En İyi Amerikan Filmleri

En İyi Amerikan Filmleri

Tüm Zamanların En İyi 20 Amerikan Filmi

Tüm Zamanların En İyi 20 Amerikan Filmi listesi eleştirmenlerin verdiği oylar dikkate alınarak hazırlandı. Amerikan filmleri, gişe başarıları, bütçelerinin yüksekliği ve çok tanınan yıldızlarıyla çoğunlukla sinema dünyasına yön veriyor. Ancak tabi Amerikan sinemasında yapılan her film aynı etkiye sahip değil. En iyi 20 Amerikan Filmi.

En İyi Amerikan Filmleri

20.Sıkı Dostlar(Goodfellas)-1990

En iyi Amerikan filmleri denildiğinde akla ilk gelen filmlerden biri. Martin Scorsese’nin yönettiği filmde, yönetmenin favori aktörleri Robert De Niro, Joe Pesci, Ray Liotta baş rolde. Filmde ayrıca Paul Sorvino ve Lorraine Bracco’da rol alıyor. Filmin senaryosu Nicholas Pileggi’nin romanından uyarlandı. Filmin konusuna gelince Henry Hill adındaki bir gangster, iki arkadaşını da ekibe dahil ederek bir soygun yapar. Ancak sonradan gelen arkadaşları soyguna karışanları öldürür ve mafya içinde yükselmeye başlar. 6 dalda Oscar’a aday olan filmde, Joe Pesci en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı. Filmin IMDB puanı: 8,7.

İlgili Yazı The Irishman ( İrlandalı )-2019

Sıkı Dostlar(Goodfellas)-1990-Trailer
siki_dostlar_1990

19.Taksi Şoförü(Taxi Driver)-1976

Robert De Niro’dan efsane bir film daha. Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı filmde henüz 14 yaşındaki Jodie Foster, Cybill Shepherd ve Albert Brooks da rol alıyor. Travis Bickle isimli Vietnam gazisi bir yandan uykusuzlukla boğuşurken bir yandan da New Yor’ta taksi şoförlüğü yapmaktadır. Topluma uyum sağlamakta zorlanan Bickle, yaşadığı bir kırılma anından sonra, eline aldığı silahla toplumu düzeltme çabasına girer. Filmin senaryosu Kızgın Boğa(The Racing Bull) filminin de senaryosunu yazan Paul Schrader’in elinden çıkma. En iyi film, en iyi erkek oyuncu ( Robert De Niro), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Jodie Foster) ve en iyi müzik (Bernard Hermann) dallarında toplam 4 Oscar adayı olan filmin IMDB notu: 8,3.

takis_soforu_1976
Taksi Şoförü-1976
Taksi Şoförü(Taxi Driver)-1976-Trailer
en_iyi_20_amerikan_filmi

18.Şehir Işıkları (City Lights)-1931

Charlie Chaplin‘in yazıp, yönetip, baş rolünde oynadığı unutulmaz film. Yapımda ayrıca Virginia Cherrill, Harry Meyers ve Al Ernest Garcia’da rol alıyor.

Şarlo kör bir kıza aşık olur,ancak kızın ailesinin tedavi için parası yoktur. Şarlo garip bir adam olan zengin arkadaşından bu parayı bulmaya çalışır.

Sesli filmlerin yeni yeni yapılmaya başlandığı dönemde çekilen bu film için Charlie Chaplin’e filmi sesli olarak çekmesi için baskı yapılmasına rağmen, Chaplin gücünün ve popülaritesinin de etkisiyle sessiz olarak çekme kararını kabul ettirmeyi başardı. IMDB puanı: 8,5.

city_lights_1931
City Lights-1931
Şehir Işıkları (City Lights)-1931-Trailer

En iyi Amerikan filmlerinden biri.

en_iyi_amerikan_filmleri

17.Altına Hücum (The Gold Rush)-1925

Charlie Chaplin‘in yazıp, yönetip, baş rolünü oynadığı bu şahane filmde ayrıca Mack Swain, Tom Murray ve Georgia Hale’de rol alıyor. Altın aramak için Klondike’a giden Şarlo, kötü hava şartları nedeniyle bir kulübede iki adamla mahsur kalır. Bu arada bir çok trajik olaya da şahit olur.

Yapım sessiz filmler döneminin en pahalı 5.filmi olma özelliğini taşıyor. Film tahmini olarak 923.000 dolar bütçeyle çekildi. IMDB puanı: 8,2.

