Roscoe Arbuckle

rosco_arbuckle

Bir Hollywood Trajedisi:Roscoe “Fatty” Arbucle

Roscoe Conkling “Fatty “Arbuckle Amerikalı sessiz film dönemi oyuncusu,senarist ,yönetmen ve komedyen.Yeteneği ve çalışmaları ile ünlü olan sanatçı hayatının ve sonraki döneminde yaşadığı trajedi ile anıldı.

Sinemanın bir çok starının keşfedilmesine katkı da bulunan döneminin en yüksek ücret alan oyuncularından biri aynı zamanda. Charlie Chaplin’e mentorluk yapan Buster Keaton ve Bob Hope’u sinema dünyasına kazandıran sanatçı.

Roscoe Arbuckle’ın Hayatı

24 Mart 1887’de Kansas’da ailenin 9 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.Yaklaşık 6 kilo doğan Arbuckle zayıf yapıdaki ailesi için bir sürprizdi.Bu sebeple babası Roscoe’nun kendisinden değil de gayri meşru bir ilişkiden doğduğuna inandı.

Babasının bu düşünceleri Arbuckle’ın bütün hayatını etkiledi.11 yaşına geldiğinde zayıf bir fiziksel güce sahip olan annesi hayatını kaybetti.8 yaşından itibaren sahne performanslarına çıkan Arbuckle güzel sesiyle dikkat çekti.

Bu dönemde de babasının sert davranışlarına maruz kaldı ve hiç bir zaman babasından destek görmedi.

Sinema Kariyeri

1904 yılında Sid Grauman tarafından bir performans için San Francisco’ya davet edildi ve ikili arasında uzun dönem bir dostluk başladı.

Bu dönemde Minta Durfee ile evlenen Arbuckle tiyatrolarda çalışmaya devam etti.1909 yılında sinema kariyerine başlayan sanatçı kilosunun bir komedi unsuru olarak kullanılmasına karşı çıktı.

Paramount Pictures ile sözleşme imzalayan Arbuckle senaryo yazdı,film yönetti ve oynadı.Yaptığı sözleşmelerle döneminin en çok kazanan sanatçılarından biri oldu.

Bütün hayatı boyunca sahnede kullandığı Fatty (Şişman) lakabından hoşlanmadı.Bu lakap okul yıllarında kendisine takılmıştı.Sahne dışında kendisine Fatty dendiğinde “Benim bir ismim var biliyorsun ” diyerek uyarıda bulunurdu.

The Bell Boy 1918-Fatty Arbuckle-Buster Keaton

Scandal ve Trajedi

1921 yılında Arbuckle’ın verdiği sıradan bir parti aslında trajedinin başlangıcı oldu. St.Francis Otelde verilen partiye bir çok genç kız davet edildi.Ancak partinin sonu beklendiği gibi gelmedi.Davetli olan genç kızlardan Virgina Rappe isimli aktris gecenin sonunda hayatını kaybetti.

Kronik sinüzit hastası olan olan genç kadın alkolün etkisiyle hayatını kaybetti.Bu olay büyük bir skandala dönüştü.Ulusal basında birinci sıraya yükselen haber bir medya cümbüşüne dönüştü.

Aynı zamanda Fatty Arbuckle içinde bir karalama kampanyasına dönüştü.Basında çıkan yanlı haberler yüzünden imajı tamamen bozulan sanatçı tüm konsantrasyonunu davaya vermek zorunda kaldı.

Avukatların ve bazı doktorların yarattığı bilgi kirliliği nedeniyle Arbuckle öncelikle Virginia’ya tecavüz etmediğini ispat etmek zorunda kaldı.Yaşananlar nedeni ile Buster Keaton ve Charlie Chaplin birer basın toplantısı düzenleyerek Roscoe Arbuckle’ın kişiliğine kefil oldular.

Bütün bu medya yargılamasına rağmen dava sonunda aklanan Arbuckle ciddi bir borç yükünün altına girdi.Avukatlara ödemesi gereken önemli miktarda para vardı.

Dava Sonrası

Bütün bu olaylardan sonra iş bulması güçleşen Arbuckle eski dostu Buster Keaton’ın yardımıyla tekrar çalışmaya başladı.Babasının ismi olan William Goodrich adıyla filmler yönetmeye başladı.Bu dönem yaptığı filmler de tekrar başarıyı yakalayan sanatçı büyük film şirketleriyle kendi adına film sözleşmesi imzaladı.

Tam hayatını düzene soktuğu dönemde 1933 yılında uykusunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Sinema tarihine bir çok başarılı filmle imza atan sanatçı trajik hayat hikayesiyle de akıllara kazındı.

Hayatını anlatan bir film projesi yapılmaya çalışılsa da,baş rol için düşünülen sanatçıların da genç yaşta ölmesi nedeni ile proje rafa kalktı.Baş rol için düşünülen isimler önce John Belushi sonra John Candy ve son olarak da Chris Farley’di.

2004 yılında yazar Jerry Stahl Roscoe Arbuckle hakkında bir roman yazdı. I,Fatty isimli kitap yayınladığı dönemde başarı kazandı.Hatta ünlü aktör Johnny Depp’in en sevdiği kitaplardan biridir.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_animasyon_filmleri
En İyi Animasyon Filmleri
en_iyi_hayalet_filmleri
En İyi Hayalet Filmleri
iskandinav_polisiye_filmleri
İskandinav Polisiye Filmleri

Bir cevap yazın