En İyi Doğa Filmleri

En İyi Doğa Filmleri

En İyi Doğa ve Macera Filmleri

Doğayı ve doğada geçen maceraları izlemek her zaman çok zevkli. Özellikle doğada ki yaşamı sevenler için bulunmaz kaynaklar. Bu dönemde doğanın değeri daha fazla anlaşıldığı için en iyi doğa filmleri sıralaması hazırlamak gerekli hale geldi. Bazıları hayatta kalma filmleri ya da doğa macera filmleri diye ifade edilen bu filmler genellikle bir kurtuluş hikayesi de içeriyor. En iyi doğa filmleri

Yabana Doğru (Into the Wild)-2007

Sean Penn’in yönettiği gerçek olaya dayanan dokunaklı film. Christopher McCandless üniversite eğitimini bitirdikten sonra bankada ki parasını çekip bir hayır kurumuna bağışlar. Doğal yaşamı keşfetmek ve düzen dışı bir hayatı yaşamak için Alaska’ya doğru yola çıkar. Alaska’ya otostopla giden genç adamın hazin sonu ve yaşadıkları etkileyici bir dille anlatılıyor. Jon Krakauer’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmde Emile Hirsch, Vince Vaughn ve Catherine Keener baş rolde yer alıyor. Filmin IMDB puanı: 8,1.

En iyi doğa filmleri denilince akla gelen ilk filmlerden olan Into The Wild en iyi yardımcı erkek oyuncu (Hal Holbrook) ve en iyi kurgu (Jay Cassidy) dallarında Oscar Ödülü’ne aday oldu. 15 milyon dolara mal olan film dünya çapında 56 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Yabana Doğru (Into the Wild)-2007-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Kon-Tiki (2012)

thor_heyerdahl
Thor Heyerdahl (Sağda)-1955

Efsanevi kaşif Thor Heyerdahl’ın 1947 yılında yaptığı Pasifik Gezisi’nin destansı hikayesi. Thor Heyerdahl bu yolculuğa Güney Amerikalıların Kolomb öncesi zamanlarda Polinezya’ya yerleşmesinin mümkün olduğunu kanıtlamak amacıyla çıktı ve 4700 millik okyanusu balza ağacından yapılan bir salla geçti. Filmde bu yolculuğun hikayesini anlatıyor.

Thor Heyerdahl’ın bu gezisini anlatan Kon-Tiki isimli bir kitabı olduğunu hatırlatalım.

Joachim Rønning ve Espen Sandberg’in yönettiği filmin senaryosu Petter Skavlan’a ait. Filmi baş rollerinde Pål Sverre Hagen, Anders Baasmo Christiansen ve Gustaf Skarsgård yer alıyor. Film Norveç adına en iyi yabancı film dalında Oscar’a aday oldu. IMDB puanı: 7,2.

Kon-Tiki (2012)-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Sonsuz Çöl (Walkabout)-1971

En iyi doğa filmleri listesinin en kült filmlerinden biri. Avustralya’nın ıssız çöllerinde mahsur kalan iki kardeşin hikayesi. Genç kız ve kardeşi çölde hayatta kalmaya çalışırken aborjin gençle karşılaşırlar. Bu aborjin genç kabilesinin gelenekleri gereği kabileden bir süre uzaklaştırılarak yabana gönderilmiştir (Wlakobout). Geleneklere göre ergenliğe ulaşan bir genç, vahşi doğayla bütünleşmek ve hayatta kalmayı öğrenebilmek içim aylar süren bir yolculuğa gönderilir. Filmde iki beyaz ve bir aborjin gencin doğadaki çabaları anlatılır. Nicolas Roeg’in yönettiği filmin senaryosu Edwand Bond tarafından Donald G. Payne’in romanından uyarlandı.

Jenny Agutter, David Gulpilil ve Luc Roeg’in baş rollerinde olduğu filmin IMDB puanı: 7,6.

Sonsuz Çöl (Walkabout)-1971-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Yaban(Wild)-2014

 Cheryl Strayed’in hatıralarına dayanan filmini yönetmeni Jean-Marc Vallée. Annesini kaybeden ve boşanan Cheryl bunalımlarından kurtulmak için bir karar alır. Pacific Crest Road’u tek başına yürümek gibi bir maceraya atılır. Çok zorlansa da zamanla doğayla bütünleşerek unuttuğu duyguları ve iyimserliği tekrar yakalayacaktır. Baş rollerde Reese Witherspoon, Laura Dern ve Thomas Sadoski yer alıyor. Filmin IMDB puanı:7,1.

Witherspoon’a bu filmde ki başarılı oyunculuğu en iyi kadın oyuncu Oscar adaylığı kazandırdı. Ayrıca Laura Dern’de en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında bu ödüle aday oldu. 15 milyon dolara mal olan film, 52 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Özellikle Amerika’da Cheryl Strayed’in rotasının büyük bir moda haline gelmesine sebep olan film en iyi doğa filmlerinden biri.

Yaban(Wild)-2014-Trailer
en_iyi_politik_filmler
quentin-tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film
Vahşetin Çağrısı (The Call of the Wild)-2020

Jack London’un aynı adlı unutulmaz eserinden uyarlanan filmin yönetmeni Chris Sanders. Bir kızak köpeği olan Buck Alaska’ya kaçırılır ve orada ki zorlu yaşam mücadelesinin içine girer. Doğal görüntüler, bir köpeğin yaşadıkları ve dostluk hikayesiyle her yaştan izleyicinin zevkle izleyebileceği bir film. Baş rollerde Harrison Ford Fransızların son dönem gözde oyuncusu Omar Sy, Dan Stevens ve Cara Gee yer alıyor. Filmin IMDB puanı: 6,8.

Ailecek izlenebilecek en iyi doğa filmlerinden biri.

Vahşetin Çağrısı(The Call of the Wild)-2020-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Jeremiah Johnson-1972

Vardis Fisher, Raymond Thorp ve Robert Bunker’ın yazdıkları kitaplardan uyarlanan olan bir karakter olan Jeremiah Johnson filmini usta yönetmen Sydney Pollack yönetti. Jeremiah Johnson dağlarda münzevi hayat yaşamak isteyen genç bir adamdır Bir süre böyle yaşadıktan sonra Kızılderili kabilesinden bir kızla evlenir ancak doğada ki hayat her zaman çok kolay olmaz. Baş rollerde Robert Redford ve Will Geer yer alıyor. Ağır doğa şartları ve mücadelenin anlatıldığı yetmişlerden gelen efsanevi film. En iyi doğa filmlerinden olan Jeremiah Johnson’ın IMDB puanı: 7,6.

Jeremiah Johnson-1972-Trailer
en_iyi_politik_filmler
127 Saat (127 Hours)-2010

Gerçek bir olaya dayanan filmin yönetmeni Danny Boyle olurken baş rollerde James Franco, Kate Mara ve Amber Tamblyn yer alıyor. Genç bir dağcı kimseye haber vermeden bir yolculuğa çıkar. Ancak kayaların arasında sıkışır. Bulunduğu yeri kimse bilmediği için kendisini kurtaracak kimse de yoktur. Etkileyici kurtuluş kararı ile de dikkat çeken film uzun zaman akıldan çıkmayacak türden. Filmin imdb notu:7,6.

127 Saat (127 Hours)-2010-Trailer
en_iyi_politik_filmler
nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021
Dersu Uzala-1975

Vladimir Arsenyev’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni efsane Akira Kurosawa. Bir Rus araştırmacı ormanda araştırma yaparken Dersu Uzala isimli bir avcıyla tanışır. Dersu sadece bir avcı değil doğanın dilinden anlayan bir bilgedir. Aralarında yıllar süren dostluk, dönemin doğa şartları gözler önüne seriliyor. Kurosawa’nın sinematografik açıdan en başarılı filmleri arasında gösteriliyor. Baş rollerde Yuriy Solomin ve Maksim Muzuk yer alıyor. En iyi yabancı film Oscar ödülünü alan filmin imdb notu: 8,3.

Dersu Uzala-1975-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Hayatımın Yolculuğu(A Walk in the Woods)-2015

Bill Bryson’ın kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Ken Kwapis. 20 yıl İngiltere’de yaşamış olan Bill Amerika’ya döner Appalachian Trail yolunun tamamını yürümeye karar verir. Ancak bu işi tek başına yapamayacağı için eski arkadaşlarına teklif götürür. Hiç biri kabul etmese de teklif götürmediği alkol sorunları olan eski bir arkadaşı Ona eşlik etmeye karar verir. Müthiş doğa manzaraları, ölçülü mizahı ve usta oyuncularıyla ilginç bir film. Baş rollerde Robert Redford, Nick Nolte ve Emma Thompson yer alıyor. IMDB notu:6,3.

Hayatımın Yolculuğu(A Walk in the Woods)-2015-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Touching the Void -2003

Joe Simpson’ın kitabından uyarlanan filmde gerçek bir olay anlatılıyor. İki dağcı tırmanması imkansız olarak bilinen Peru’da ki bir dağa çıkmaya başlarlar. Büyük çabalarla zirveye ulaşan ikilinin dönüş yolunda başlarına kötü bir kaza gelir. İçlerinden biri bacağını kırar ve diğeri onu aşağıya taşımak için büyük bir savaş verir. Kevin Macdonald’ın yönettiği filmde Brendan Mackey ve Nicholas Aron baş rolde. IMDB puanı: 8,0.

Touching the Void -2003-Trailer

En iyi doğa filmleri

en_iyi_politik_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
epik_filmler
En İyi Epik Filmler
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler

Bir cevap yazın