Altına Hücum (The Gold Rush)-1925-Trailer

İlgili Yazı Charlie Chaplin Hayatı ve Filmleri

amerikan_filmleri

16.McCabe & Mrs. Miller-1971

Ülkemizde çok tanınmayan bir film olan McCabe & Mrs. Miller, ünlü yönetmen Robert Altman’ın imzasını taşıyor. Edmund Naughton’ın romanından uyarlanan yapımda Warren Beatty, Julie Christie, Rene Auberjonois ve William Devane baş rolde. Vahşi batıda kış ortasında karizmatik ama biraz saf olan John McCabe bir taverna açmak için Kuzey Pasifik’te ki bir kasabaya gelir. Profsyonel bir kadın olan Mrs.Miller’da, McCabe’e yardım etmeye başlar. İşler büyüdükçe büyük bir şirket tavernayı satın almaya çalışır. Yönetmen Altman’ın anti-western olarak tanımladığı filmin IMDB puanı: 7,7.

Filmdeki rolüyle Julie Christie en iyi kadın oyuncu Oscar ödülüne aday oldu. Filmin müzikleri de usta müzisyen Leonard Cohen’in elinden çıkma.

warren_beatty
Warren Beatty-1961
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri
McCabe & Mrs. Miller-1971-Trailer
mccabe_mrs_miller_1971

15.Hayatımızın En Güzel Yılları (The Best Years of Our Lives)-1946

the_best_years_of_our_lives
Hayatımızın En Güzel Yılları (The Best Years of Our Lives)-1946

William Wyler’ın yönettiği filmin senaryosu MacKinlay Kantor’un romanından uyarlama. II.Dünya Savaşı’ndan küçük kasabalarına dönen 3 gazi, geride bıraktıkları ailelerinin değiştiğini fark ederler. Geride kalan aileleri de savaştan farklı şekilde etkilenmiştir.

Filmde Myrna Loy, Dana Andrews, Fredric March, Virginia Mayo ve Teresa Wright baş rolde. Onur ödülü (Harold Russell), en iyi film, en iyi erkek oyuncu (Fredric March), en iyi yardımcı erkek oyuncu (Harold Russell), en iyi yönetmen (William Wyler), en iyi uyarlama senaryo (Robert E.Sherwood), en iyi kurgu (Daniel Mandell) ve en iyi müzik ( Hugo Friedhofer) dallarında toplam 8 Oscar ödülü aldı. Filmin IMDB puanı: 8,1.

En iyi Amerikan filmlerinden biri olmasının dışında tam bir klasik.

Hayatımızın En Güzel Yılları (The Best Years of Our Lives)-1946-Trailer
en_iyi_amerikan_filmleri
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler

14. Nashville-1975

Roboert Altman’ın unutulmaz filminin senaryosu Joan Tewkesbury’ye ait. Vietnam Savaşı sırasında country müziğin merkezi olan Nashville’de bir grup müzisyen ve gazeteci bir araya gelir. Ketih Carradine, Karen Black, Shelley Duvall ve Ned Beatty baş rolde. Filmin ilginç bir özelliği her oyuncu filmdeki kendi şarkısını yazıp seslendirdi. Filmdeki şarkısıyla aktör Ketih Carradine en iyi şarkı Oscar ödülünü kazandı. Filmin IMDB notu: 7,7.

Nashville-1975-Trailer
nashville_1975

13.Gizli Teşkilat (North by Northwest)-1959

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un unutulmaz filmlerinden biri. Cary Grant, Eva Marie-Saint, James Mason ve Martin Landau baş rolde. Reklamcı Roger Thornhill yanlışlıkla bir casus olan George Kaplan’la karıştırılır. Thornhill kendi adını temizleyip Kaplan’a ulaşmaya çalışırken, gizli örgütlerin dünyasına girerken, uluslar arası bir casusluk örgütünün hedefi haline gelir. Özellikle Rushmore Dağı’ndaki sahneleriyle dikkat çeken film, hem komedi hem de gizem unsurlarını bir araya getirmeyi başarıyor. IMDB puanı: 8,3.

Sadece en iyi Amerikan filmlerinden değil, en iyi casus filmlerinden de biri.

Gizli Teşkilat (North by Northwest)-1959-Trailer
amerikan_sinemasinin_en_iyileri
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri

12. Çin Mahallesi(Chinatown)-1974

Roman Polanski’nin henüz Hollywood’da film çekebildiği dönemden bir film. Baş rollerde Jack Nicholson, Faye Dunaway ve John Huston yer alıyor. Senaryo yönetmen Polanski ve Robert Towne’ye ait. 1937 yılında geçen filmde güzel bir kadın, özel dedektif Gittes’e kocası Mulwray’in kendisini aldattığından şüphelendiğini söyler. Kocayı takip eden özel dedektif, adamın bir başka kadınla fotoğraflarını çeker. Ancak olaylar Mulwray’in öldürülmesi ile bambaşka bir hale gelir. 11 dalda Oscar’a aday olan film en iyi senaryo dalında bu ödülü aldı. IMDB puanı: 8,2.

Çin Mahallesi(Chinatown)-1974-Trailer

11.Muhteşem Ambersonlar (The Magnificent Ambersons)-1942

Orson Welles’in en iyilerinden biri. Senaryosu Booth Tarkington’ın romanından uyarlanan filmde Tim Holt, Joseph Cotten, Anne Baxter, Orson Welles ve Agnes Moorehead baş rolde. sanayileşme sonucu Amerika’nın orta batısında varlıklı bir ailenin çöküşü ve ortaya çıkan sosyal değişiklikler ele alınıyor. En iyi film dahil 4 dalda Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 7,7.

magnificent_ambersons
Muhteşem Ambersonlar (The Magnificent Ambersons)-1942
mutesem_ambersonlar

10.Baba 2 (The Godfather Part II)-1974

Sicilya’dan Amerika’ya göç eden bir ailenin 40 yıl içinde bir suç örgütü imparatorluğu kurmasının hikayesinin anlatıldığı serinin ikinci filmi. Mario Puzo’nun romanından uyarlanan filmin senaryosu yazar Puzo ve Francis Ford Coppola’ya ait. Coppola aynı zamanda filmin yönetmeni. Baş rollerde Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton ve Talia Shire yer alıyor. En iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Robert D Niro), en iyi yönetmen (Francis Ford Coppola), en iyi uyarlama senaryo (Puzo, Coppola), en iyi dekor, en iyi müzik dallarında toplam 6 dalda Oscar alırken 11 dalda Oscar’a aday oldu. IMDB puanı: 9,0.

Baba 2 (The Godfather Part II)-1974-Trailer

En iyi Amerikan filmleri arasında olduğu gibi en iyi mafya filmlerinden de.

the_godfather_1974

9.Kazablanka (Casablanca)-1942

Casablanca’da bir restoran işleten Amerikalı bir adam olan Rick Blaine, eski sevglisi ve kocasını Nazilerden kaçırmak zorunda kalır. Michael Curtiz’in yönettiği filmde Humphrey Bogart, Ingrid Bergman ve Paul Henreid baş rolde. En iyi yönetmen( Michael Curtiz), en iyi senaryo ve en iyi film dallarında Oscar alan film toplamda 8 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB puanı:8,5.

Kazablanka (Casablanca)-1942-Trailer

8.Sapık (Psycho)-1960

Alfred Hitchcoc’tan unutulmaz bir gerilim. Patronundan para çalan genç bir kadın, sevgilisinin yanına kaçarken, bir motelde konaklar. Ancak motelin genç sahibinin huysuz annesi bu durumdan hiç hoşlanmaz. Janet Leigh, Anthony Perkins, vera Miles ve John Gavin baş rolde. Özellikle duş sahnesinde yaratılan gerilimle dikkat çeken film türün öncülerinden biri. 4 dalda Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı:8,5.

Sapık (Psycho)-1960-Trailer
sapik_1960
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

7.Yağmur Altında(Singin’ in the Rain)-1952

Stanley Donen ve Gene Kelly’nin birlikte yönettikleri filmde sessiz sinema döneminden, sesli sinema çekimine geçişte yaşananlar bir aşk hikayesi ve komedi unsurlarıyla aktarılıyor. Gene Kelly, Debbie Reynolds, Donald O’Connor ve Jean Hagen baş rolde. Filmde dikkat çeken sahneler o kadar fazla ki tek tek anlatmak mümkün değil. Özellikle Gene Kelly’nin yağmur altında dans ederken söylediği şarkı sinema tarihinin en iyilerinden. En iyi yardımcı kadın oyuncu (Jean Hagen) ve en iyi müzik dallarında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 8,3.

Bu müthiş film sadece en iyi Amerikan filmlerinden değil, sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri.

Yağmur Altında(Singin’ in the Rain)-1952-Trailer
yagmur_altinda_1952

6.Şafak (Sunrise)-1927

Genç yaşta hayatını kaybeden F.W.Murnau‘nun Birleşik Devletler’de çektiği ilk film. Şehirli bir kadın, çiftçi olan bir adamı karısını öldürme konusunda baştan çıkarır. Karısını öldürmek için plan yapan adam O’nunla bir geziye çıkar. Ancak gezi sırasında evlilikleri yeniden canlanır. George O’Brien, Janet Gaynor, Margaret Livingston ve Bodil Rosing baş rolde. En iyi film, en iyi kadın oyuncu (Janet Gaynor) ve en iyi sinematografi dallarında toplam 3 Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,1.

f_w_murnau
Gizemli Yönetmen F.W.Murnau
amerikan_filmleri

5.Çöl Aslanı (The Searchers)-1956

searchers_1956
The Searchers-1956

Hollywood’un efsanevi yönetmeni John Ford’un elinden çıkma bir western. John Wayne, Jeffrey Hunter, Vera Miles ve Natalie Wood baş rolde. John Wayne’in canlandırdığı konfedere asker Ethan Edwards yıllar sonra kardeşinin evine döner. İki gün sonra ise bir Kızılderili Komançi kabilesi evi basarak aileyi katleder ve iki kız yeğenini kaçırır. Öfkeli ve azimli Edwards ise beş yılını onları bulmak için harcar. Vietnam Savaşı sonrası dönemde Çöl Aslanı, büyük bir Amerikan tarihsel destanı olarak görülür ve Taksi Şoförü’nden Yıldız Savaşları’na kadar birçok filmi etkiler. IMDB puanı: 7,9.

Film çekilirken, filmde rol alan Natalie Wood henüz lise de okuyan bir öğrenciydi. Bir kaç kez Wood’u okuldan John Wayne ve Jeffrey Hunter almak zorunda kalınca bu olay Wood’un sınıf arkadaşları arasında büyük bir heyecan yarattı.

Film çekilirken yerel halktan bir Navajo’lu çocuk, ciddi şekilde hastalandı. Bölgede uçağı bulunan John Wayne küçük çocuğun uçakla tedavi edileceği yere gitmesini sağladı ve yerliler Wayne’e “The Man With The Big Eagle” ismin verdiler.

Çöl Aslanı (The Searchers)-1956-Trailer
col_aslani_1956

4.2001: Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey)-1968

Stanley Kubrick’in yönettiği film bilim kurgu türünün ilk akla gelenlerinden biri. Arthur C.Clarke’ın kısa hikayesinden yola çıkarak çekilen filmde Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester baş rolde. 2001: Uzay Macerası’nda bir grup primat ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. En iyi görsel efekt (Stanley Kubrick) dalında Oscar adayı olan film toplamda 4 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB puanı: 8,3.

2001: Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey)-1968-Trailer

3.Ölüm Korkusu (Vertigo)-1958

Alfred Hitchcock’dan bir film daha. Orijinal adı Yükseklik korkusu olmasına rağmen, dilimize Ölüm Korkusu olarak çevrildi. James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddes baş rolde. Yükseklik korkusu olan eski bir polis, özel dedektif olarak çalışmaya başlar. Ordudan eski bir arkadaşı da gizemli hareketleri olan karısını takip etmesi için bu özel dedektifi işe alır. Dedektif kadını takpi ederken O’na aşık olmaktan kendini alamaz. Son ana kadar gizemin çözülmediği ve sürpriz sonuyla şaşırtan film türün en iyilerinden. 2 dalda Oscar’a adat olan filimin IMDB puanı: 8,3.

Ölüm Korkusu (Vertigo)-1958-Trailer

İlgili Yazı En İyi Alfred Hitchcock Filmleri

vertigo

2.Baba (The Godfather)-1972

Sinema tarihinin en ilgi gören serilerinden birinin başlangıç filmi. Francis Ford Coppola’nın yönettiği filmin senaryosu Mario Puzo’nun aynı adlı romanından yine yazar Puzo ve ve yönetmen Coppola tarafından uyarlandı. Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall ve Diane Keaton baş rolde. En iyi film, en iyi erkek oyuncu (Marlon Brando) ve en iyi uyarlama senaryo (Puzo, Coppola) dallarında 3 Oscar kazandı. Toplamda 11 dalda Oscar’a aday oldu. IMDB notu:9,2.

Filmle ilgili ilginç notlardan biri yönetmen Coppola bu filmi çekmeden önce çok tanınmadığı için castı kurarken büyük sıkıntı yaşadı. Özellikle Al Pacino’yu filme alma konusunda yönetmen Coppola’nın çok uğraşması gerekti. Çünkü o dönem Al Pacino tanınmayan bir oyuncuydu.

Baba (The Godfather)-1972-Trailer
the_godfather

1.Yurttaş Kane (Citizen Kane)-1941

Orson Welles’in epik filmi. Ölüm döşeğindeki basın imparatoru Charles Foster Kane’in son sözlerinin anlamını arayan bir muhabir, Kane’in bütün geçmişini araştırır. Kane’in geçmişini araştırırken dönemin Amerikası’nın bir panoraması izleyiciyle buluşur. Orson Welles, Joseph Cotten, Agmnes Moorehead ve Dorothy Comingore baş rolde. 9 dalda Oscar’a aday olan film en iyi orijinal senaryo ( Herman Mankiewics ve Orson Welles) dalında bu ödülü kazandı. IMDB puanı: 8,3.

Yurttaş Kane (Citizen Kane)-1941-Trailer

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

tum_zamanlarin_en_iyi_40_fntastik_filmi
Tüm Zamanların En İyi 40 Fantastik Filmi
ölmeden_once_izlenmesi_gereken_35_film
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
en_iyİ_hayalet_filmleri
En İyi Hayalet filmleri

Bir cevap yazın