The Northman-2022

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_northman

Last Updated on 22 Temmuz 2022 by Aslıhan Demiralay

The Northman Filmi

The Witch ve The Lighthouse gibi filmleriyle korku gerilim türlerine son dönemde yeni bir bakış açısı kazandıran yönetmen Robert Eggers, The Northman filmi ile karanlık ve gotik atmosferini sürdürmeye devam ediyor. Konusu itibari ile sıradan, klasikleşmiş bir hikayeyi bize sunan yönetmen, basit hikaye örgüsünü kendi özgün üslubuyla yorumluyor.

The Northman Filmi Konusu

Film bizi 10. Yüzyılın Kuzey Avrupası’na götürüyor, dönemin atmosferini soğuk renk paletleri ile başarılı şekilde betimleyen film The Batman ve The Last Duel gibi son dönemlerde çıkan karanlık filmlerin arasında  yerini alıyor. Filmin konusu basit bir intikam hikayesinden ibaret hatta yakından tanıdığımız hamlet oyunun bir uyarlaması. Babasını öldürüp, annesini kaçıran amcasından intikam almak isteyen Prens (M)acbeth’in trajik hikayesi. Robert Eggers konusu klasikleşmiş ve son dönemlerde popüler olan Viking içeriklerinin basmakalıp düsturundan sıyrılarak kendisine özgün bir basamak oluşturuyor. Diğer Kuzeyli filmlerin, salt yağmacı ve barbar olarak lanse edildiği yüzeysel anlatıların aksine The Northman da mistik ve ritüel olguların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. İskandinav mitolojik öğeleri ile aksiyon sahnelerini başarılı şekilde harmanlayan film, kuzeylilerin etnik kültürünü realistik bir şekilde perdeye aktarıyor.

The Northman (Kuzeyli)-2022 Trailer

Yönetmenin önceki filmlerinde de mitoslari referans aldığını söylemek mümkün. The Lighthouse filminde Yunan mitolojisini sıklıkla işleyen yönetmen bu sefer yönünü İskandinav mitolojisine yöneltmiş. Acbeth’in babası ile soytarının yanına gidip gerçekleştirdiği kutsanma sahnesi oldukça epik ve çarpıcı. Acbeth, Loki ve Angrboda’nın oğlu olan Fenrir ile bağdaşıklık gösterir. Acbeth tıpkı bir kurt gibi vahşi ve acımasızdır, karşısına çıkan her şeyi yıkıp geçer. Acbeth tıpkı Fenrir gibi zincirini kırıp, kaderinin peşinden gider ve intikamın ateşini fitiller yani Ragnarok’u başlatır.

The Northman Filmi Kadrosu

The Northman filminin yönetmenliğini Robert Eggers yaparken, senaryo ise yönetmen Eggers ve Sjón’a ait. Filmin baş rollerinde Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Anya Taylor-Joy ve Willem Dafoe yer alıyor.

The Northman filminin IMDB puanı: 7,2.

The Northman Filmi Son Söz

İşlenen konu gereği film, izleyicide her ne kadar merak duygusu uyandırmasa da aksiyon sahnelerine cut atılmaması, sahnelerin devinimi ve kamera planlarıyla bu eksikliğin giderildiği söylenebilir.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
epik_filmler
En İyi Epik Filmler
en_iyi_distopik_filmler
En İyi Distopik Filmler
sarmasik_2015
Sarmaşık-2015

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir