Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi

Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi

Unikorn Katili

Ira Einhorn lakabı The Unicor Killer. Bir yandan çevreci bir aktivistken, bir yandan da kız arkadaşını acımasızca öldürüp O’nun cesedini saklayan ve yıllarca kanundan kaçan bir suçlu. Bu; çelişkilerle dolu bir adam ve erkek şiddetinin kurbanı olmuş parlak bir genç kadının hikayesi.

Ira Einhorn 15 Mayıs 1940 tarihinde orta sınıf bir yahudi ailesinde dünyaya geldi. Pennysilvania Üniversitesi’nde eğitim gören Ira Einhorn, dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’nde konuk hoca olarak ders veriyordu. Ira Einhorn 1960’lı yılların barış hareketi liderlerinden biriydi, eylemler düzenliyordu.

Pliladelphia’da ki ilk çevre hareketini kendisinin başlattığını ve Dünya Günü’ni kendisinin icat ettiğini söylese de bunlar hiç bir zaman ispat edilemedi. Buna rağmen bölgede saygı duyulan bir lider olma özelliği vardı. Dönemin Philadelphia’sı da her türlü özgür düşünceye açık bir şehirdi. Ira Einhorn adı dönemin en önemli aktivistleri Abbie Hoffman ve Jerry Rubin’le birlikte anılıyordu. Einhorn kelimesi Almanca’da tek boynuz anlamına geldiği için Ira Einhorn kendine Unicorn adını takmıştı.

mary_pinchot_meyer_cinayeti
Mary Pinchot Meyer Cinayeti

Holly Maddux Kimdir?

Bu korkunç olayda ki kurbana gelirsek Holly Maddux Texas’ın Taylor Kasabası’nda 26 Mayıs 1947’de doğdu. Orta halli bir ailenin 7 çocuğundan en büyüğüydü. Parlak ve başarılı bir genç kadın olan Holly Maddux liseyi memleketinde bitirdikten sonra Phialedphia’da üniversite eğitimi gördü. Üniversiteden mezun olduktan sonra 1972 yılında kendine Unicorn diyen Ira Einhorn’la tanıştı. İkili kısa sürede sevgili oldu ve birlikte yaşamaya başladı.

Ailesi bağlarını hiç koparmayan Holly Maddux, ailesiyle sürekli irtibat halindeydi. Ancak işler 1977 yılında değişmeye başladı. Ira Einhorn’dan ayrılıp yeni bir hayata başlamaya karar veren Holly, adamın baskıcı tavırlarından da kurulabileceğini düşünüyordu. 10 Eylül 1977’de ilişkiyi sonlandıran genç kadından bir süredir ailesi haber alamamaya başladı. Maddux ailesi Ira Einhorn’u aradı, ancak Einhorn Holly ile ayrıldıklarını ve O’nu görmediğini söyledi.

Noel vakti gelip de kızlarıyla iletişim kurmayı başaramayan aile FBI’dan emekli Bob Stevens’ı kızlarını bulması için tuttu. İlk olarak aileyle görüşen emekli ajan Holly’yi tanımaya çalıştı ve kızın kaybolduğu Philadelphia’ya gitti .Burada yine FBI’dan emekli olan T.J. Fielding ile birlikte çalışmaya başladı. Kapı kapı gezip genç kadın hakkında kimin ne bildiğini öğrenmeye çalıştılar.

İlk olarak Ira Einhorn’la görüşen iki ajan, Einhorn’dan Holly’nin ekim ayında evden ayrıldığını ve bir daha dönmediğini duydular. Daha sonra ikisinin oturduğu binada ki komşularla görüştüklerinde ilginç bilgilere ulaştılar. Holly ve Ira’nın alt katında oturan iki öğrenci üst daireden kötü bir koku ve kahverengi bir sıvı geldiğini ve temizlemek için çok uğraştıklarını söylediler. Konuyu yöneticiye bildirdiklerini ancak Einhorn’un yöneticiyi başından savdığını eklediler. Bu bilgiler ışığında Philadelphia polisi bir arama emri çıkarmayı başardı.

Polisler ilk olarak sıvının geldiği yeri araştırdılar. Bu yerin Einhorn’un dairesindeki bir dolap olduğu anlaşıldı, Einhorn’un kilitli dolabı polis tarafından açılır. Dolapta kilitli bir sandık, bir çanta ve bir bavul bulunur. Bavul ve çanta Holly Maddux’a aitti ve çantada genç kadına ait kimlikler bulınmaktaydı.

Kilitli sandığı açan polisler gazetelerin altında mumyalanmış bir kadın cesedi buldular. Cesedin adli tıbba gitmesi ile birlikte Ira Einhorn da tutuklandı. Adli tıbbın raporuna göre Holly Maddux başına aldığı en az 6 darbe nedeniyle öldüğü ve sandığa kapatıldığında hala yaşıyor olma ihtimalinin olduğu bildirildi. Böylece Holly Maddux kaybolduktan 1,5 yıl sonra cesedi bulunmuş oldu.

john_du_pont_vakasi
John duPont Vakası

Ira Einhorn’un Tutuklanması

Olayın ortaya çıkması ile birlikte Ira Einhorn bunun CIA’in bir oyunu olduğunu ve aktivist olması sebebiyle kendisine komplo kurulduğunu iddia etti. Bu arada cesedin bulunduğu ve dolap ve sandığın anahtarları da Einhorn’un evinin mutfağında bulundu. Einhorn arama sırasında polislere anahtarların yerini bilmediği söylemişti.

Aleyhinde ki bütün delillere rağmen Ira Einhorn manipülatif kişiliği ve taraftarları sayesinde kamu oyunu etkilemeyi başardı. Hatta o kadar etkileyiciydi ki mahkemenin hakimi Ira Einhorn’un kefaletle serbest bırakılmasına ve tutuksuz yargılanmasına karar verdi. 4000$ kefaleti yatırılan Einhorn hapisten çıktı. Bütün Philadelphia polisleri, uluslar arası bağlantıları sebebiyle Einhorn’un bir sonraki duruşmaya gelmeyeceğinden emindi ve zaman polisleri haklı çıkardı.

Ira Einhorn 14 Ekim 1981 tarihinde yapılan duruşmaya katılmadı ve bir daha Birleşik Devletler topraklarında görülmedi. Polislerin yaptıkları araştırma sonucunda Einhorn’un arabasını sattığı ve bankalarda ki parasını çektiği öğrenildi. Polisler ellerinde ki bütün delilleri kullanarak insan avı başlattılar.

Einhorn narsist ve karizmatik yapısıyla kendini saklayacak ve finanse edecek insanları bulmakta zorluk çekmedi.

Polisler Einhorn’un dairesinde buldukları delileri incelemeye başladılar. Holly’nin ve Einhorn’un günlüklerine ulaştılar. Holly’nin günlüklerinde Einhorn’dan şiddet ve taciz gördüğünü açıklayan satırlar vardı.

Einhorn’un günlüklerinde ise kadınlar şiddet uygularken hissettiği zevke dair satırlar vardı. Bir barış eylemcisi olduğunu söyleyen Einhorn için çok ilginç beyanlardı bunlar. Ira Einhorn’un günlüklerinde ayrıca yurt dışı bağlantıları yer bulurken, özellikle İngiltere’ye olan sevgisini anlatıyordu.

Chicago’da bulunan FBI binasına gelen İrlanda’lı bir profesör Einhorn davasını tamamen değiştirecek bazı şeyler anlattı. profesör Dublin’de yaşadığını, bir dairesini Amerika’lı bir yazara kiraladığını söyledi. Ira Einhorn isminde ki bu adam Profesör ve karısının Amerika’ya gideceklerini duyunca, “Amerika’da benden hiç kimseye bahsetmeyin. Bu durum benim hayatımı zora sokar” demişti.

Bu sözlerden rahatsız olan profesör, Birleşik Devletler’e gittiğinde ilk iş olarak Einhorn’u araştırmıştı. Bu önemli haberi alan polis Einhorn’un tutuklanmasını istese de o dönem de Amerika Birleşik Devletleri ve İrlanda arasında suçluların iadesi anlaşması olmaması nedeniyle Einhorn tutuklanamadı ve iadesi de mümkün olmadı.

Yıllar boyunca Interpol, FBI ve Amerikan Polisi’nin çabasına rağmen destekçileri ayesinde farklı ülkelerde yaşamını sürdürdü.

1993 yılında Philadelphia mahkemesi Einhorn’un gıyabında hüküm verdi. 1997 yılında Einhorn’un o dönem kız arkadaşı olan bir kadın Fransa’da ehliyet başvurusu yaptı. Bir kır evinde yaşayan Einhorn ve kız arkadaşının durumdan şüphelenmemesi ve adamın net olarak teşhis edilebilmesi için polisler 15 gün boyunca çevrede ki bir gölette balık tutarak gözlem yaptılar.

bob_crane_cinayeti
Bob Crane Cinayeti

Ira Einhorn’un 20 Yıl Sonra Tekrar Tutuklanması

ira_einhorn
Ira Einhorn’un Tutuklanma Resimleri

13 Haziran 1997’de nihayet Ira Einhorn tutuklandı. Ancak gıyabında verilen hüküm nedeniyle Fransa Einhorn’u iade etmedi. Birleşik Devletler’de idam cezasının olması nedeniyle bu kararı verdiler. 4 yıl boyunca yapılan yazışmalar ve Amerikan Adalet Bakanlığı’nın güvence vermesi sayesinde 20 Haziran 2001 tarihinde Amerika’ya geri getirildi. 17 Ekim 2002 tarihinde cinayette suçlu bulundu ve af kapsamı dışında ömür boyu hapis cezası verildi.

1977 yılında ki Holly Maddux cinayetinden 24 yıl sonra Ira Einhorn ceza evine girmiş oldu. 3 Nisan 2020 tarihinde hapis hanede hayatın kaybeden Ira Einhorn’un doğal sebeplerle öldüğü açıklandı.

Amerika tarihinin trajik olaylarından olan Holly Maddux cinayeti eğitimi, durumu ne olursa olsun bir kadının erkek şiddeti yüzünden zarar görebileceğinin en büyük kanıtlarından biri.

black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti
Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
dorothy_arnold_gizemi
Dorothy Arnold Gizemi
dyatlov_gecidi_vakasi
Dyatlov Geçidi Vakası
lord_lucan_in_gizemli_kaybolusu
Lord Lucan’ın Gizemli Kayboluşu

Bir cevap yazın