Mahsun Kırmızıgül Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
mahsun_kirmizigul_filmleri

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Mahsun Kırmızıgül Sinemasına Bir Bakış

Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini üstlendiği filmlerde; genellikle terör olayları, töre cinayetleri, engelli ve yaşlı bireylerin sosyal hayatta karşılaştıkları problemler ve LGBTİ+ bireylerin yaşadığı sorunlar gibi toplumsal konular işlenir. Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi olan sanatçı, akıcı kurgusu ve toplumsal sorunları işleyen hikâyeleri ile Türk Sinemasına önemli filmler kazandırdı. Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini üstlendiği filmleri sizler için derledik.

1. Beyaz Melek (2007)

Mahsun Kırmızıgül tarafından yönetilen filmin kadrosunda Yıldız Kenter, Erol Günaydın, Nejat Uygur ve Gazanfer Özcan gibi usta oyuncular yer alıyor. 2007 yapımı olan Beyaz Melek, gösterime girdiği sene en çok izlenen film olmayı başardı. Öte yandan, 41. Houston Film Festivali’nde, “En İyi Uluslararası Yabancı Film” ve “Jüri Özel En İyi Yönetmen Ödülü” alarak, anayasamızda bulunan “Yaşlı ve Bakıma Muhtaç Kimselere Sağlık ve Yerinde Bakım Hizmetleri” kanun hükmünün çıkarılmasına önayak oldu. Film, huzurevine terk edilen bir grup insanın dramını konu alıyor. Yaşlı ve bakıma muhtaç durumda olan bu insanların hikâyesi, sinemaseverleri ağlatırken aşk ve sevgi üzerine düşünmelerine neden oluyor. Filmin IMDB puanı: 6.5.

Beyaz Melek (2007)-Trailer
mahzun_kirmizigul_filmleri

2. Güneşi Gördüm (2009)

Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği filmin kadrosunda Altan Erkekli, Erol Günaydın, Demet Evgar ve Emre Kınay gibi usta isimler yer alıyor. Filmde Doğu Anadolu’da yaşan bir köy halkının, yaşanan terör olaylarından sonra İstanbul’a göç etmek zorunda kalmasının hikâyesi anlatılıyor. Filmde; Türkiye’nin siyasi olaylarına, ekonomik sıkıntılara, çarpık kentleşmeye, göçmen sorununa ve LGBTİ+ bireylerinin problemlerine dikkat çekiliyor. 2009 yılında Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak gösterilen film, izleyicisine adeta Türkiye’nin portresini sunar. Filmin IMDB puanı: 6.5.

handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
mahzun_kirmizigul_filmleri
3. New York’ta Beş Minare (2010)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün üstlendiği filmin kadrosunda Danny Glover, Gina Gershon ve Robert Patrick gibi Hollywood yıldızları yer alıyor. Çekimleri New York, İstanbul ve Bitlis’te gerçekleştirilen filmin adı “Bitlis’te Beş Minare” türküsünden geliyor. 2010 senesinde gösterime giren filmde, kırmızı bültenle aranan dinci bir örgütün liderini teslim almaya giden iki Türk polisinin başına gelen hikâye anlatılıyor. Yakın Türkiye tarihine değinen film, ABD’de yaşanan 11 Eylül saldırılarından sonra İslam’a karşı gelişen islamofobinin altını çiziyor. Filmin IMDB puanı: 5.7.

New York’ta Beş Minare (2010)-Trailer
mahzun_kirmizigul_filmleri
4. Mucize (2015)

Mahsun Kırmızıgül tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Talat Bulut, Mert Turak, Seda Tosun ve Büşra Pekin yer alıyor. Film, İzmir’den Doğu illerinden birine tayini çıkan öğretmenin yaşadıklarını konu alıyor. Gittiği köyde mevcut imkânsızlıklara rağmen okuma-yazma bilmeyen köylülere okuma-yazma öğretmeye çalışan öğretmen, engelli bir gencin yaşama sevincinden etkilenir. Daha sonra bu gence de okuma-yazma öğretmeye çalışması köylüler arasında komik karşılanır. Ancak engelli genç, kendinden beklenmeye başarılar göstermeye hazırdır. Türkiye’de yaşayan engelli bireylerin sıkıntılarına dikkat çeken filmin IMDB puanı: 7.7.

Mucize (2015)-Trailer
mahzun_kirmizigul_filmleri
5. Vezir Parmağı (2017)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün üstlendiği filmin kadrosunda Selim Bayraktar, Ece Uslu, Yasemin Yalçın ve Peker Açıkalın yer alıyor. Film Osmanlı Dönemi’nde geçiyor. Osmanlı Devleti’nin girdiği bir savaşta kocalarını kaybeden köy kadınları, durumu bildirmek için vezire bir mektup yazarlar. Bunun üzerine Vezir ise çözüm olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun 5 farklı bölgesinden 5 farklı adamı köye gönderir. Filmin devamında ise kadınlar ve adamlar arasında geçen komik olaylar anlatılır. Filmin IMDB puanı: 4.0.

Vezir Parmağı (2017)-Trailer
mahzun_kirmizigul_filmleri
6. Mucize 2: Aşk (2019)

Mahsun Kırmızıgül’ün kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda yine kendisinin oturduğu filmin kadrosunda Mert Turak, Fikret Kuşkan ve Erdal Özyağcılar yer alıyor. Çekimleri İzmir ve Kars’ta tamamlanan “Mucize 2: Aşk”, 2015 yapımı “Mucize” filminin devamı niteliğinde. Film, Aziz ve Mızgin çiftinin köyden ayrıldıktan sonra yerleştikleri kasabada yaşadıkları sorunları konu ediliyor. Aziz, çok sevdiği eşi Mızgin için engellerinden kurtulmanın yollarını arar. Böylece çift için mucizevi sayılabilecek olaylar yaşanır. Filmin IMDB puanı: 7.2.

Mucize 2: Aşk (2019)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
tum_zamanlarin_en_cok_izlenen_netflix_filmleri
Türm Zamanların En Çok İzlenen Netflix Filmleri
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
sarmasik_2015
Sarmaşık-2015

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir