En İyi Protest Filmler

En İyi Protest Filmler

En İyi Protest Filmler

Günümüzün karışık gündeminde bir şeyleri protesto edebilmek bir lüks haline gelebilse de sanat yoluyla yapılmış örnekleri var .Bir soruna parmak basmak bazen bir hiç duyulmamış bir sorunu dile getirmek de sinemanın, sanatın işlevlerinden biri haline gelebiliyor. Bu sebeple en iyi protest filmler listesi yapmak gereği duyduk. İşte en iyi protest filmler:

En İyi Politik Filmler

Bir Terör Filmi: Der Baader Meinhof-2008

Almanya’dan bir protest film. 60’lı ve 70’li yıllarda Almanya’da faaliyet gösteren Kızıl Ordu fraksiyonu bir grubun doğuşu ve faaliyetleri. Bombalama, adam kaçırma, infaz ve hırsızlık eylemlerine girişen grubun liderleri Ulrike Meinhof ve Andreas Baader’in hikayeleri.Yakalandıktan sonra bir gece üst düzey güvenlikli bir hapishanede intihar etmeleri (aynı gece ) de derin devlet infazlarını akla getiriyor .Gerçek bir olayın etkileyici anlatımı. Uli Edel’in yönettiği filmde Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek ve Alexandra Maria Lara baş rolde. En iyi yabancı film Oscar ödülüne aday olan filmin IMDB puanı: 7,4.

Bir Terör Filmi:Der Baader Meinhof-2008-Trailer
en_iyi_disney_filmleri
titane
Titane: Son Yılların En Provokatif Filmi

Özgürlük Çığlığı (Cry Freedom)-1987

Güney Afrika’da ki Apartheid rejimi dönemini anlatan epik film. Güney Afrikalı siyah aktivist Steve Biko ve arkadaşı Donald Woods ‘un gerçek hikayelerinden uyarlama. Richard Attenborough’un yönettiği filmin baş rollerinde Denzel Washington, Kevin Kline ve Josette Simmon yer alıyor .En iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi şarkı ve en iyi müzik dallarında Oscar’a aday olan filmin IMDB notu: 7,4. Film Donald Woods’un kitabından uyarlama.

Film hakkında konuşurken Steve Biko hakkında bilgi vermeden olmaz. 1946 yılında doğan Biko tıp fakültesinde öğrenciyken ırkçılığa karşı eylemlere katıldı. Siyah Bilinç Hareketi’ni kurdu.1973 yılında yasaların sertleşmesi ile faaliyetleri tamamen yasaklandı.1976’da 700 orta okul ve lise öğrencisinin rejim protestoları nedeni ile öldürülmesini protesto eden eylemlere girişti.1977’de polis tarafından tutuklandı ve açlık grevi nedeni ile öldüğü açıklansa da başındaki yaralar soru işaretleri doğurdu. Bu olay sonunda kimse ceza görmedi. Stevew Biko1977 yılında öldüğünde henüz 31 yaşındaydı.

Özgürlük Çığlığı(Cry Freedom)-1987-Trailer
en_iyi_protest_filmler
V for Vendetta-2005

Tam olarak bilinmeyen bir tarihte (günümüz gibi ama tam tarihi bilemiyoruz) totaliter bir rejimin geçerli olduğu Birleşik Krallık’ta geçiyor film. Rejimin sonunu getirmek isteyen, isyankar Guy Fawkes maskesi takan bir adam ve bir genç kız. V ismini kullanan kahramanımız İngiliz Meclis binasını havaya uçurmayı düşünür. James McTeigue’in yönettiği filmde Hugo Weaving ve Nathalie Portman baş rolde. Lily ve Lana Wachowski’nin senaryosunu yazdığı yapımın IMDB notu:8,2. Filmle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın..

V For Vendetta-2005-Trailer
en_iyi_protest_filmler
Andrey Rublev (Andrei Rublev)-1966

Rusya’dan bir başyapıt.Tabi filmin çekildiği dönemde Sovyet Soyalist Cumhuriyetleri Birliği. Andrei Tarkovsky’nin senaryosunu Andrey Konchalovskiy ile birlikte yazdığı ve Tarkovsky’nin yönettiği film ünlü ikona ressamı Andrei Rublev’in hayatından esinleniyor.Her ne kadar bir ressamın hayatını anlatan bir film gibi görünse de aslında Ortaçağ Rusya’sının bir tasvir ediyor. Film aynı zamanda zulüm ve teknoloji karşısında sanatsal özgürlük hakkında bir manifesto aynı zamanda. Anatoliy Solonitsyn, Ivan Lapikov ve Nikolay Grinko baş rollerde yer alıyor. Siyah-beyaz çekilen filmde sadece ikonalar renkli gösteriliyor.Özellikle kilise çanlarının nasıl yapıldığını gösteren sahne son derece etkileyici. Filmin IMDB puanı:8,1.

Andrey Rublev(Andrei Rublev)-1966-Trailer
en_iyi_protest_filmler
olmeden_once_izlenmesi_gereken_filmler
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potemkin)-1925

Sergei M. Eisenstein ‘in yönettiği ve Nina Agadzhanova’nın senaryosunu yazdığı klasik film. Aleksandr Antonov, Vladimir Barskiy ve Grigoriy Aleksandrov’un baş rollerde yer aldı. Potemkin Zırhlısı ayaklanması olarak bilinen gerçek olaydan konusunu alan film. 1905 yılında Potemkin isimli geminin mürettebatının gemide ki dayanılmaz şartlara isyan etmesi ve sonrasında ki olaylar anlatılır. Filmin IMDB puanı: 8,0.

potemkin_zirhlisi_1925
Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potemkin)-1925 Filminden Bir Sahne
Potemkin Zırhlısı(Bronenosets Potemkin)-1925-Trailer
en_iyi_protest_filmler
Malcolm-X-1992

Amerikalı siyahi müslüman lider Malcolm X’in yaşamı.Film asıl adı Maşcolm Little olan Malcolm X’in gençlik yıllarından itibaren hayatının anlatan film,daha sonra ceza evinde ki yaşamı ve orada Elijah Muhammed ile tanışması ile devam ediyor.Ceza evinde İslamla tanışan Malcolm X daha sonra siyahi bir lider figürü haline geldi. Elijah Muhammed’le temel konularda anlaşamayıp yollarının ayırdıktan sonra kendi başına yoluna devam etmesi filmin ayrıntıları ile anlatılan hikayeleri arasında.Hak arayan bir çok aktivist ve eylemcinin başına gelen maalesef Malcolm’un da başına gelir ve 1965 yılında bir suikaste kurban gider.Yönetmenliğini Spike Lee ‘nin yaptığı film Alex Haley’in kitabından uyarlama .Denzel Washington,Angela Basset ve Albert Hall baş rollerde yer alıyor.

En iyi aktör ve iyi kostüm dallarında Oscar’a aday olan filmin imdb puanı:7,7.

Malcolm-X-1992-Trailer
en_iyi_protest_filmler
sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film
Ömer Muhtar: Çöl Aslanı (Lion of the Desert)-1980

1929 yılında İtalyanların işgali altındaki Libya’da Ömer Muhtar isimli bir öğretmenin destansı baş kaldırısı. Benito Musolini 1922’de iktidara geldikten sonra Büyük Roma hayalini gerçekleştirmek için bir politika gütmeye başlar. Rodolfo Graziani komutasındaki İtalyan askerleri Libya’da kapsamlı bir işgale başlar ve direniş de kendi başına örgütlemeye başlar. Moustapha Akkad’ın yönettiği filmde Ömer Muhtar’ı Anthony Quinn canlandırırken Mussolin’iyi Rod Steiger ve Graziani’yi Oliver Reed canlandırıyor.1982 yılında İtalyan Hükümeti tarafından yasaklanan filmin, sonra ki yıllarda gösterimine izin verildi. IMDB notu:8,4.

Ömer Muhtar:Çöl Aslanı(Lion of the Desert)-1980-Trailer
en_iyi_protest_filmler
Ölümsüz (Z)-1969
costa_gavras_1970
Costa Gavras-1970

Şiddetli bir eylem sırasında önde gelen bir politikacı ve bir doktorun öldürülmesi üzerine yetkililer olayı ört bas etmeye çalışır. Ancak inatçı bir hakim bu olayın üzerinin kapatılmasına izin vermemeye kararlıdır.

Duayen sinemacı Costa Gavras’ın yönettiği filmin senaryosu Vassilis Vassilikos’un romanına dayanıyor. Irene Papas, Yves Montand, Jean-Louis Trintignant baş rolde.

En iyi kurgu ve en iyi yabancı film dallarında Oscar Ödülü alan film toplamda 5 adaylık elde etti. IMDB puanı: 8,2.

Ölümsüz (Z)-1969-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
basin_ozgurlugu_hakkinda_en_iyi_filmler
Basın Özgürlüğü Hakkında En İyi Filmler
yasakli_filmler
Tüm Dünyada Yasaklanmış Filmler
seri_katil_filmleri
En İyi Seri Katil Filmleri

2 Comments

  1. Tahsin

    2 sene ago
    • Aslıhan Demiralay

      2 sene ago

Bir cevap yazın