Minamata Johnny Depp’in Beklenen Filmi

johhny_deppin_beklenen_filmi_minamata

Prömiyeri Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde yapılan Johhny Depp filmi Minamata’nın gösterin tarihi covid-19 nedeniyle ertelendi.

İlk gösterildiği günden beri merak edilen film hakkında eleştirmenlerin farklı yorumlarda bulunması filme olan ilgiyi de atırdı.

Ülkemizde 12 Şubat 2021’de gösterime girmesi planlanan filmle ilgili teknik ayrıntılara bir bakalım.

Minamata Filmi Teknik Ayrıntılar

2020 yapımı filmin baş rolünde daha önce bahsettiğimiz gibi Johnny Depp var. Depp dışında usta Japon aktör Hiroyuki Sanada , Billy Nighy ,Minami ve Lily Robinson’da yer alıyor. Filmin yönetmenliğini Andrew Levitas yaptı.

Minamata Filmi Konusu

Gerçek olaylara dayanan bir konusu var Minamata’nın. Savaş fotoğrafçısı Eugene Smith,Japonya’ya civa zehirlenmesinin sebep olduğu Minamata hastalığı ile ilgili araştırma yapmak için geri döner.

Minamata-2020-Trailer

Eugene Smith ve Japon asıllı eşi Aileen Japonya’da Minamata’ya giderler ve burada ki bir kimya şirketi olan Chisso’nun yarattığı kirliliği belgeler. Fabrikanın yarattığı ağır metal atıkları Minamata çevresindeki suların kirlenmesine neden olur. Deniz ürünleriyle beslenen halkın vücudunda civa birikmesi hastalığın başlamasına neden olur.

Eugene Smith’in adı geçmişken bu usta fotoğrafçının hayatından bahsedelim.

Eugene Smith

Eugene Smith 1918 yılında Wichita Kansas’ta doğdu. Büyürken havacılıkla ilgilendi ve 1927 yılında ilk kamerasını aldı. Genç bir delikanlıyken fotoğrafçılık en büyük tutkusu haline geldi.1936’da liseden mezun oldu ve aynı yıl babası intihar etti.Smith 1938 yılında New York’a taşındı ve Newsweek için çalışmaya başladı. 1939 yılında Life Magazine’de görev aldı.

Savaş fotoğrafçısı olarak II.Dünya Savaşı’nı belgelemeye başlayan Smith Amerikan Denizcileri’nin Japon savaş esirlerinin Iwo Jimo,Guam ve Okinawa’da fotoğraflarını çekti.Okinawa Savaşı sırasında ciddi şekilde yaralandı.

Yaralanmasından sonra çektiği fotoğraf olan the walk to paradise garden büyük bir üne kavuştu. Eugene Smith 1954 yılına kadar Life için çalışmaya devam etti.

1972 yılında Mininmata’ya gitti ve hastalığı belgelemeye başladı.Ancak kirliliğe sebep olan fabrikanın çalışanları tarafından ciddi şekilde saldırıya uğradı.Bu saldırıdan sonra bir gözünde görüş kaybı oldu ve eşi Aileen çalışmalara devam etti.

1978 yılında bir dizi inme nedeniyle hayatını kaybettiğinde dünyanın en iyi photo-journalist’i olarak kabul ediliyordu.

Minamata Hastalığı: Japonya’nın Minamata Şehrinde denize dökülen atık civa nedeniyle kontamine olan balık ve kabukluların yenmesi sonucu görülen bir çeşit civa zehirlenmesi. Civa zehirlenmesi özellikle sinir sistemini etkiler.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar İlginizi Çekebilir:
nilde_olum
Nil’de Ölüm
_kleopatra_gal_gadot
Yeni Kleopatra Gal Gadot
sinema_dunyasindan_son_haberler
Sinema Dünyasından Son Haberler

Bir cevap yazın