Jack Kerouac-Yolda

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
jack_kerouac_yolda

Last Updated on 25 Aralık 2023 by Aslıhan Demiralay

Jack Kerouac Beat Kuşağını Öncüsü

Jack Kerouac Beat Kuşağının kurucularından Kanadalı-Amerikalı ünlü yazar. Yolda kitabının yazarı, William S.Burroughs ve Allen Ginsberg’in yakın arkadaşı ki bu üç yazar beat kuşağının yaratıcıları olarak anılırlar.

Jack Kerouac’ın Hayat Hikayesi

Jack Kerouac; Jean-Louis Lebris de Kérouac adıyla 12 Mart 1922 yılında Kanadalı bir ailenin oğlu olarak Amerika’da doğdu. Aile evinde Quebec Fransızcası konuşuluyordu ve Kerouac ilk okula gidene kadar İngilizce öğrenmedi.

Bazı şiirlerini Fransızca yazdı. Çocukluğunda ciddi ve annesine bağlı bir çocuktu. Hayatında ciddi bir rol oynayan annesi hakkında daha sonra “Hayatımda sevdiğim tek kadın “ifadesini kullandı. Jack Kerouac’ın annesi inançlı bir katolikti ve oğluna da bu inancını aşılamaya çalıştı.

Jack Kerouac üniversite döneminde Columbia Üniversitesi’nden Amerikan Futbolu bursu kazandı. Bir yıl sonra sakatlık ve antrenörüyle yaşadığı sıkıntılar nedeniyle futbol takımından uzaklaştırıldı. Bursu da yenilenmeyince üniversite hayatı bitti.

New York’a taşınan Kerouac burada Allen Ginsberg ve William S.Burroughs ile tanıştı. Beat kuşağının yaratıcıları olan bu isimler yakın arkadaş oldular.

Jack Kerouac’ın Ordu Dönemi

Jack Kerouac 1943 yılında Amerikan Deniz Ticaret Filosuna daha sonra da Amerikan Deniz Kuvvetlerine girdi. Ancak deniz kuvvetlerinde ki aktif görevi sadece 8 gün sürdü. Çünkü bir doktor raporunda şizoid bozukluğu olduğu teşhisi yer aldı ve ordudan onurlu bir şekilde emekli edildi.

Deniz Ticaret Filosu’ndayken ilk romanını yazdı.”The Sea is my Brother” isimli bu roman 2011 yılına kadar basılmadı. Jack Kerouac bu kitabı eşitsizlikler, hayal kırıklığı ve kendine acı veren acılarla ilgili isyan olarak tanımladı. Bu kitabını başarısızlık olarak gördüğü için aktif olarak yayınlatmaya hiç çalışmadı.

en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar
Jack Kerouac ve Yolda Kitabı

Sonraki dönemde düzenli olarak yazan Jack Kerouac 1951 yılında On The Road (Yolda) kitabını tamamladı. Bu eser çoğunlukla bir otobiyografi olarak tanımlanabilir. Kerouac’ın, Neal Cassidy ile boydan boya Amerika’yı gezdiği ve Meksika’yı da içine alan seyahatle ilgilidir. Ayrıca beat kuşağından diğer yazarlarla ilişkilerini de içerir.

Jack Kerouac bu kitabı yayınlamak için yayıncı bulmakta zorluk çekti. Çünkü yayıncılar deneysel yazı stili ve cinsel içerik nedeniyle ikileme düştüler. Fakat Jack Kerouac’e göre kitabın konusu Tanrı’yı aramak üzere yola çıkan iki katolik arkadaş hakkındaydı.

İlerleyen yıllarda yazmaya devam eden Kerouac çoğunlukla depresyon ve ciddi alkol etkisi altındaydı. Ancak bir çok romanını da bu dönemde tamamladı. The Subterraneans, Doctor Sax, Tristessa ve Desolation Angels bunlara örnek olarak gösterilebilir.

1969 yılında aşırı alkol kullanımına bağlı olarak yakalandığı siroz hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğinde henüz 47 yaşındaydı.

jack_kerouac
Jack Kerouac’in İmzası
Jack Kerouac’ın Yazı Stili

Kerouac spontan düz yazı yöntemi ile tanınan bir yazardı. Çalışmaları katolik maneviyatı, caz, budizm, uyuşturucu, yoksulluk ve seyahat gibi konuları kapsar. Hippi hareketinin de öncüsüydü.

Yazıda geçen Beat Kuşağı’ndan da bahsedelim. New York’da bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şair ve yazarından oluşur. 50’li ve 60’lı yıllarda Beat kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu gibi konuları ele aldılar.

jack_kerouac_gian_pieretti
Jack Kerouac ve Gian Pieretti (1966)
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
20_yuzyililn_okunmasi_gereken_50_romani
20.Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı
en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir