Zora Neale Hurston

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
zora_neale_hurston

Last Updated on 24 Şubat 2022 by Aslıhan Demiralay

Zora Neale Hurston Kimdir?

Zora Neale Hurston değeri sonradan anlaşılan yazarlardan biri. Aynı zamanda folklorist ve antropolog olan sanatçı aldığı iyi eğitimi, yeteneği ve çalışmalarına rağmen yazarlık yaşamı boyunca maddi sıkıntılarla boğuştu.1960 yılında bir otel odasında hayatını kaybettiğinde Amerikan edebiyatında en çok kitabı basılan siyah kadın yazarlardan biriydi.

7 Ocak 1891 yılında Notasulya Alabam’da doğan Hurston 3 yıl sonra ailesiyle birlikte Eatonville Florida’ya taşındı. 8 çocuklu bir ailenin 5.çocuğu olarak dünyaya gelen Hurston’un babası Baptist bir vaizdi.

1904 yılında annesinin ölümüne kadar dış dünyayla çok fazla iletişimi olmadı. Annesini kaybettiğinde henüz 13 yaşındaydı. Yaşadıkları bölgenin de etkisiyle gençlik dönemine kadar ırkçılık sorunlarıyla karşılaşmadı. Yetenekli, öğrenmeye hevesli bir genç kız olarak yetişti.

bir_kedi_bir_adam_iki_kadin
Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın-Juniçiro Tanizaki

Zora Neale Hurston’ın Eğitimi

Howard Üniversitesi’ne giren Hurston 1925 yılında New York’a taşındı. New York’da Harlem Rönesansı’nın* merkezi bir figürü oldu. Hikaye anlatma yeteneği daha o zamanlarda fark edilen genç kadın Bernard College’da Antropoloji okudu.

Alanında ünlü bir profesör olan Franz Boaz ile çalışma fırsatı yakaladı. Sözlü tarih ve folklor alanında bir burs kazanan Hurston aynı zamanda Haiti’de Voodoo üzerine çalışmalar yaptı.

Zora Neale Hurston’un Yazarlık Kariyeri

Hurston 1931 yılında Langston Hughes ile birlikte Mule Bone isimli bir tiyatro oyunu yazdı.

İlk romanı Jonah’s Guard Vine 1934 yılında basıldı. Bu kitap temel olarak babasının hayat hikayesini merkeze alıyordu.

1935 yılında Mules and Men kitabı yayımlandı. Bu kitap sözlü folklor araştırmalarında elde ettiği materyallere dayanan bir eser oldu. Son derece başarılı olan kitap yazarın yaşarken best-seller olan tek kitabıydı. Ancak bu başarıdan sadece 950 dolar kazanabildi.

1937 yılında belki de en bilinen eseri olan Their Eyes Were Watching God yayınlandı. Güneyli siyah bir kadının aşkı ve mutluluğu aramasını konu alan kitap ciddi eleştiriler aldı. Özellikle siyah erkek yazarlar Hurston’ı yeterince politik olmamakla eleştirdiler. Ayrıca politik tavır almamak ve ırkçılığın olumsuz etkilerini göstermemek de eleştiri konuları arasındaydı.

Günümüzde ise kitap bir baş yapıt ve usta işi bir çalışma olarak değerlendiriliyor.

Kitaplarında genel olarak kırsal siyah güneyin zengin bir tasvirini sunan yazar finansal sorunlarına rağmen çalışmalarında neşeyi kaybetmedi.

1942 yılında Dust Track on a Road isimli anı kitabı yayınlanan sanatçı hayatı boyunca 50’den fazla kısa hikaye, oyun ve deneme yazdı.

Yaşamının sonuna doğru bir hizmetçi çalışan Hurston 1960 yılında bir yandan sağlık sorunları, bir yandan da mali sorunlarla boğuşurken hayatını kaybetti.

tum_zamanlarin_en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz Romanları

Zora Neale Hurston’un Özel Yaşamı

1927 yılında Herbert Sheen isimli caz müzisyeni ile evlenen Hurston 1931 yılında bu evliliğe son verdi.1939 yılında Albert Price’la evlendi ancak bu evlilik sadece bir kaç ay sürdü. Ertesi yıl James Howell Pitts ile evlendi ancak bu evliliği de bir kaç ay sonra sona erdi.

Zora Neale Hurston’ın Tekrar Keşfedilmesi

1970’lerde neredeyse unutulan Zora Neale Hurston Alice Walker’ın In Search of Zora isimli makalesi sayesinde tekrar hatırlandı. Günümüzde Amerikan yazın tarihinin en önemli siyah yazarı olarak görülmesine rağmen yaşadığı dönemde ana akım okuyucuyu yakalayamadı.

Harlem Rönesansı Nedir?

20.Yüzyılın başlarında New York’da Harlem Mahallesi’nin siyahi bir kültürel mekan olarak gelişmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan sosyal ve sanatsal patlama.

1910’lar dan 1930’lara kadar süren dönem edebiyat, müzik, sahne sanatlarında tezahür eden Afro-Amerikan kültüründe bir altın çağ olarak kabul edilir.

Zora Neale Hurston ile ilgili daha fazlası için : Zora Neale Hurston.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
kitap_kulubu_nasil_kurulur
Kitap Kulübü Nasıl Kurulur?
kagit_ev_carlos_maria_dominguez
Kağıt Ev-Carlos Maria Domingıez
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir