En İyi Mafya Filmleri

En İyi Mafya Filmleri

En İyi Mafya Filmleri

En İyi mafya filmleri, mafya hiç istemesek de hayatımız da olan bir kavram. Mafya bazen şekil değiştirip saygın iş adamı kılığına girer, bazen politikacı olur, bazen polis olur. Ama sonuç değişmez mafya mafyadır. En bilinenleri belki de İtalyan mafya filmleridir, Fransız mafya filmleri de hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip. Bu sebeple en iyi mafya filmleri listesi hazırladık. Tabi mafyanın iyisi değil bu yapıyı en iyi şekilde anlatan filmler. En iyi mafya filmleri:

Kara Ruhlar(Anime Nere)-2014

Mafyanın doğduğu ülke olan İtalya’dan sıra dışı bir mafya filmi. Francesco Munzi’nin yönettiği filmde Marco Leonardi ve Peppino Mazzotta baş rolde. Bir mafya ailesine mensup olan bir adam oğlunu bu düzenden uzak tutmaya çalışır ancak eski bir kan davası nedeniyle düşündüklerini gerçekleştirmek de zorlanır. Filmin diğer mafya filmlerinden farkı aile şerefi ve erkeklik gibi kutsallaştırılan kavramlara farklı bakışı ayrıca ters köşe yapan finali de izlemeye değer IMDB puanı:6,8.

Kara Ruhlar(Anime Nere)-2014-Trailer
en_iyi_mafya_filmleri
en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri

Bugsy-1991

1990 yılından bir mafya filmi. Ganster Benjamin Siegel’in hayatından kesitlerin anlatıldığı yapımın yönetmeni Barry Levinson olurken baş rollerde Warren Beaty, Annette Bening,Harvey Keitel ve Ben Kingsley yer allıyor. Bugsy lakaplı Ben Siegel’in baş döndürücü hikayesi ve sıfırdan kurulan Las Vegas’a olan katkısı. 10 dalda Oscar’a aday olan film en iyi sanat yönetimi ve en iyi kostüm dalında ödülleri aldı. IMDBnotu:6,8.

Bugsy-1991-Trailer
en_iyi_mafya_filmleri
Azap Yolu(Road to Perdition)-2002

Oscar’lı yönetmen Sam Mendes’den usta işi bir film. Efsanevi oyuncu Paul Newman’a Tom Hanks, Daniel Craig ve Jude Law eşlik ediyor. Bir mafya tetikçisini oynayan Tom Hanks çalıştığı mafya patronunun oğlunun hedefi haline gelir. Filmin ana teması baba ve oğul arasında ki sevgi, güven, ihanet gibi duygular. En iyi sinematografi dalında Oscar alan yapım toplamda 6 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB notu:7,7.

Azap Yolu(Road to Perdition)-2002-Trailer
en_iyi_mafya_filmleri
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye-Gizem Filmleri
İrlandalı(The Irishman)-2019

Martin Scorcese’den son yılların en dikkat çekici mafya filmi. Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel ve Joe Pesci baş rolde. Gerçek kişilerden ve gerçek olaylardan esinlenen filmde Frank Sheeran isimli tetikçinin hayatı üzerinden bir çok konuya yeni bir bakış açısı getiriyor. Özellikle Jimmy Hoffa’nın hala çözülemeyen kayboluşuna dair de bir teorisi olan film Scorcese’nin en pahalı filmi. Yönetmenin açıklamasına göre bütçenin büyük kısmı özellikle hayatının 30 yılı anlatılan Frank Sheeran’ın gençleştirilmesinde kullanılan efektlere harcandı. 10 dalda Oscar’a aday olan filmin IMDB notu:7,9.

Bu filmle ilgili ayrıntılı bilgi için The Irishman’de kim kimdir yazısını da okuyabilirsiniz.

İrlandalı(The Irishman)-2019-Trailer
en_iyi_mafya_filmleri
Sarhoş Melek(Yoidore Tenshi)-1948

Usta yönetmen Akira Kurosawa’dan sıra dışı bir film. Kurosawa’nın favori aktörü Toshirô Mifune’ni dışında, Takashi Shimura ve Reizaburô Yamamoto baş rolde. Alkolik bir doktor genç bir Yakuza’yı tedavi ettikten sonra suç dünyasına karışır. Sarhoş Melek sadece Japonya değil dünya sinemasında ki mafya filmlerinin önemli örneklerinden biri.

Sarhoş Melek(Yoidore Tenshi)-1948-Trailer
en_iyi_mafya_filmleri
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri
Şark Vaatleri(Eastern Promises)-2007

David Cronenberg’den başarılı bir film. Naomi Watss, Viggo Mortensen, Armin Mueller-Stahl ve Vincent Cassel baş rolde. Bir ebe doğum sırasında kollarında ölen genç bir Rus kız hakkında araştırma yapmaya başlar. Bu araştırma sonunda Rus mafyasına ulaşan kadın mafyadan Nicolai ile tanışır. Nicolai’nin mafyada ki görevi öldürülen insanları tanınmaz hale getirmektir. Özellikle yoğun şiddet sahneleri nedeni ile izlenmesi zor bir film. IMDB notu:7,6.

Şark Vaatleri(Eastern Promises)-2007-Trailer
en_iyi_mafya_filmleri
Gomorra-2008

Matteo Garone’den çok konuşulan bir mafya hikayesi. Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Özel Ödülü’nü alan yapımda Gianfelice Imparato ve Salvatore Abbruzzese baş rolde. Roberto Saviano’nun kitabından uyarlanan filmin daha çekim aşamasında yönetmen ve senarist mafyadan ölüm tehditleri aldı ancak bunlar filmin çekilmesine engel olamadı. İtalya’nın güçlü mafya örgütlerinden birinin faaliyetlerine ışık tutuluyor. Gençleri silahlandırıp kullanmaktan, fabrikaların atıklarını yasa dışı şekilde yok etmeye, infazlara kadar bir çok eylem bunlara dahil. İnsanları mafyaya özendiren değil de mafyanın yarattığı tahribatı gözler önüne seren bir film. IMDB notu:7,0.

Gomorra-2008
en_iyi_mafya_filmleri
Sıkı Dostlar(Goodfellas)-1990

Martin Scorcese’den bir mafya filmi daha. Scorcese’nin favori oyucuları Robert De Niro, Joe Pesci, Ray Liotta ve Paul Sorvino baş rolde. Nicholas Pileggi’nin kitabından uyarlama filmde üç adam bir soyguna karışır. İkisi üçüncüyü öldürür ve mafya içinde yükselirler. Ancak içlerinden biri bu durumdan kötü etkilenir. En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Joe Pesci’ye Oscar kazandıran film toplamda 6 dalda bu ödüle aday oldu. Filmin IMDB notu:8,7.

Sıkı Dostlar-1990
en_iyi_mafya_filmleri
en_iyi_psikolojik_gerilim_filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
Baba(The Godfather)-1972

Mario Puzo’nun ölümsüz eserinden uyarlama, mafya filmlerine bakış açısını değiştiren yapım. Francis Ford Coppola’nın yönettiği ve kitabın yazarı Puzo’yla beraber senaryosunu yazdığı filmde Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall ve Talia Shire baş rolde. Film 1945 yılında başlar ve 10 yıllık bir süreyi anlatır. Don Corleone’nin yönettiği mafya ailesinin politik olarak çok iyi bağlantıları vardır. Uyuşturucu ile ilgili bir teklifi reddeden Don Corleone bir mafya savaşının ortasında bulur kendini. En iyi film, en iyi erkek oyuncu(Marlon Brando) ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar alan film toplamda 11 branşta bu ödüle aday oldu. IMDB notu:9,2.

Baba(The Godfather)-1972-Trailer

En iyi mafya filmleri sinemasal açıdan önemli yere sahip filmler. Özellikle baba filmi popüler kültürü son derece etkilemiş bir film.

en_iyi_mafya_filmleri
En İyi Mafya Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler
en_iyi_western_filmleri
En İyi Western Filmerli
iskandinav_polisiye_filmleri
İskandinav Polisiye Filmleri

Bir cevap yazın