Clint Eastwood’un En İyi Western Filmleri

clint_eastwood_un_en_iyi_western_filmleri

Clint Eastwood’un en iyi western filmleri aslında akla bir çok film getiren bir liste. 90 yaşına gelmesine rağmen üretmeye ve çalışmaya ara vermeden çalışan Eastwood kariyerinin ilk yıllarında daha çok western filmlerinde rol aldı. Zaman içinde kendi film şirketini kurup yapımcılık ve yönetmenlik de yapan sanatçı, wesern filmlerine de damgasını vurdu.

10.Bela arayan Adam (Joe Kidd)-1972

Clint Eastwood’un en iyi western filmleri denince akla ilk gelen filmlerden bir olmasa da ilginç bir film. Eski bir ödül avcısı, köylülerle zengin bir toprak sahibi arasındaki çatışmaya karışır. Filmi ünlü yönetmen John Sturgess yönetirken, senaryo Elmore Leonard’a ait. Filmde Eastwood dışında Robert Duvall, Don Stroud ve John Saxon rol alıyor. Robert Duvall’ın filmde a kalite bir oyunculuk sergilediğini hatırlatalım.

Ülkemizde 1975 yılında gösterime giren filmin IMDB puanı:6,5. Filmin yönetmeni John Sturgess daha sonra verdiği bir röportajda filmin çekimleri sırasında Clint Eastwood’la çalışmakta zorluk yaşadığını ve istifa etmediği için pişmanlık duyduğunu söyledi. Bu film aynı zamanda Clint Eastwood’un bir başka yönetmenle çalıştığı son film oldu. Eastwood daha sonra rol aldığı western filmlerini kendisi yönetti.

Bela arayan Adam (Joe Kidd)-1972-Trailer
joe_kidd_1972

9.Onları Yükseğe As (Hang ‘Em High)-1968

Aslında suçsuz olan bir adam tam idam edilmek üzereyken bu durumdan kurulur. Geri döndüğünde ise suçluları kanuna teslim etmeye çalışan bir kanun adamı haline gelir. Clint Eastwood western filmleri arasında farklı bir yere sahip. Çünkü Eastwood’un canlandırdığı karakter diğer filmlerinden farklı olarak, genellikle savunmasız ve hatalar yapan bir adam. Ted Post’un yönettiği filmin senaryosu Leonard Freeman ve Mel Goldberg’in elinden çıkma. Filmde Eastwood dışında genç yaşata hayatını kaybeden başarılı aktris Inger Stevens, Ed Begley, Bruce Dern ve Pat Hingle rol alıyor.

Yönetmen Sergio Leone’nin bu filmi yönetmesi düşünülse de Leone o sırada C’era una volta il West(Batıda Kan Var) filmini çektiği için bu istek gerçekleşemedi. IMDB notu: 7,0.

Onları Yükseğe As (Hang ‘Em High)-1968-Trailer
hang_em_high_1968

8.Soluk Benizli Adam (Pale Rider)-1985

Clint Eastwood’un en farklı western filmlerinden biri. Eastwood filmde bir vaizi canlandırır ve altın arayıcılarını bulundukları yerden ayırmaya çalışan, çeteci bir iş adamıyla mücadele eder. Gizemli bir karakter olan vaizin geçmişi ve hatta ismi bile bilinmez. Clint Eastwood’un yönettiği filmin senaryosu Michael Butler ve Dennis Shryack’a ait. Filmde Clint Eastwood, Michael Moriarty, Chris Penn ve Carrie Snodgress baş rolde.

IMDB puanı: 7,3. Filmin çekimleri sırasında Eastwood yaşadığı en büyük tehlikelerden birini atlattı ve omzu çıktı. Film Eastwood’un 1976’da yaptığı Kanunusuz Josey Wales’den 9 yıl sora çektiği ilk western filmi oldu. Bundan sonraki ilk westerni ise 1992 yılında yani yedi yıl sonra çektiği Affedilmeyen oldu.

Soluk Benizli Adam (Pale Rider)-1985-Trailer
pale_rider_1985

7.Sara’ya İki Katır (Two Mules For Sister Sara)-1970

Clint Eastwood filmleri arasında mizaha daha fazla yer veren bir film. Meksika’da 3 kovboydan kaçan rahibe Sara’yı başka bir kovboy olan Hogan kurtarır ve ikili arasında bir dostluk gelişir. Ancak rahibe Sara’nın Hogan’a söylemediği bir sırrı vardır. Fransızların Meksika’yı işgal ettiği dönemde geçen film ele aldığı dönemle de ilginç. Don Siegel’in yönettiği filmin baş rollerinde Eastwood, Shirley MacLaine ve Manolo Fábregas yer alıyor.

Clint Eastwood’un en iyi western filmleri arasında farklı bir yere sahip.

Baş rolde başta Elizabeth Taylor düşünülse de rol Shirley MacLaine’in oldu. Filmin IMDB puanı: 7,0.

Sara’ya İki Katır (Two Mules For Sister Sara)-1970-Trailer
sara_ya_iki_katir_1970

6.Bir Avuç Dolar (A Fistful Of Dollars)-1964

Dolar Üçlemesinin ilk filmi olan Bir Avuç Dolar İçin’de gezici bir silahşör, aç gözlülükle ve intikamla parçalanmış bir kasabada iki rakip aile adına da çalışmaya başlar. Spagetti Western türündeki filmin sonunda yer alan ikonik düello filmin unutulmazlarından. Filmin yönetmeni efsanevi sinema adamı Sergio Leone, baş rollerde Eastwood, Marianne Koch ve Gian Maria Volontè baş rolde. Serinin unutulmaz müzikleri de usta müzisyen Ennio Morricone’un elinden çıkma.

Üçlemenin diğer iki filmi Bir Kaç Dolar İçin ve İyi, Kötü ve Çirkin filmleridir.

Bir Avuç Dolar (A Fistful Of Dollars)-1964-Trailer
bir_avuc-dolar_icin_1964
the_sister_borthers_2018
The Sisters Brothers-2018

5.Kanunsuz Josey Wales(The Outlaw Josey Wales)-1976

Missouri’li bir içftçi olan Josey Wales, bir gerilla birimine katılır ve ailesini öldüren birlik askerlerinden intikam almaya çalışır. Amerikan iç savaşı atmosferinde geçen filmin yönetmeni Eastwood. Forest Carter’ın kitabından uyarlanan filmin baş rollerinde Eastwood, Sondra Locke, Chief Dan George ve Bill McKinney yer alıyor. En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 7,8.

Filmin çekimleri sırasında çift olan Clint Eastwood ve Sondra Locke’un birlikte oynayacağı 6 filmin ilki aynı zamanda. 1975 yılından 1989 yılına kadar ilişkilerini sürdüren çift hiç evlenmedi. Sondra Locke 2018 yılında kalp krizinden hayatını kaybetti. Kitabın orijinalinde 32 yaşında bir karakter olan Josey Wales’i canlandıran Eastwood 46 yaşındaydı.

Kanunsuz Josey Wales(The Outlaw Josey Wales)-1976-Trailer
kanunsuz_josey_1976

4.Kasabadaki Yabancı(High Plains Drifter)-1973

Küçük bir kasaba olan Lago’ya gelen bir yabancı, kasaba halkı tarafından onları korumak için tutulur. Ancak kasabalıların geçmişten gelen bir sırrı vardır ve intikam isteyen yabancı tesadüfen orada değildir.

Clint Eastwood’un yönettiği filmin senaryosu Ernest Tidyman ‘a ait. Filmde Eastwood, Verna Bloom, Marianna Hill ve Mitchell Ryan baş rolde. Clint Eastwood’un yönettiği ilk western. Bu filmin gösterime girmesinden kısa bir süre sonra Clint Eastwood, John Wayne’e bir mektup yazarak birlikte bir western filminde oynamalarını önerdi. Ancak Wayne cevap olarak sert bir mektup bir gönderdi ve bu filmdeki şiddeti ve eski batının yeniden yorumlanması nedeniyle eleştirdi. Eastwood eleştirilere cevap vermedi ve ortak bir film hiç bir zaman çekilmedi.

Kasabadaki Yabancı(High Plains Drifter)-1973-Trailer
kasabadaki_yabanci_1973

3.Bir Kaç Dolar İçin (For A Few Dollars More)-1965

Dolar üçlemesinin ikinci filmi olan bu yapımda Eastwood bu kez bir haydut grubunu ortadan kaldırıp, para kazanmak isteyen bir ödül avcısı rolünde. Bu kez karşısında başaka bir ödül avcısı daha var ve rekabet filmi daha ilginç bir noktaya getiriyor. Yönetmeniliğini Sergio Leone’nin yaptığı filmde Eastwood, Lee Van Cleef, Klaus Kinski ve Aldo Sambrelli rol alıyor. Filmin müzikleri yine Ennio Morricone’un ellerinden çıkma.

Filmde Clint Eastwood Lee Van Cleef’e “yaşlı adam” diye hitap ederken Van Cleef, Eastwood’a “boy-çocuk” diye hitap eder. Gerçekte 2 oyuncu arasında sadece 5 yaş fark vardı.

Sergio Leone bu filmde bir çok Hollywood kuralını da yıktı. Tetikçiyle kurbanı aynı atışta göstermek, marihuana kullanımı ve bir atın vurulması gibi. IMDB notu: 8,2.

Bir Kaç Dolar İçin (For A Few Dollars More)-1965-Trailer
bir_kac_dolar_icin_1965
komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi

2.Affedilmeyen(Unforgiven)-1992

Clint Eastwood’un olgunluk döneminden epik bir film. William Munny geçmişini geride bırakmış eski bir silahşördür. Çiftliğini mali sıkıntıdan kurtarmak için bir ödül avı görevini kabul etmek zorunda kalır. Clint eastwood’un yönettiği filmin senaryosu David Webb Peoples’a ait. Filmde Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman ve Richard Harris baş rolde. Film toplamda 9 dalda Oscar’a aday oldu. En iyi film (Clint Eastwood), en iyi yardımcı erkek oyuncu (Gene Hackman), en iyi yönetmen (Clint Eastwood) ve en iyi kurgu (Joel Cox) dallarında bu ödülü aldı. IMDB puanı: 8,2.

Richard Harris televizyonda Kasabadaki Yabancı (1973) filmini izlerken, Clint Eastwood telefonla Harris’i arayıp bu filmdeki rolünü teklif etti.

Affedilmeyen(Unforgiven)-1992-Trailer
affedilmeyen_1992

1.İyi, Kötüve Çirkin (The Good, The Bad And The Ugly)-1966

Tüm zamanların en iyi western filmlerinden biri olarak kabul edilen film Clint Eastwood’un en iyi western filmleri arasında da 1 numarada aynı zamanda dolar ççlemesinin de son filmi. Üç adam izole bir mezarlıkta gömülü olan iç savaş altının peşindedir. Filmin özellikle bitiş sahnesi dikkat çekicidir ve günümüze kadar bir çok film ve dizide taklit edildi. Sergio Leone’nin yönettiği filmin müzikleri yine Ennio Moricone’ye ait. Baş rollerde Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef yer alıyor.

IMDB puanı:8,8.

İyi, Kötüve Çirkin (The Good, The Bad And The Ugly)-1966-Trailer

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_western_filmleri
En İyi Western Filmleri
en-iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri

Bir cevap yazın