Buzz Lightyear Filmi Hakkında Her Şey

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
buzz_lightyear_filmi

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Buzz Lightyear filmi hakkında her şey. Toy Story (Oyuncak Hikayesi) serisinin sevilen karakteri Buzz Lightyear spin-offu çekildi. Filmin Türkçe dublajlı fragmanı da yayınlandı.

space_jam_2
Space Jam 2: A New Legacy

Son filmi 2019 gösterime giren Oyuncak Hikayesi serisinin en sevilen karakterlerinden biri olan Buzz Lightyear seride popüler bir uzay oyuncağı olarak gösterilse de, yeni filmde Buzz Lightyear’ın uzaydaki gerçek maceraları anlatılıyor.

Bu film Toy Story’nin oyuncak figürü değil, oyuncağa ilham veren kurgusal astronot ile ilgili.

Filmin yayınlanan fragmanında efsanevi şarkıcı David Bowie’nin Starman şarkısının çalması da dikkat çekiyor. İsmi Lightyear (Işıkyılı) olan filmin yönetmeni Disney-Pixar filmlerinden tanıdığımız Angus MacLane.

Filmin senaryosu yönetmen MacLane, Matthew Aldrich ve Jason Headley’e ait.

Filmin en merak edilen unsurlarından biri Buzz Lightyear’ı kimin seslendireceğiydi. Toy Story serisinde Lightyear’ı usta aktör Tim Allen seslendirmişti. Yeni filmde Lightyear’a Marvel filmlerinde Kaptan Amerika’yı büyük başarı ile canlandıran Chris Evans hayat veriyor. Chris Evans, Lightyear filmi hakkında şunları söyledi:

Herkes ‘bir hayalin gerçekleşmesi’ ifadesini çok fazla kullanıyor. Ancak ben bu sözü hayatım boyunca hiç bu kadar içten kullanmamıştım. Beni tanıyan herkes animasyon filmlerine olan sevgimin çok derin olduğunu bilir. Pixar ailesinin bir parçası olduğuma ve hikaye anlatış biçimleri eşsiz olan gerçekten muhteşem sanatçılarla çalıştığıma inanamıyorum. Onları çalışırken izlemek büyü gibi. Her gün kendimi çimdikliyorum.

Filmde Chris Evans dışında Keke Palmer, Peter Sohn, James Brolin ve Taika Waititi’de rol aldı. Filmde Zurg karakterini seslendiren ünlü aktör James Brolin: Daha önce hiç bir Toy Story filmini izlemediğini ve karakterler hakkında önceden bir bilgi sahibi olmadığını” söyledi.

Film gösterime girdikten sonra bazı ülkelerde gösterimi yasaklandı. Filmde yer alan eşcinsel öpüşme sahnesi nedeniyle 14 farklı Orta Doğu ve Asya ülkesinde film gösterime girmedi.

Filmde tartışma yaratan söz konusu sahnelerde Buzz’ın kadın yakın arkadaşı, başka bir kadın ile evleniyor. Eşcinsel çiftin tartışma yaratan sahnelerindeyse çiftin öpüşmesi ekrana yansıyor. Disney, son olarak mayıs ayında Doctor Strange in the Multiverse of Madness yapımıyla gündeme gelmiş, Suudi Arabistan ve birkaç Orta Doğu ülkesinde filmi vizyona sokamamıştı. Film ülkemizde de gösterime sokulmadı.

Filmi baş rol oyuncusu Chris Evans yasaklamalar ile ilgili: “Toplumsal kapsayıcılık kapasitesinde ileri doğru adımlar atan bir şeyin parçası olmamız harika ancak olması gereken yere hâlâ gelemeyen yerlerin varlığı sinir bozucu.” dedi.

Filmin yapımcısı Galyn Susman da Disney’in filmden hiçbir şeyi, “özellikle de Buzz’ın yaptığı tercihlerle neyi yitirdiğini gösteren sevgi dolu ve ilham verici ilişki gibi önemli bir şeyi” kırpmayacağını söyledi.

200 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 226 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Lightyear filmi Saturn Ödülleri’nde en iyi animasyon dalında aday oldu.

lightyear_filmi
Lightyear
Buzz Lightyear-2022-Trailer

*Spin-Off Nedir? Bir yan karakterin, seriden bağımsız olarak bir başka hikayenin kahramanı olmasıdır. Cheers dizisinden Frasier dizisinin yapılması gibi.

en_iyi_aile_filmleir
En İyi Aile filmleri
en_iyi_animasyon_filmleri
En İyi Animasyon Filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_50_aksiyon_filmi
Tüm zamanların En İyi 50 Aksiyon Filmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir