Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında, Marvel Comics‘in tüm dünyada gösterime giren son filmi. Bitmeyen aksiyonu, izleyiciyi düşünmeye iten senaryosuyla; pandemi dönemi sonrasının en iyi filmlerinden biri.

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında; Marvel Sinematik Evreni (MCU)’nin 28.filmi.

Hustle (2022)-Adam Sandler

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Filmi Konusu

doktor_strange_coklu_evren_cilginliginda
Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında

Film Dr. Strange’in rüyasıyla başlıyor. Rüyada Dr. Strange genç bir kızı ahtapot benzeri dev bir yaratıktan kurtarmaya çalışırken, rüyasından uyanıyor. Daha sonra bir düğüne katılan Dr. Strange rüyasında gördüğü genç kızı bu kez gerçekten de ahtapotun elinden kurtarmayı başarıyor. Daha sonra genç kızın çoklu evrenler arasında seyahat edebilme yeteneğine sahip olduğu ve bu gücün peşinde gizemli bir büyücünün bulunduğunu öğreniyoruz.

Dr. Strange ve adı America Chavez olan genç kız; evrenler arasında seyahat etmek zorunda kalır ve çoklu evrende milyonları tehdit eden bir çok tehdide karşı verirler.

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında (Doctor Strange in the Multiverse of Madness-2022)

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Filmi Teknik Ayrıntılar

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında filmini, ilk Doktor Strange filmini de yöneten Scott Derrickson’un yöneteceği açıklanmıştı. Derrickson senaryo yazımına da katıldı ancak, 2020 yılının ocak ayında yaratıcı farklılıklar nedeniyle projeden ayrıldı.

Scott Derrickson’ın ayrılması üzerine Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Filmi’ni daha çok korku filmlerinden tanıdığımız Sam Raimi yönetti. Zaten Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Filmi ile ilgili bir çok yorumda Marvel korku filmi çekmiş yorumları da yapıldı. Aslında Sam Raimi Spider-Man 3 (2007) filminden sonra süper kahraman filmlerine sıcak bakmasa da özellikle Sam Raimi’nin ajansı bu film konusunda kendisini destekledi ve yüreklendirdi. Sonunda da ünlü yönetmen filmi çekmeyi kabul etti.

Wanda’nın kanlar içinde kaldığı sahne adeta korku filmi klasiği Carrie (1976) ‘ye bir saygı duruşu gibi.

Samaritan-2022Sylvester Stallone

Filmin senaryosu Michael Waldron’a ait.

Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Xochitl Gomez, Benedict Wong ve Rachel McAdams’ın baş rolde yer aldığı filmde ayrıca, John Krasinki, Patrick Stewart ve Chiwetel Ejiofor’da rol alıyor.

Filmin etkileyici müzikleri de usta müzisyen Danny Elfman’a ait.

Filmde kısa süre görünse de John Krasinski’nin canlandırdığı Fantastik Dörtlü’den Reed Richards karakteri, çekilmesi planlanan Fantastik Dörtlü serisinin habercisi gibi. Sinema severlerin hatırlayacağı gibi Fantastik Dörtlü serisi daha önce de çekilmiş, ancak istenen başarıya ulaşamamıştı.

2 Mayıs 2022 tarihinde prömiyeri yapılan film, 6 Mayıs 2022 tarihinde gösterime girdi. Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Filmi yapımcıların da yüzünü güldürdü. 200 milyon dolara mal olan film, şu ana kadar dünya çapında 700 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Filmin IMDB puanı: 6,4.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_40_fntastik_filmi
Tüm Zamanların En İyi 40 fantastik Filmi
en_iyi_marvel_filmleri
En İyi Marvel Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir