğe ilişkin olabilecek gerçekçi fikirleriyle tüm ailenin izleyebileceği bir yapım. En iyi animasyon filmi Oscar Ödülü’nü alan filmin yönetmeni Andrew Stanton. Seslendirme kadrosunda Fred Willard, Ben Burtt ve Elisa Knight’ın yer aldığı animasyon 180 milyon dolara mal olurken, dünya çapında 521 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

vol_i
Vol_i
Wall-E-2008-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler
robot_filmleri

4.Bıçak Sırtı (Blade Runner)-1982

Philip K.Dick‘in unutulmaz kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Ridley Scott. Tyrell isimli bir firma Replikant denilen dış görünüşleri tamamen insana benzeyen robotlar üretir. Bu robotlar dünya dışı kolonilerde tehlikeli ve illegal işleri yapmaları için kullanılırlar. Ancak dünyaya gelen replikantların peşine düşülmesi ve yakalanmaları gerekir. Blade Runner 2049 isimli bir devam filmi de çekildi.

Sinema tarihine geçen bu başarılı filmde Harrison Ford, Sean Young, Rutger Hauer ve Daryl Hannah baş rolde. En iyi sanat yönetimi ve en iyi efekt dallarında Oscar’a aday olan yapımın IMDB puanı: 8,1.

Bıçak Sırt (Blade Runner)- 1982-Trailer
en _iyi_robot_filmleri

5.The Matrix-1999

Sinema tarihine geçen üçlemenin ilk filmi. Thomas Anderson isimli bir yazılımcı gündüzleri normal işini yaparken, geceleri Neo ismiyle bilgisayar korsanlığı yaparak Matrix’i araştırır. Trinity ve Morpheus’la tanışan Neo yaşadığı dünyanın bir simülasyon olduğunu öğrenir.

Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği filmde Keanu Reeves, Carrie Anne-Moss, Laurence Fishburne ve Hugo Weaving baş rolde.

En iyi kurgu, en iyi ses, en iyi ses efekti ve en iyi görsel efekt dallarında toplam 4 Oscar alan film 63 milyon dolara mal olurken, dünya çapında 466 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

The Matrix-1999-Trailer
en_iyi_keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri
robot_filmleri

6.Robocop-1987

Bir çete çatışması sırasında acımasızca öldürülen bir polisin bedeni, bir şirket tarafından alınır ve çelikten yapılmış bir robotla birleştirilir. Polis olarak çalışmaya başlayan ve Robocop adını alan adam kendisini vuran çete üyeleriyle karşılaştığında olaylar hiç beklenmedik kişilere ulaşır.

Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven’in yönettiği filmde Peter Weller, Nancy Allen, Dan O’Herlihy ve Ronny Cox baş rolde. 13 milyon dolara mal olan film dünya çapında 53 milyon dolardan fazla gişe başarısı elde etti. Devam filmleri, dizler ve 2014 yılında yeniden çekilen filmin IMDB puanı: 7,6.

Filmde Peter Weller’in giydiği kıyafet o kadar ağır ve havasızdı ki ünlü aktör her gün 3 litre su kaybediyordu. Bu duruma engel olmak için daha sonra kostüme bir klima takıldı. Filmde kullanılan en pahalı şey Robocop kostümüydü. Yapımcılar kostüme 500.000 ile 1 milyon dolar arası bir değer biçti.

Robocop-1987-Trailer
olmeden_once_izlenmesi_gereken_35_film
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
tum_zamanlarin_en_iyi_robot_filmleri

7.Batı Dünyası (Westworld)-1973

Zenginlere hitap eden bir eğlence parkında insan gibi görünen robotlar görev alır. Vahşi batıya gitmeyi tercih eden iki müşteri, bozulan bir robotun hedefi haline gelir.

Türn yenilikçi örneklerinden biri olan filmi Michael Crichton yazıp yönetti. Baş rollerde Yul Brynner, Richard Benjamin ve James Brolin yer aldı. Devam filmi ve dizisi de çekilen yapımda Yul Brynner Muhteşem Yedili filmindeki karakteriyle aynı kostümü giydi. Yönetmen Michael Crichton bir Disneyland gezisinden ilham alarak filmin senaryosunu oluşturdu.

Batı Dünyası (Westworld)-1973 -Trailer
westworld_1973

8.Ben, Robot (I, Robot)-2004

Isaac Asimov’un kitabından uyarlanan film, her ne kadar kitapla bağlantılı olmasa da başarı bir yapım olmayı başardı. Robotlardan ve teknolojik ürünlerden hoşlanmayan bir polis, bir bilim adamının ölümünü araştırırken hiç umulmadık bazı gerçeklere ulaşırken, bir yandan da ön yargılarıyla yüzleşir.

Alex Proyas’ın yönettiği filmde, Will Smith, Bridget Moynahan, James Cromwell ve Bruce Greenwood baş rolde. En iyi görsel efekt dalında Oscar’a aday olan film 120 milyon dolar bütçeyle çekildi ve dünya çapında 353 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

Ben, Robot (I, Robot)-2004-Trailer
robot_filmleri_listesi

9.Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence)-2001

Çocukları olmayan ailelere verilen bir robot olan David, bu haberi hazmetmek ve gerçekleri öğrenmek isterken tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar. Efsanevi yönetmen Stanley Kubrick’in bıraktığı bir proje olan Yapay Zeka’yı Steven Spielberg yönetti. Brian Aldiss’in kısa hikayesinden uyarlanan yapımda Haley Joel Osment, Jude Law ve Frances O’Connor baş rolde. En iyi müzik ve en iyi görsel efekt dallarında 2 Oscar’a aday olan film 100 milyon dolarlık bütçeye sahipken, 235 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,2.

Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence)-2001-Trailer
en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri
robot_filmleri_listesi

10.Ex Machina-2014

Robot filmleri listesinin son yıllarda çekilen örneklerinden biri. 26 yaşındaki bir yazılımcı, çalıştığı şirketin CEO’yla bir araya gelme fırsatı bulur. Gittiği dağ evinde Ava adlı bir robotla karşılaşan genç adam, bir deneyin parçası haline gelir. Sürpriz ve yoruma açık sonu ile izleyiciyi yapay zeka üstüne düşünmeye iten filmi Alex Garland yazıp yönetti. Alicia Vikander, Domnhall Glleson ve Oscar Isaac baş rolde. En iyi görsel efekt dalında Oscar kazanan filmin IMDB puanı: 7,7.

Ex Machina-2014 -Trailer
robot_filmleri_listesi
Robot Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm zamanların En İyi 100 Filmi
tum_zamanlarin_en_iyi_100_komedi_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Komedi Filmi
en_iyi_uzay_filmleri
En İyi Uzay Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir