Sekiz Dağ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
sekiz_dag

Last Updated on 10 Nisan 2023 by Aslıhan Demiralay

Sekiz Dağ (2022)

Sekiz Dağ (Le Otto Montagne) 2022 İtalya yapımı bir film. İki erkeğin 30 yıla dayanan dostluğunu destansı bir dille anlatan yapım, Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü aldı.

hayata_rovesata_ceken_adam
Hayata Röveşata Çeken Adam (2022)

Sekiz Dağ Filmi Konusu

1984 yılında şehrin karmaşasından kurtulmak isteyen Torino’lu bir aile, yaz aylarını Alpler’deki bir köyde geçirmeye başlar. Evin oğlu 11 yaşındaki Pietro ile köydeki tek çocuk Bruno arkadaş olur. Zaten köyde toplam 14 kişi kalmıştır.

El değmemiş doğası olan köyde, iki çocuk gönüllerince vakit geçirir. Ancak günlük hayatın birbirinden ayırdığı Bruno ve Pietro zamanla babalarıyla sorunlar yaşayıp, bambaşka yerlere savrulur. İki arkadaş 15 yıl sonra köyde buluşup bir mirası yerine getirmek için ev inşa etmeye başlarlar.

Evin inşası bittikten sonra Pietro kendini bulmak için Himalayalar’a tırmanır. Budistlerden 8 dağ ve 8 deniz, ortada büyük dağ Sumaru’nun olduğunu öğrenir. 8 dağı ve 8 denizi gezen mi yoksa Sumaru’nun zirvesine çıkan mı daha çok şey bilir?

Sekiz Dağ (Le Otto Montagne)-2022-Trailer

Sekiz Dağ Filmi Teknik Ayrıntılar

Paolo Cognetti’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenleri Belçikalı Felix van Groeningen ve Charlotte Vandermeersch. Filmin senaryosu da yönetmen çift Groeningen ve Vandermeersch’e ait.

Sekiz Dağ filminin baş rollerinde Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Elisabetta Mazzullo ve Elena Lietti’nin baş rolde olduğu yapım, 2 saat 27 dakikalık süresiyle de dikkat çekiyor. 7 milyon Euronun üzerinde bütçeyle çekilen Sekiz Dağ, dünya çapında 9,5 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,8.

Filmin iki baş rol oyuncusu Marinelli ve Borghi 2015 yapımı Non Essere Cattivo filminde de beraber rol aldı.

Sekiz Dağ Filmi Son Söz

Muhteşem doğa manzaralarının eşlik ettiği film özellikle doğa sporlarından hoşlananlar için görsel bir şölen. Hiç kuşkusuz Sekiz Dağ en iyi doğa filmlerinden biri.

Doğa, arkadaşlık, kimlik arayışı ve baba-oğlu ilişkileri üzerine düşündüren bir film 8 dağ.

Baştaki soruya dönersek, çok gezen mi? yoksa Sumaru’nun zirvesine çıkan mı?

Sekiz Dağ filminden bahsetmişken, senaryonun uyarlandığı kitabın yazarı Paolo Cognetti’den söz edelim. Paolo Cognetti 1978 yılında Milano’da dünyaya geldi. Üniversitede önce matematik okumaya başlasa da daha sonra sinema bölümünden mezun oldu. 2004 yılında belgesel yönetmeye başladı. Çektiği belgeseller daha çok politik, sosyal ve edebi konular üzerineydi. Paolo Cognetti’nin en büyük tutkularından biri dağlardı. Her yılın bir kaç ayını dağlarda yalnız başına geçiren Cognetti, 2016 yılında ilk romanı Le Otto Montagne’i yayınladı. Bu romanla İtalya’da 2017 Premio Strega Ödülünü kazandı. Le Otto Montagne romanı Türkçe olarak Sekiz Dağ ismiyle basıldı. Ayrıca yazarın Bıldırcın Karı: Dağ Günlükleri isimli bir romanı da Türkçe olarak okurla buluştu.

Sekiz Dağ (Le Otto Montagne)-2022
paolo_cognetti
Paolo Cognetti
sekiz_dag
Sekiz Dağ (Le Otto Montagne)-2022 Fotoğraf: Wikipedia
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_doga_filmleri
En İyi Doğa Filmleri
en_iyi_netflix_belgeselleri
En İyi Netflix Belgeselleri
avantgarde_sinema_nedir
Avantgarde Sinema Nedir?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir