Tarihe Geçen Protesto Eylemleri

protesto_eylemleri

Tarihi Protesto Örnekleri

Çok eski zamanlardan beri insanların itiraz etme yöntemlerinden biri protesto etmek,protesto eylemlerinde bulunmak.Barışçı ve akıllıca yapıldığında düzeni değiştiren bir etkisi var.İşte tarihe geçen protesto eylemlerinden kısa bir liste.

1.March on Washington

1965 yılında Vietnam Savaşı’na karşı bir çok protesto eylemi yapıldı.Ancak en ilginçlerinden biri Ulusal Muhafızların silahının namlusuna çiçek yerleştiren protestocu akıllardan çıkmadı.Basit,küçük ancak meydan okuyan bir eylem.

*

2.Prag Baharı ve Ayaklanması

1968 yılından itibaren liberalleşen Çekoslavakya’da Alexander Dubçek iktidara geldi.Ancak liberalleşmeyi kabullenemeyen Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyeleri 20-21Ağustos’ta Çekoslavakya’yı işgal etti.Dubçek işgal üzerine ordusuna karşı koymama emri verildi ve halka da güç kullanmayın çağrısı yapıldı.

prague_spring
Prag Baharı

*

3.Emily Wilding Davison-Derby Protestosu

4 Haziran 1913 tarihi ender rastlanan protesto eylemlerinden birine sahne oldu. Emily Davison kadınların oy kullanması için mücadele eden bir süfrajetti. Epsom Derbisi sırasında yarışın yapıldığı alana giren genç kadın Kral V.George’un atının altında kaldı ve hayatını kaybetti.

emily_wilding_davison
Emily Wilding- Davison

*

4.Soweto Ayaklanması

1976 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde meydana gelen ayaklanma. Hükumetin siyah öğrencilerin derslerinde değişikliğe gitmesi sonucu yaklaşık 20.000 öğrenci sokaklara döküldü.Polisin sert müdahalesi sonucu yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti.Ancak ülkede bir çok değişimin de önü açılmış oldu.

Soweto-school-strike
Soweto Ayaklanması

*

5.Kronstadt Ayaklanması

Sovyet Denizcilerinin ve askerlerinin Bolşevik iktidara karşı ayaklanması.1921 yılında meydana gelen olayda Stepan Petriçenko ayaklanmanın lideriydi.Ancak ayaklanma başarısız oldu ve kanlı bir şekilde bastırıldı.

Kronstadt_commune,_Petrograd
Kronstadt Ayaklanması

***

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
1968_olimpiyat_oyunlari
1968 Olimpiyat Oyunları Protestosu
kara_panterler
Kara Panterler

One Response

  1. Neslihan arslan

    4 ay ago

Yorum Yaz