Yasaklı Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
yasakli_filmler

Last Updated on 12 Şubat 2024 by Aslıhan Demiralay

Tüm Dünyadan Yasaklı Filmler

Yasaklı filmler. Yıllarca sinema endüstrisi bazen farklı konular bulmak, sınırlarını zorlamak adına bazen de gerçekleri göstermek adına “çizgilerini” aşar. Bu çizgiler kimi zaman dini hassasiyet kimi zaman ise toplumsal yapılara dayanır ve bu filmler bulundukları ülkelerden makas yerler. Genellikle korku öğelerinin abartılması ve izleyenler için zor olduğu düşünülerek toplum sağlığı gözetilme sebebi öne sürülmüştür yasaklı filmler için.

Aşağıdaki filmler bazı yerlerde çizgilerini aşmış ve birçok ülkede yasaklanmış filmler.

1. Otobüs-1975

1974 yılında çevrilen ve uzun yıllar Türkiye’de Türk işçisini kötü gösterdiği için yasaklanan filmde mesleği oyuncu olan bir tek Tuncel Kurtiz yer alıyor. Diğer oyuncuların halktan ve işçi olduğu filmin konusu ise Almanya’ya gitmek isteyen bir grup işçinin kendini İsveç’in Stockholm kentinde bulurlar. İşçilerin yabancılaşmasını çok detaylı anlatılan filmin uzun yıllar boyunca gösterimi Türkiye’de yasaklanmıştır.

Otobüs-1975 -Trailer
yasakli_filmler
f_w_murnau
Gizemli Yönetmen F.W.Murnau

2. Pembe Flamingolar (Pink Flamingos)-1972

John Waters tarafından yazılan kurgulanan ve yönetilen 1972 yılında kara mizah türünde yapılan film, insanları rahatsız etmek için iğrençliği kullanan yönetmenin filmi en kötü kült filmler arasında yer alıyor. Sette bile yaşananların magazin konusu olduğu film birçok izleyici tarafından mide bulandırıcı olarak adlandırılıyor.

Filmin baş rollerinde Divine, David Lochary ve Mary Vivian Pearce baş rolde.

https://youtu.be/rA63YrrGFy0
Pink Flamingos (Pembe Flamingolar)-1972-Trailer
yasakli_filmler
3. Ucubeler (Freaks)-1932

Tod Browning’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği korku filminde, ucube olarak oynatılacak aktörler gerçek hayatta bir sirkten seçildi. İzlemesi zor dayanılmaz olduğu gerekçesiyle 1932 yılında İngiltere’de yasaklandı. Yasaklanma sebeplerinin arasında hamile kadınların izleyip çocuklarının benzemesi endişesi dahi yatıyordu.

Baş rollerde Wallace Ford, Leila Hyams ve Olga Baclanova yer alıyor.

freaks_1932
Ucubeler (Freaks)-1932
Freaks (Ucubeler)-1932-Trailer
yasakli_filmler
4. Persepolis-2007

İran asıllı Fransız Marjane Satrapi’nin çizgi romanında uyarlanan eserde, İran Devrimi sonrasında insanların hayatlarının nasıl değiştiği anlatılıyor. 2007 yılında Cannes’da ödül almasına karşın film İslam rejimini eleştirdiği için İran, Lübnan ve Tunus’ta yasak. Filmde geçen “İron Maiden” ve benzeri Rock gruplarının da gençleri kötü etkileyeceğinden korkuluyor.

siyasi anlamda yasaklı filmlerden biri.

Persepolis-2007-Trailer
yasakli_filmler
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler
5. Mikey-1992

1992 yapımlı film İngiltere’de yasaklı, tatlı sevimli bir çocuğun ailesini öldürdükten sonra başka bir aileye evlatlık verilmesini konu alan film rahatsız edici ve yanıltıcı bulunduğu için İngiltere’de gösterimi yasaklandı.

Dennis Dimster’ın yönettiği filmin senaryosu Jonathan Glassner’e ait. Brian Bonsall, Josie Bissett ve John Diehl baş rolde.

Mikey-1992-Trailer
yasakli_filmler
6. Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)-1971

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in 1971 yapımlı film bir distopik romandan esinlenerek yapılmış ve ahlaksız bir toplumu gösterdiği ve etkilerinin kötü olabileceği korkusuyla birçok ülkede yasaklanmıştır. Yasaklandığı ülkeler: İngiltere, İrlanda, Singapur, Malezya, İspanya, Güney Kore.

Anthony Burgess’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde Malcolm McDowell, Michael Bates ve Patrick Magee baş rolde.

İlgili Haber: En iyi Distopik Filmler

otomatik_portakal_1971
Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)-1971
yasakli_filmler
7. İtirazım Var-2014

Onur Ünlü’nün yönetmen koltuğunda oturduğu 2014 yılında Serkan Keskin’in başrolünde olduğu film tam anlamıyla yasaklanmasa da +18 ibaresi konması çok konuşulmuştu.

 Konusu itibariyle camide yaşanan bir cinayeti çözmeye çalışan bir imamın hikayesinin anlatıldığı ve farklı bir imam yapısının çocuklara göstermenin “sakıncalı” bulunduğu film, farklı bir imamın yaşam tarzını bize aktarıyor. 

Tüm Dünyadan Yasaklı Filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
seri_katil_filmleri
En İyi Seri Katil Filmleri
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir