Ed Wood Tüm Zamanların En Kötü Yönetmeni

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
ed_wood_tum_zamanlarin_en_kotu_yonetmeni

Last Updated on 3 Ocak 2023 by Aslıhan Demiralay

Ed Wood: başlık biraz abartılı gelse de 1980 yılında Golden Turkey Award’da tüm zamanların en kötü yönetmeni seçildi. Tam adı Edward Davis Wood Jr. olan Ed Wood senarist, yapımcı, yönetmen, oyuncu ve yazar olarak çalıştı.

Ed Wood’un Hayatı

1924 yılında Poughkeepsie New York’da doğan Ed Wood annesinin hep kız evlat istemesinden dolayı zaman zaman kız çocuğu gibi giydirerek büyüttüğü bir çocuktu. Bu durum yetişkin bir erkek olduğunda da devam etti ve özellikle pembe angora kazaklar giymekte bir sakınca görmedi. İlk gençlik yıllarından itibaren performans sanatlarına ve pulp fiction tarzı kitaplara ilgisi vardı.

1947’de Hollywood’a taşındı senaryo yazmaya, televizyon dizileri çekmeye, reklam yönetmeye başladı.1951 yılında çocukluğundan beri hayranı olduğu Bela Lugosi ile tanıştı. Bela Lugosi özellikle 30’lu ve 40’lı yıllarda oynadığı korku filmleriyle ün kazanmış bir oyuncuydu.1931 yılında oynadığı Kont Dracula rolü ile sembolleşmişti. Wood ve Lugosi tanıştıktan sonra dost oldular ve Lugosi, Ed Wood’un filmlerinde oynamaya başladı.

glen_or_glenda_1953
Glen or Glenda-1953

1953 yılında Gelen or Glenda filmini yönetti Wood aynı zamanda başrolünde oynadı ve senaryosunu yazdı. Yarı-belgesel olan film Glen ve Glenda isimlerini kullanan bir travesti hakkındaydı. Filmde Bela Lugosi’de anlatıcı rolünde yer aldı.

1954 yılında Wood Jail Bait isimli bir film yönetti aynı zamanda senaryosunu yazdı ve yapımcısıydı. Filmde suç dünyasına çekilen bir gencin, plastik cerrah olan babasına yapılan şantaj sonucu yaşananlar anlatılıyor.

f_w_murnau
Gizemli Yönetmen F.W.Murnau

1955 yılına gelindiğinde Wood Bride of Monster filmini çekti. Aynı zamanda senarist ve yapımcıydı. Filmde çılgın bir doktor kendi atomik adamını yaratmaya çalışır. Filmde çılgın doktoru Bela Lugosi canlandırdı.

Ve Geldik Plan 9 From Outer Space’e

Ve geldik 1957 yılına Ed Wood’un en bilinen, kült kademesine yükselmiş olan filmi Plan 9 from Outer Space’e. Filmin yönetmeni ,yapımcısı ve senaristi tabi ki Ed Wood’du. Bela Lugosi filmde küçük bir rol aldı halihazırda hasta olan Lugosi filmin prodüksiyon döneminde hayatını kaybetti. Konusuna gelince dünyayı ele geçirmek için yaptıkları 8 plan da işe yaramayan uzaylılar 9. plan olarak ölüleri diriltme fikrini hayata geçirmeye karar verirler.

plan_9_from_outer_space_1957
Plan 9 From Outer Space-1957

Plan 9 From Outer Space Filmi ile ilgili daha fazlası için linke tıklayabilirsiniz.

Bu filmden sonra da film çekmeye devam eden Wood 1960 ve 1970’li yıllarda tarzını değiştirerek pornografik sayılacak filmler çekmeyi tercih etti. 80 tane roman yazdı bunlar genellikle suç, korku ve seks romanlarıydı.

Ed Wood 1978 yılında kalp krizinden hayatını kaybedene kadar çalışmaya devam etti. Ed Wood’un yönetmenlik tarzı son derece ilginçti. Filmleri genellikle teknik hatalarla dolu olurdu, senaryoda diyaloglar sıralı olmayabiliyordu, filme uymayan stok görüntüler kullanmaktan çekinmiyordu ve kullandığı özel efektler özensizdi. Film çekmeye duyduğu aşk inanılmazdı ancak film çekiminde özenli bir yönetmen değildi. Hatta Plan 9 From Outer Space filminde art arda devam eden sahnelerin bazılarının gündüz bazılarının akşam saatlerinde çekilmiş olması Wood’u rahatsız etmedi ve yapımcılara olayın bütününe bakmaları gerektiğini söyledi. Ufo görüntüsü yaratmak için tencere kapaklarını bir ipin ucunda sallandırmak gibi özel efektler kullandı. Çoğu eleştirmene göre filmleri o kadar kötüydü ki bu sebeple bile seyredilmeliydi.

Ünlü yönetmen Tim Burton 1994 yılında Ed Wood hakkında Ed Wood isimli siyah-beyaz bir film çektiğinde insanların Wood’un filmleri ve hayatı üzerine ilgisi de arttı. Filmde Ed Wood’u Johnny Depp oynadı. Wood’un her zaman hayran olduğu Orson Welles’i usta aktör Vincent D’Onofrio, Bela Lugosi’yi Martin Landau canlandırdı. Film en iyi makyaj ve eni iyi yardımcı erkek oyuncu (Martin Landau) dallarında Oscar ödüllerini kazandı.

Plan 9 From Outer Space Filmini Türkçe altyazılı izlemek için

Plan 9 From Outer Space Türkçe Altyazılı

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

ölmeden_once_izlenmesi_gereken_35_film
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
en_iyi_johnny_depp_filmleri
En İyi Johnny Depp Filmleri
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir