Wong Kar-Wai Filmleri

Wong Kar-Wai Filmleri

En İyi Wong Kar-Wai Filmleri

Wong Kar-Wai filmleri, dünya sinemasının incelenmesi ve üzerinde durulması gereken filmleri. Çin sinemasının dünyaya armağanı olan Wong Kar-Wai filmlerine ve sanatçının biyografisine daha yakından bakalım.

Wong Kar-Wai’nin Hayatı

Wong Kar-Wai 17 Temmuz 1956’da Şangay’da dünyaya gelmiş yazar, yapımcı ve yönetmen. Adım adım inşa ettiği kariyeri ile Hong Kong yapımlarının ikinci dalgasının öncüsü. Gerçekçi bir tavırla ele aldığı aşk hikayelerini, kendine has çekim açıları ve efsanevi müziklerle süslemesiyle uluslararası hayran kitlesi kazandı.

en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri

1.Ölüm Hesabı (Wong Gok ka Moon)-1988

Wong Kar-wai’nin ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi olan yapım, ilk kez 1988’de Hong Kong’ta gösterime girdi. Film, ufak bir çetenin lideri olan Wah’ın, hayatına giren yeni bir kadınla ilişkilere olan bakış açısının yeniden şekillenmesini ele alır. Çetesinde “ağabey” olarak adlandırılan Wah, altındaki adamlarını “küçük kardeş” olarak görür. Bir gün teyzesinden kuzeni Ngor’un şehre hastaneye geleceği ve onunla kalacağı haberini alır. Kendini düzenli bir ilişkinin içerisinde asla göremezken Ngor ile beraber geçirdiği günler fikirlerini değiştirecektir. Küçük kardeşleriyle çete hayatından kurtulmak istese de karşılaştığı engeller kolay olmayacaktır. Wong filmi: “Amacımız kahramanı olmayan bir mafya filmi çekmek. Bu çeteler hakkında bir film değil. Başarısızlıklarıyla baş ederek büyüyen adamlar hakkında.” diyerek açıklıyor.

Ölüm Hesabı (Wong Gok ka Moon)-1988-Trailer
wong_kar_wai_filmleri
2.Vahşi Günler (Ah Fei jing juen)-1990

Vahşi Günler ’de, Wong Kar-Wai’nin zamanla ikonikleşen çekim açıları ve olay örgülerinin temelinin atıldığı net olarak görülür. Vahşi Günler Aşk Zamanı ve 2046 ile devam etmiş olan üçlemenin ilk ayağıdır. Yetenekli şarkıcı ve oyuncu Leslie Cheung’un hayat verdiği Yuddy karakteri oldukça ısrarcı ve takıntılıdır. Hayatına aldığı kadınları tatlı diliyle kendine çekerken yaşadığı aidiyetsizlik hissiyle beslenen sinirli ve umursamaz tavrıyla onları sevgi nefret ikilemine sokar. Hayattaki tek gayesi, kendisini evlat edinen üvey annesinden gerçek ailesiyle ilgili bilgi almaktır. Anılar ve anlarda sıkışıp kalan Yuddy sürekli kendiyle ilgili bir arayış içerisindedir. Film, bu arayış içerisinde Yuddy’nin hayatına uğrayan diğer insanları da hikayeye konuk eder.

Vahşi Günler (Ah Fei jing juen)-1990-Trailer
wong_kar_wai_filmleri

3.Aşk Zamanı (Fa yeung nin wah)-2000

Aşk Zamanı şüphesiz ki Wong’un en bilinen filmi. Hikâye, Bay Chow ve Bayan Chan’ın sorunlu evliliklerinden kaçış yollarının birbirleriyle kesişmesini işler. Her şey Chow ve Chan çiftlerinin komşu olmalarıyla başlar. Aynı gün içerisinde yan yana olan apartman dairelerine taşınırlar. Bayan Chan’ın eşi sıklıkla yurtdışına iş seyahatine çıkarken Bayan Chow yoğun tempolu iş hayatı yüzünden eşini yalnız bırakmaktadır. Yalnız bırakılışları ihanet takip ederken aynı kaderi paylaşan Bay Chow ve Bayan Chan dost olmaya karar verirler. Birbirlerine bir söz verirler: “Biz onlar gibi olmayacağız”. Bu sözün ağırlığı ikiliyi büyük bir kalp ağrısına sürükler.  

Aşk Zamanı (Fa yeung nin wah)-2000-Trailer
wong_kar_wai_filmleri
4.2046-2004

Aşk Zamanı’ndan tanıdığımız Bay Chow ‘un devam hikayesi. Chow Mo-wan yaşadığı mutsuz sonun ardından tamamen değişmiştir. İlişkilere karşı tutumunda sadakati ve istikrarı geride bırakmıştır. Gazetelerde yayınlanan dövüş sanatları hikayelerinin yerini daha ilgi çeken erotik hikayeler alır. Bir gün bir oteldeki 2047 numaralı odaya taşınır. Hikaye, Mo-wan ve 2046 numarada kalan kadınların etrafında dönmektedir. Bu kadınlarla olan ilişkisi 2046 adlı bilim kurgu hikayesini yazmasına aracı olur. Filmin başından itibaren ana karakterimiz Bayan Chan ile olan günlerinin özlemini hep içinde taşımaktadır. Her yerde aşkına ait izler arasa da mutsuz son ondan çok fazla şey götürmüştür. Filmin IMDB puanı: 7,4.

2046-2004-Trailer
wong_kar_wai_filmleri
5.Mutlu Beraberlik (Chun gwong cha sit)-1997

Mutlu Beraberlik, eşcinsel bir çiftin ilişkilerini “yeniden başlama” heyecanıyla devam ettirebilme çabalarını anlatıyor. Çift, kavgayla ara verdikleri ilişkilerini yeniden başlatmak uğruna Arjantin’e taşınmaya karar verir. Ho Po-wing sevgilisi Lai Yiu-fai’ye resimli bir ışıklandırma alır. Işıklandırmanın üzerinde şelale resmi vardır. İguazu Şelalesi’ni görmek için yolculuğa çıkarlar ama kaybolurlar. Yolculuklarına da ilişkilerine de yeniden bir ara verirler. Karakterleri ve hayattan beklentilerinin tamamen farklı olmasının yanı sıra birbirlerine sırılsıklam aşıklardır. Filmde, eşcinsel hakları işlenmekten ziyade her çiftin kendinden bir parça bulabileceği geniş bir konuyu ele almaktadır. Wong bu yapımında, zıtlıkların üstesinde aşk ile gelinip gelinemeyeceğini realist bir şekilde işler. IMDB puanı: 7,7.

julieta_2016
Julieta-2016
wong_kar_wai_filmleri
6.Chungking Ekspresi(Chung Hing sam lam)-1994

Quentin Tarantino’nun izlerken ağladığını itiraf ettiği film, Wong Kar-wai’nin uluslararası tanınmasında en etkili yapımdır. Wong, diğer filmlerine nazaran çok daha masum ve pozitif duyguları ele almış. Film Midnight Express adlı büfenin yemeklerinden hoşlanan iki polis memuru hakkında. Bu ikilinin diğer ortak noktası farklı yöntemlerle de olsa ayrılığı atlatmaya çalışmalarıdır. Takeshi Kaneshiro’nun canlandırdığı 223 numaralı polis memuru, ayrılığı sindiremeyen taraftır. Eski sevgilisini aradığında karşı tarafta yabancı bir erkeğin sesini duyan genç adam üzülerek ilişkilerinin tarihinin geçtiğini kabullenir ve düzelmek için bir bara gider. Burada, beyaz topuklu ayakkabıları kirlenmiş, sarı peruklu kadına aşık olur. Tony Leung Chiu-Wai başarıyla canlandırdığı 663 numaralı polis memuru ise kaybettiği aşkının acısını evdeki eşyalarıyla paylaşır. Ayrılık sonrası algılarının daha da açıldığına inanan 663’ün, gözlerinin önünde hayatına sızan genç kadını fark etmesi biraz zaman alacaktır. IMDB puanı: 8,1.

Chungking Ekspresi(Chung Hing sam lam)-1994-Trailer
wong_kar_wai_filmleri
7.Düşkün Melekler(Do lok tin si)-1995

Düşkün Melekler birbiriyle paralel ilerleyen, bir adam ve bir kadının hikayesini konu alır. Filmin girişinde tetikçi Chi-ming karakteri izleyiciyi karşılar. Chi-ming işinin sonuç kısmına dahil olurken birinin onun adına kimi, nerede öldüreceği gibi planlamalar yapmasından zevk alır. Ayrıca iyi iş arkadaşlarının, birbirlerine duygusal bağla bağlanmaması gerektiğine inanır. Kendine uygun bir iş partnerine sahiptir ve yıllardır birlikte çalışmalarına rağmen hiç yüz yüze görüşmemişlerdir. Ajanı, Chi-ming’e aralarında hiçbir şey gerçekleşmemesine rağmen aşıkken filme 5 yaşındayken bozuk bir ananas konservesi yüzünden konuşma yetisini kaybetmiş Chi-moo dahil olur. Chi-moo asla yetişkin olarak hissetmemiş platonik bir aşıktır. Kendini her zaman mutlu bir adam olarak tanımlasa da yaşadığı kayıplar kendisini büyümeye zorlar. Wong Kar-wai, çektiği diğer aşk filmlerinde olduğu gibi Düşkün Melekler’de de ayrılığın en zor getirisinin hatıralar olduğunu seyirciye anlatır.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_quentin_tarantino_ilmleri,
En İyi Quentin Tarantino Filmleri
sarmasik_2015
Sarmaşık-2015
distopik_filmler
Distopik Filmler
Wong Kar-Wai Filmleri

Bir cevap yazın