Plan 9 From Outer Space-1957

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
plan_9_from_outer_space

Last Updated on 4 Şubat 2022 by Aslıhan Demiralay

Uzaylıların 9.Planı-1957

Plan 9 From Outer Space Türkçe adıyla Uzaylıların 9.Planı ünlü yönetmen Ed Wood‘un belki de en tanınan filmi. 1980’li yıllarda tüm zamanların en kötü yönetmeni seçilen Ed Woood’un kült filmi Plan 9 From Outer Space dünyaya gelen Uzaylıların, insanlarla ilginç mücadelesi.

Plan 9 From Outer Space Teknik Detaylar

1957 yapımı filmi yukarıda da söylediğimiz gibi Ed Wood yönetiyor. Ed Wood sadece yönetmeyip filmin senaryosunu yazmış ve yapımcılığını üstlenmiş. Filmin baş rollerinde Gregory Walcott, Mona McKinnon, Bela Lugosi ve Maila Nurmi yer alıyor.

Plan 9 From Outer Space’in IMDB puanı: 4,0 ve yapım bütçesi tahminen 60.000 $.

Plan 9 From Outer Space Konusu

Film bir cenaze sahnesiyle ile açılıyor. Anlaşıldığı kadarıyla ölen bir kadın ve yaşlı eşi de cenazede yer alıyor. Dış ses olarak tabir edebileceğimiz kişi sürekli durumu açıklayan yorumlarla olayın daha net anlaşılmasını sağlıyor.

Bu arada Ufolar da gökyüzü semalarında görülüyor ve uzay gemileri filmin başında rastladığımız mezarlığa iniş yapıyor. Sadece iniş yapmakla kalmıyor ölüleri diriltecek bir teknoloji kullanıyorlar.

Uzaylıların birbirleri ile konuşmalarından anlıyoruz ki ölüler üzerine eğilmeye başlıyorlar ve buna plan 9 adını veriyorlar. Ancak ilk 8 plan hakkında bir bilgi yok. Film boyunca toplamda 3 ölü diriltilerek Dünyayı istila etme planı devreye giriyor.

sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film

Uzaylılar da sıradan insan görünümündeler ve akıcı bir İngilizce konuşuyorlar. Saten üniformaları her ne kadar moda zevklerinden şüphe etmemize neden olsa da yere düşünce tamir olan silahlarıyla gönlümüzü kazanıyorlar.

Tabi uzaylılar ölüleri canlandırırken insanlar da boş durmuyor. Bir kaç kasaba polisi Pentagon’dan 2 subay ve bir pilot uzaylı istilasına karşı savaş veriyor.

Pentagon’da Amerikan Başkanı, ya da başka üst düzey yetkilileri görmüyoruz, sadece 2 subay ve bir görev dosyasıyla olayın üstüne gidiyorlar.

Plan 9 From Outer Space filminin tamamını Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Plan 9 From Outer Space-1957 Türkçe Altyazılı Tam Film

Gerçi bu da büyük bir sorun değil çünkü uzaylılar da toplam da 3 kişi. Hatta dünyalıların sayıca daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Dünyanın istilası üzerine bir filmi toplamda 10 kişi ile çekmek de ancak Ed Wood’un başarabileceği bir durum.

Plan 9 From Outer Space aslında bütün Ed Wood filmleri gibi ilginç bir film. Özel efektler son derece farklı bir çok açıdan ilkel. Ufolar tencere kapağı ya da jant benzeri bir alet kullanılarak çekilmiş gibi duruyor. Uzay gemilerinin içinde de bir kaç tane elektronik malzeme dışında bir şey görünmüyor.

Ancak dış dünyalardan gelenlerin amacı çok da mantıksız değil. İnsanların dünyayı yok edebilecek bir buluş yapmak üzere olduklarını fark ettiklerinden, dünyayı yok ederek evreni korumaya çalışıyorlar.

Plan 9 From Outer Space Hakkında Sonsöz

Oyunculuklar da inandırıcılıktan uzak sayılabilir. Bütün bunlara rağmen Ed Wood’un sinema aşkını filmde görmek mümkün. Özellikle bu film Tim Burton’un Ed Wood filmi izlendikten sonra seyredilirse çekim aşamaları hakkında net bilgi sahibi olunabilir.

Ed Wood sinema aşığı bir adam ve detaylarla çok ilgilenmek O’nun çok da tarzı değil.

1950’li yılların Amerikan sinemasının ilginç bir örneği olan filmi ön yargısız bir şekilde izlemekte fayda var. Özellikle Ed Wood’la ilgili ayrıntılı bilgi almak için Ed Wood Tüm Zamanların En Kötü Yönetmeni yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri
iskandinav_polisiye_filmleri
İskandinav Polisiye Filmleri
en_iyi_animasyon_filmleri
En İyi Animasyon Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir