Jack Kerouac-Yolda

jack_kerouac_yolda

Beat Kuşağının Öncüsü Jack Kerouac

Beat Kuşağının kurucusu Kanadalı-Amerikalı ünlü yazar. Yolda kitabının yazarı, William S.Burroughs ve Allen Ginsberg’in yakın arkadaşı.

Jack Kerouac’ın Doğumu

12 Mart 1922 yılında Kanada’lı bir ailenin oğlu olarak Amerika’da doğdu. Aile evinde Quebec Fransızcası konuşuluyordu ve Kerouac ilk okula gidene kadar İngilizce bilmiyordu.

Bazı şiirlerini Fransızca yazdı. Çocukluğunda ciddi ve annesine bağlı bir çocuktu. Hayatında ciddi bir rol oynayan annesi hakkında daha sonra “Hayatımda sevdiğim tek kadın “ifadesini kullandı. İnançlı bir katolikti ve oğluna da bu inancını aşılamaya çalıştı.

Üniversite döneminde Columbia Üniversitesi’nden Amerikan Futbolu bursu kazandı. Bir yıl sonra sakatlık ve antrenörüyle yaşadığı sıkıntılar nedeniyle futbol takımından uzaklaştırıldı. Bursu da yenilenmeyince üniversite hayatı bitti.

New York’a taşınan Kerouac Allen Ginsberg ve William S.Burroughs ile tanıştı. Beat kuşağının yaratıcıları olan bu isimler arkadaş oldular.

Jack Kerouac’ın Ordu Dönemi

1943 yılında Amerikan Deniz Ticaret Filosuna daha sonra da Amerikan Deniz Kuvvetlerine girdi. Ancak deniz kuvvetlerinde ki aktif görevi sadece 8 gün sürdü. Çünkü bir doktor raporunda şizoid bozukluğu olduğu teşhisi yapıldı ve ordudan onurlu bir şekilde emekli edildi.

Deniz Ticaret Filosu’ndayken ilk romanını yazdı.”The Sea is my Brother” isimli bu roman 2011 yılına kadar basılmadı. Jack Kerouac bu kitabı eşitsizlikler, hayal kırıklığı ve kendine acı veren acılarla ilgili isyan olarak tanımladı. Bu kitabını başarısızlık olarak gördüğü için aktif olarak yayınlatmaya hiç çalışmadı.

en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar

Jack Kerouac ve Yolda Kitabı

Sonraki dönemde düzenli olarak yazan Jack Kerouac 1951 yılında On The Road(Yolda) kitabını tamamladı. Bu eser çoğunlukla bir otobiyografi olarak tanımlanabilir. Kerouac’ın Neal Cassidy ile boydan boya Amerika’yı gezdiği ve Meksika’yı da içine alan seyahatle ilgilidir. Ayrıca beat kuşağından diğer yazarlarla ilişkileri de içerir.

Bu kitabı yayınlamak için yayıncı bulmakta zorluk çekti Jack Kerouac. Çünkü yayıncılar deneysel yazı stili ve cinsel içerik nedeniyle ikileme düştüler. Fakat Jack Kerouac’e göre kitabın konusu Tanrı’yı aramak üzere yola çıkan iki katolik arkadaş hakkındaydı.

İlerleyen yıllarda yazmaya devam eden Kerouac çoğunlukla depresyon ve ciddi alkol etkisi altındaydı. Ancak bir çok romanını da bu dönemde tamamladı. The Subterraneans, Doctor Sax, Tristessa ve Desolation Angels bunlara örnek.

1969 yılında aşırı alkol kullanımına bağlı olarak yakalandığı siroz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Henüz 47 yaşındaydı.

Jack Kerouac’ın Yazı Stili

Kerouac spontan düz yazı yöntemi ile tanınan bir yazardı. Çalışmaları katolik maneviyatı, caz, budizm, uyuşturucu, yoksulluk ve seyahat gibi konuları kapsar. Hippi hareketinin de öncüsüydü.

Yazıda geçen Beat Kuşağı’ndan da bahsedelim. New York’da bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şair ve yazarından oluşur. 50’li,60’lı yıllarda Beat kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu gibi konuları ele aldılar.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları
en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları

Bir cevap yazın