Roscoe Arbuckle

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
rosco_arbuckle

Last Updated on 9 Haziran 2024 by Aslıhan Demiralay

Bir Hollywood Trajedisi: Roscoe “Fatty” Arbucle

Roscoe Conkling “Fatty “Arbuckle Amerikalı sessiz film dönemi oyuncusu, senarist, yönetmen ve komedyen. Yeteneği ve çalışmaları ile ünlü olan sanatçı, hayatının sonraki döneminde yaşadığı trajedi ile anıldı.

Sinemanın bir çok starının keşfedilmesine katkıda bulunan döneminin en yüksek ücret alan oyuncularından biri aynı zamanda Roscoe Arbuckle. Charlie Chaplin‘e mentorluk yapan, Buster Keaton ve Bob Hope’u sinema dünyasına kazandıran sanatçı.

Roscoe Arbuckle’ın Hayatı

24 Mart 1887’de Kansas’da ailenin 9 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Yaklaşık 6 kilo doğan Arbuckle zayıf yapıdaki ailesi için bir sürprizdi. Bu sebeple babası Roscoe’nun kendisinden değil de gayri meşru bir ilişkiden doğduğuna inandı.

Babasının bu düşünceleri Arbuckle’ın bütün hayatını etkiledi. 11 yaşına geldiğinde zayıf bir fiziksel güce sahip olan annesi hayatını kaybetti. 8 yaşından itibaren sahne performanslarına çıkan Arbuckle güzel sesiyle dikkat çekti.

Bu dönemde de babasının sert davranışlarına maruz kaldı ve hiç bir zaman babasından destek görmedi.

sinema_tarihinin_ilkleri
Sinema Tarihinin İlkleri

Roscoe Arbuckle’ın Sinema Kariyeri

Roscoe Arbuckle 1904 yılında Sid Grauman tarafından bir performans için San Francisco’ya davet edildi ve ikili arasında uzun dönem bir dostluk başladı.

roscoe_arbuckle
Roscoe Arbuckle The Round-Up (1920) Filminin Bir Sahnesinde

Bu dönemde Minta Durfee ile evlenen Arbuckle tiyatrolarda çalışmaya devam etti. 1909 yılında sinema kariyerine başlayan sanatçı kilosunun bir komedi unsuru olarak kullanılmasına karşı çıktı.

Paramount Pictures ile sözleşme imzalayan Arbuckle senaryo yazdı, film yönetti ve filmlerinde aktörlük yaptı. Yaptığı sözleşmelerle döneminin en çok kazanan sanatçılarından biri oldu.

Bütün hayatı boyunca sahnede kullandığı Fatty (Şişman) lakabından hoşlanmadı. Bu lakap okul yıllarında kendisine takılmıştı. Sahne dışında kendisine Fatty dendiğinde “Benim bir ismim var biliyorsun ” diyerek uyarıda bulunurdu.

Roscoe Arbuckle-Life Of The Party (1920)
Roscoe Arbuckle Scandal ve Trajedi

1921 yılında Arbuckle’ın verdiği sıradan bir parti aslında trajedinin başlangıcı oldu. St.Francis Otelde verilen partiye bir çok genç kız davet edildi. Ancak partinin sonu beklendiği gibi olmadı. Davetli olan genç kızlardan Virgina Rappe isimli aktris gecenin sonunda hayatını kaybetti.

Kronik sinüzit hastası olan olan genç kadın alkolün etkisiyle hayatını kaybetti. Bu olay büyük bir skandala dönüştü ve ulusal basında birinci sıraya yükselen haber bir medya cümbüşüne dönüştü.

Aynı zamanda Fatty Arbuckle içinde bir karalama kampanyasına dönüştü. Basında çıkan yanlı haberler yüzünden imajı tamamen bozulan sanatçı tüm konsantrasyonunu davaya vermek zorunda kaldı.

Avukatların ve bazı doktorların yarattığı bilgi kirliliği nedeniyle Arbuckle öncelikle Virginia’ya tecavüz etmediğini ispat etmek zorunda kaldı. Yaşananlar nedeni ile Buster Keaton ve Charlie Chaplin birer basın toplantısı düzenleyerek Roscoe Arbuckle’ın kişiliğine kefil oldular.

Bütün bu medya yargılamasına rağmen; dava sonunda aklanan Arbuckle ciddi bir borç yükünün altına girdi. Avukatlara ödemesi gereken önemli miktarda para vardı.

Hayatını kaybeden Virginia Rappe henüz 30 yaşında genç bir aktristi. Yapımcı ve yönetmen Henry Lehrman ile nişanlı olan Virginia Rappe model olarak başladığı kariyerine oyuncu olarak devam ediyordu.

virginia_rappe
Virgina Rappe

hollywood_un_ikonik_ciftleri
Hollywood’un İkonik Çiftleri
roscoe_arbuckle_davasi_1921
Roscoe Arbuckle Davası-1921
Dava Sonrası

Bütün bu olaylardan sonra iş bulması güçleşen Arbuckle eski dostu Buster Keaton’ın yardımıyla tekrar çalışmaya başladı. Babasının ismi olan William Goodrich adıyla filmler yönetmeye başladı. Bu dönem yaptığı filmler de tekrar başarıyı yakalayan sanatçı büyük film şirketleriyle kendi adına film sözleşmesi imzaladı.

Tam hayatını düzene soktuğu dönemde 1933 yılında uykusunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti Sinema tarihine bir çok başarılı filmle imza atan sanatçı trajik hayat hikayesiyle de akıllara kazındı.

Roscoe Arbuckle’ın En Önemli Filmleri
  • kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler Coney Island-1917
  • kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler The Butcher Boy-1917
  • kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler Good Night, Nurse! 1918
  • kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler Leap Year-1924

Roscoe Arbuckle’ın en önemli filmleri arasında sayılabilir.

Hayatını anlatan bir film projesi yapılmaya çalışılsa da, baş rol için düşünülen sanatçıların da genç yaşta ölmesi nedeni ile proje rafa kalktı. Baş rol için düşünülen isimler önce John Belushi sonra John Candy ve son olarak da Chris Farley’di.

John Belushi 1982 yılında henüz 33 yaşında aşırı dozdan hayatını kaybetti. John Candy 1994 yılında 43 yaşında kalp krizinden hayatını kaybederken, Chris Farley ise 1997 yılında 33 yaşında aşırı dozdan hayatını kaybetti. Bu üç yetenekli oyuncu da tıpkı Roscoe Arbuckle gibi iyi komedyenlerdi.

2004 yılında yazar Jerry Stahl, Roscoe Arbuckle hakkında bir roman yazdı. I, Fatty isimli kitap yayınladığı dönemde ciddi bir başarı elde etti. Hatta ünlü aktör Johnny Depp verdiği bir röportajda “I Fatty” kitabının en sevdiği kitaplardan biri olduğunu söyledi.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
laurel_ve_hardy
Laurel ve Hardy’nin Hikayesi
komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi
natalie_wood_un_gizemli_olumu
Natalie Wood’un Gizemli Ölümü

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir