Can Ulkay Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
can_ulkay_filmleri

Last Updated on 30 Haziran 2022 by Aslıhan Demiralay

Can Ulkay Filmleri ve Sinemasına Bir Bakış

Can Ulkay, son dönemde çekmiş olduğu filmlerle adından sıkça söz ettirmeyi başaran bir yönetmen. Can Ulkay özellikle tarihi kişi ve olaylardan esinlenilen dönem filmleri ile sinema seyircisinin takdirini kazandı. 1987 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – Televizyon bölümünden mezun olan Can Ulkay, ulusal ve uluslararası pek çok ödülün de sahibi oldu. Filmlerindeki sıra dışı olay örgüsü, akıcı kurgusu ve fotoğraf karelerini anımsatan sahneleri ile kendine has bir üslûba sahip. Türk yönetmen Can Ulkay’ın filmlerini sizler için derledik.

1.Sarıkamış Çocukları (2017)

Yönetmenliğini Can Ulkay ve Mutlu Karadoğan’ın beraber üstlendiği filmin kadrosunda Kayhan Yıldızoğlu, Sema Çeyrekbaşı ve Altan Erkekli gibi usta oyuncular yer alıyor. Sarıkamış olaylarından esinlenilen filmin çekimleri Kars Sarıkamış’ta gerçekleştirildi. Babaları Sarıkamış’ta öldürülen Mehmet ve Yusuf isimli iki arkadaşın hikâyesine odaklanan film 1915 yılında geçiyor. Mehmet ve Yusuf’un abileri Sarıkamış Cephesi’nde mücadele ederken, Mehmetçiğin de cepheye gönderileceğini öğrenen bu iki genç beraber yola çıkıp cepheye ulaşmaya çalışır. Filmin IMDB puanı: 5.6.

handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
can_ulkay_filmleri

2. Ayla (2017)

Yiğit Güralp tarafından yazılan ve Can Ulkay tarafından yönetilen filmin kadrosunda İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Kim Seol ve Çetin Tekindor yer alıyor. 90. Akademi Ödülleri’nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Türkiye’nin adayı olarak gösterilen filmde, Kore Gazisi Türk asker Süleyman Dilbirliği ile manevi kızı Eunja Kim’in hikâyesi anlatılır. Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı olan film sayesinde seyirci Kore Savaşı’na ve dönemin şartlarına yakından tanıklık eder. Ayla, insanın içini ısıtan hikâyesi ile sinemaseverlerin ilgisini çekebilecek bir film. Filmin IMDB puanı: 8.5.

Ayla (2017)-Trailer
can_ulkay_filmleri
3. Müslüm (2018)

Ketche ve Can Ulkay’ın yönetmenliğini paylaştığı filmin kadrosunda Timuçin Esen, Zerrin Tekindor ve Ayça Bingöl gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 2018 yılında gösterime giren filmde, Arabeskin Babası olarak tanınan Müslüm Gürses’in hayatı anlatılır. Şanlıurfa’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve ardından ülke çapında büyük bir üne kavuşan Müslüm Gürses’in dram dolu hayatına odaklanan film, izleyenlere görsel ve işitsel şölen sunar. Filmin IMDB puanı: 7.7.

Müslüm (2018)-Trailer
can_ulkay_filmleri
4. Türk İşi Dondurma (2019)

Gürkan Tanyaş tarafından kaleme alınan ve Can Ulkay tarafından yönetilen filmin kadrosunda Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil ve Şebnem Bozoklu gibi televizyon ekranlarından tanıdığımız başarılı oyuncular yer alıyor. 1915 yılında Avustralya’da yaşayan iki Türk arkadaş, Osmanlı Devleti’nin Çanakkale’de büyük bir savaşa girdiğini ve Avustralyalı Anzak askerlerinin Çanakkale’ye gönderileceğini öğrenir. Osmanlı Devleti’ne dönmelerine izin verilmeyen bu iki Türk arkadaş, Anzak askerlerinin Çanakkale Cephesi’ne ulaşmasına engel olmak için plan yaparlar. Filmin IMDB puanı: 6.3.

Türk İşi Dondurma (2019)-Trailer
can_ulkay_filmleri
5. Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun (2022)

Can Ulkay tarafından yönetilen filmin kadrosunda Farah Zeynep Abdullah, Timuçin Esen ve İsmail Hacıoğlu yer alıyor. Yine bir dönem filmi olan Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun, Dumlupınar denizaltısında yaşam mücadelesi veren 81 kahramanın hikâyesini konu alıyor. Gerçek bir hikâyeden esinlenilen film, batan bir Türk denizaltının içindeki askerlerin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Dumlupınar: Vatan Sağ Olsun, etkileyici hikâyesi nedeniyle ilgi çekici bir film.

can_ulkay_filmleri
6. Kağıttan Hayatlar (2021)

Senaristliğini Ercan Mehmet Erdem’in üstlendiği ve Can Ulkay’ın yönettiği filmin kadrosunda Çağatay Ulusoy, Emir Ali Doğrul ve Ersin Arıcı gibi genç oyuncular yer alıyor. 2021 yılında Netflix’de gösterime giren film, İstanbul’un arka sokaklarında yaşayan evsizlere, trans bireylere ve kağıt toplayıcılarına dikkat çekiyor. Kağıt toplayarak geçimini sağlayan Mehmet isimli genç bir adamın, Ali adında 8 yaşındaki bir çocuğun hayatına girmesiyle macera dolu bir hikâyenin kapısı aralanır. Mehmet, Ali isimli çocuğu ailesine kavuşturmak için büyük bir mücadele verir. Filmin IMDB puanı: 6.5.

Kağıttan Hayatlar (2021)-Trailer
can_ulkay_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinin_en_iyi_korku_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Korku Filmleri
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir