Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
nuri_bilge_ceylan_filmleri

Last Updated on 28 Mayıs 2023 by Aslıhan Demiralay

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Nuri Bilge Ceylan; filmlerindeki uzun planları, sakin akan hikâyeleri ve seçtiği taşra mekânları ile kendine has bir sinema üslûbuna sahip. Sinemacı olmaya askerlik görevini yerine getirirken karar veren Nuri Bilge Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesinde iki yıl sinema eğitimi aldı. Öte yandan, 2014 Cannes Film Festivali’nde “Kış Uykusu” filmiyle Altın Palmiye Ödülü kazandı. Böylece sinema tarihinde bu ödülü kazanan ikinci Türk yönetmen oldu. Ayrıca çekmiş olduğu beş filmi Uluslararası Film Akademi Ödülü için Türkiye’nin adayı olarak seçilen yönetmen, ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi oldu. Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini sizler için derledik.

Cem Yılmaz’ın Yönettiği Filmler

1. Koza (1995)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği filmin kadrosunda Mehmet Emin Ceylan, Fatma Ceylan ve Turgut Toprak yer alıyor. Kısa metraj olarak çekilen “Koza”, Nuri Bilge Ceylan’ın sinemaya adım attığı ilk filmi. Diyalogsuz olarak çekilen film, izleyenlere görsel bir şölen sunar. Yolları kesişen iki insanın önce evlenmesini ve ardından ayrılmasını konu alan film, durağan görüntüler eşliğinde ilerler. Filmin IMDB puanı: 6.7.

nuri_bilge_ceylan_filmleri
handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri

2. Kasaba (1997)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği filmin kadrosunda Mehmet Emin Toprak, Mehmet Emin Ceylan ve Fatma Ceylan yer alıyor. 1998 yılında Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılan “Kasaba”, negatif formatta çekilmiş siyah-beyaz bir film. İstanbul, Berlin ve Köln Film Festivallerinde ödüller kazanan film, yarı otobiyografik bir yapıya sahip. 1970’li yılların Anadolu kasabasında geçen film, üç kuşağı bünyesinde barındıran ve doğa ile yaşayan bir ailenin hayatını çocukların gözünden aktarır. Filmin IMDB puanı: 7.0.

nuri_bilge_ceylan_filmleri
3. Mayıs Sıkıntısı (1999)

Nuri Bilge Ceylan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Fatma Ceylan, Mehmet Emin Ceylan ve Muzaffer Özdemir gibi Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerinden tanıdığımız oyuncular yer alıyor. Nuri Bilge Ceylan tarafından Anton Çehov’a adanan film, ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazandı. Mayıs Sıkıntısı, Muzaffer isimli bir adamın çocukluğunu geçirdiği Çanakkale’nin Yenice kasabasına dönmesiyle birlikte, kasabada film çekmek istemesini konu alır. Mayıs Sıkıntısı, fotoğraf karelerini anımsatan planlarıyla sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türden bir film. Filmin IMDB puanı: 7.4.

nuri_bilge_ceylan_filmleri
4. Uzak (2002)

Nuri Bilge Ceylan tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Mehmet Emin Toprak, Muzaffer Özdemir ve Zuhal Gencer yer alıyor. 2003 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazanan film, ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazandı. Film, hayat ideallerinden uzaklaştıkça kendi benliğini kaybeden bir adam ile hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a taşınan bir gencin hikâyesini konu alır. İstanbul ve Çanakkale’de çekimleri tamamlanan filmde Doğu’ya özgü yavaşlık ve sadelik bulunur. Filmin IMDB puanı: 7.5.

en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular
nuri_bilge_ceylan_filmleri
5. İklimler (2006)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği filmin kadrosunda Ebru Ceylan, Nazan Kırılmış ve Mehmet Eryılmaz gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda da karşımıza çıkan Nuri Bilge Ceylan “İklimler” filmi ile 56. Cannes Film Festivali’nde FIBRESCI ödülü ile birçok festivalde ödül kazandı. İsa ve Bahar isimli iki yetişkin insanın hikâyesini konu alan film, ruhlarındaki değişim sebebiyle kendilerine ait olmayan bir mutluluğun peşinde koşan insanları anlatır. Yönetmenin kendine has tarzını ustaca kullandığı “İklimler” Nuri Bilge Ceylan sinemasının en iyilerinden. Filmin IMDB puanı: 7.1.

nuri_bilge_ceylan_filmleri
6. Üç Maymun (2008)

Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilen filmin kadrosunda Yavuz Bingöl, Hatice Aslan ve Ercan Kesal gibi usta oyuncular yer alıyor. Türkiye, Fransa ve İtalya ortak yapımı olan “Üç Maymun”, Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilen ve son 9 film arasında yer almayı başaran tek Türk filmi oldu. Film, yaklaşan bir seçimde aday olmak isteyen bir iş insanının yaptığı trafik kazasını şoförünün üzerine atmasını ve ardından şoförünün eşiyle yasak aşk yaşamasını konu alır. Aile dramını çarpıcı bir şekilde anlatan film, Nuri Bilge Ceylan’ın en güzel filmlerinden biri olarak gösterilir. Filmin IMDB puanı: 7.3.

nuri_bilge_ceylan_filmleri
7. Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin kadrosunda Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel gibi Türk sinemasının usta oyuncuları yer alıyor. Bir Zamanlar Anadolu’da, 2016 yılında BBC’nin düzenlediği ve dünyanın her tarafından 177 film eleştirmeninin oy kullandığı “21. Yüzyılın 100 Harika Filmi” listesinde yer alan tek Türk filmi oldu. Film, taşrada yaşanan bir cinayeti çözmek için bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünü anlatır. Anadolu insanını ve yaşamını sinematografik bir biçimde ele alan “Bir Zamanlar Anadolu’da”, gelmiş geçmiş en iyi Türk filmlerinden biri olarak gösterilir. Filmin IMDB puanı: 7.8.

Yavuz Turgul Filmleri ve Sineması

nuri_bilge_ceylan_filmleri
8. Kış Uykusu (2014)

Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilen filmin kadrosunda Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Nejat İşler gibi usta oyuncular yer alıyor. 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan film, ulusal ve uluslararası pek çok ödül alarak, sinema tarihimizin en önemli filmlerinden biri olmayı başardı. Film, emekli tiyatro sanatçısı Aydın, genç karısı Nihal ve Aydın’ın boşanmış kız kardeşi Necla’nın hikâyesini konu alır. Emekli olunca babasından kalan Kapadokya’daki oteli işletmeye başlayan Aydın, burada hayat, evlilik, sanat gibi konular üzerine düşünmeye başlar. Film, kendi yaşamları ve geçmişleriyle yüzleşen bu üç kişilik aile üzerinden, izleyiciyi de daha önce düşünmediği şeyleri düşünmeye sevk eder. Filmin IMDB puanı: 8.1.

nuri_bilge_ceylan_filmleri
9. Ahlat Ağacı (2018)

Yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan’ın oturduğu filmin kadrosunda Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar gibi başarılı oyuncular yer alıyor. İlk gösterimi 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilen filmde, doğduğu kasabaya dönüp yazdığı kitabı bastıracak parayı toplamaya çalışan ancak babasının borçlarıyla karşılaşan bir gencin öyküsünü anlatılır. Filmin IMDB puanı: 8.0.

nuri_bilge_ceylan_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
sinemada_cagdas_anlati
Sinemada Çağdaş Anlatı
kieslowski_nin_3_renk_uclemesi
Kieslowski’nin 3 Renk Üçlemesi
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir