En İyi Disney Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_disney_filmleri

Last Updated on 24 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Disney Filmleri

En İyi Disney filmleri. İzleyenlerin hayatlarına dokunan, ilham veren ve sürükleyici filmleriyle her yaştan insanın ilgisini ve beğenisi kazanan Disney’in en iyi filmlerini sizler için derledik. Gerek animasyonları gerekse animasyon dışı filmleri ile yıllardır sektörde adından bahsettiren ve başarısını her zaman korumuş olan Disney’in efsaneleşmiş filmlerini ‘’en iyi’’ listesi altında toplayıp sıralamak haliyle zor bir faaliyet. Yine de ‘’en iyilerin en iyileri’’ listesiyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

The One I Love (Tek Aşkım)-2014

1. Soul(Ruh)-2020

 Peter Docter ve Kemp Powers tarafından yönetilen ‘’Soul’’, 2020 yılında Disney+’ta yayımlandı. Film ise ortaokul müzik öğretmeni olan Joe Gardner adlı bir müzisyenin birçok başarısız girişim ve deneyiminden sonra bir Cazz Club’ta iş bulması ile başlar. Sonunda başarıyı elde ettiğini düşünen Joe, hiç beklemediği bir olayla karşılaşıp kendini Öteki Alemde bulur. Sonunda yıllardır uğraştığı ama bir türlü elde edemediği şansa sahip olup hayatının anlamını bulan Joe, çaresiz bir şekilde Öteki Alemden kaçıp gerçek dünyaya dönmenin yollarını aramaya başlar. Öteki Alemde karşılaştığı ve Joe’nun tersine yaşamanın bir anlamı olmadığını düşünen 22 sayılı Ruh ile el ele verip dünyadaki, sonunda elde ettiği heyecanlı hayatına kavuşmaya çalışır. 

Oldukça duygusal, düşündürücü ve ilham veren bu animasyon filmi, görsel zenginliğinin yanında güzel müziklere de sahip. Ayrıca bu değerli animasyon filmi,  ‘’En İyi Animasyon Filmi’’ ve ‘’En iyi Film Müziği’’ dalında iki tane Oscar olmak üzere toplamda 118 tane uluslararası ödül kazandı. IMDB puanı: 8,1.

Filmin seslendirme kadrosunda Oscar Ödüllü oyuncu Jamie Fox ve Tina Fey yer alıyor.

Soul (Ruh)-2020-Trailer
en_iyi_disney_filmleri

2. Coco-2018

Lee Unkrich ve Adrian Molina tarafından yönetilen ‘’Coco’’, 2018 yılında vizyona girdi. Film konu itibariyle, ailesinde katı bir müzik yasağı olan küçük müzisyen Miguel’in kendisini ölüler diyarında bulması ve buradaki maceralarını ele alıyor. Zamanının en ünlü müzisyenlerinden biri olan Ernesta de la Cruz hayranı olan Miguel, bir gün onun gibi bir müzisyen olmanın hayalini kurar. Ancak rengarenk ve esrarengiz ölüler diyarına geçen Miguel, köpeği ve orada tanıştığı Hector ile eğlenceli ve ailesi hakkında sırların ortaya çıktığı maceralar yaşar.

Toplamda 109 tane ödül ve 40 tane adaylığı bulunan ‘’Coco’’ filmi, ‘’En İyi Animasyon Filmi’’ Oscar’ını aldı. IMDB puanı: 8,4.

Coco-2018-Trailer
en_iyi_disney_filmleri
3. Up (Yukarı Bak)-2009

Yönetmenliğini ve senaristliğini Pete Docter ve Bob Peterson’ın yaptığı ‘’Up’’ filmi, 2009 yılında vizyona girip oldukça beğeni kazandı ve adını efsaneler arasına yazdırdı. Filmin konusuna gelince, çocukluk arkadaşı olan Ellie ve Carl’ın yıllar içinde birbirlerine aşık olmaları, evlenmeleri ve gerçekleştirmesi zor olan bir hayale sahip olmalarını ele alıyor. Yaşlılık Ellie ve Carl’ı bulunca bir süre sonra Ellie, bu dünyadan ayrılır ve Carl tek başına kalır. Yanında ise küçüklüğünden beri Ellie ile kurdukları, gerçekleşmesini istedikleri hayal vardır. Carl, şartlar ne olursa olsun bu hayali gerçekleştirmek için çalışmalara başlar.

‘’En iyi Animasyon Filmi’’ dalında Oscar alan ‘’Up’’, toplamda 79 tane uluslararası ödüle sahip oldu. IMDB puanı: 8,2.

Up (Yukarı Bak)-2009-Trailer
en_iyi_disney_filmleri
4.Beauty and the Beast( Güzel ve Çirkin)–2017

 Bill Condon’un yönettiği, başrollerine Emma Watson, Dan Stevens ve Luke Evans’ın hayat verdiği ‘’Beauty and Beast’’, 2017 yılında vizyona girmiş ve dünya çapında ilgiyle izlenmiştir. Disney masalından beyaz perdeye uyarlanan filmde, fırtına sonucu kendine kalacak bir yer arayan tüccar bir adamın tüm arayışlarından sonra bir şato bulması ve orada geceyi geçirip giderken de bir gülü koparıp almasıyla olaylar başlar. Şatonun sahibi bir canavardır ve gülü koparmasının karşılığında adamla bir anlaşma yapar. Bu anlaşmaya göre canavar, tüccarın hayatını yalnızca kızını kendisine vermesiyle bağışlayacaktır. Anlaşmayı kabul etmek zorunda kalan tüccar, güzel kızını canavara teslim eder. Güzel kız ve canavar şatoda yaşamaya başlarlar, aşkın onları bulacağından habersiz…

2 dalda Oscar adayı olan ‘’Beauty and the Beast’’, toplamda 15 tane uluslararası ödüle sahip olmuştur. IMDB puanı: 8,0.

4.Beauty and the Beast( Güzel ve Çirkin)–2017-Trailer
en_iyi_disney_filmleri
lightyear_filmi_hakkinda_herey
Buzz Lightyear Filmi Hakkında Her Şey
5. Pirates of Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti) – 2003

Toplamda altı filmden oluşan Karayip Korsanları serisinin ilk filmi olan ve Gore Verbinski tarafından yönetilen,  ‘’Siyah İncinin Laneti’’ 2003 yılında  vizyona girdi. Johny Depp, Orlanda Bloom ve Geoffrey Rush baş rollderde, Will Turner’ın çocukluk arkadaşı olan Elizabeth’in korsan denizci Barbossa tarafından kaçırılması ve iyi yürekli korsan Jack Sparrow ile Will Turner’ın el ele verip Elizabeth’i kurtarmaya çalışması konu ediliyor. Jack ve Will’in bu maceralı yolculuğunda ise gizemli bir madalyon, siyah incinin lanetini ortaya çıkarır.

5 Dalda Oscar adayı olan ‘’Pirates of Caribbean: The Curse of the Black Pearl’’, toplamda 38 tane uluslararası ödüle sahip oldu. IMDB puanı: 8,0.

5. Pirates of Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti) -2003-Trailer
en_iyi_disney_filmleri
6.Moana – 2016

Ron Clements, John Musker ve Don Hall tarafından yönetmenliği yapılan ‘’Moana’’, 2016 yılında vizyona girdi. Filmde Antik Polonezya’da yaşayan bir kabilenin şefinin kızı olan Moana’nın hayatı anlatılıyor.. Moana, kendi kabile üyeleri ile birlikte tehlikelerden uzak, neşeli bir hayat sürerken yarı tanrı olan Maui’nin laneti, Moana’nın kabilesine kadar ulaşır. Bu lanetin ulaşmasıyla kabile hayatı adeta altüst olur. Oldukça cesur bir kız olan Moana, bu lanete boyun eğmez ve laneti sonlandırmaya karar verir. Amacı yarı tanrı olan Maui’yi bulup ondan çaldığı şeyi geri almaktır ve bunun için yola çıkar.

2 Dalda Oscar’a aday olan ‘’Moana’’, toplamda 20 tane uluslararası ödül kazandı. IMDB puanı: 7,6.

Moana – 2016-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_romantik_komedi_filmleri
En İyi Romantik Komedi Filmleri
en_iyi_aile_filmleri
En İyi Aile Filmleri
en_iyi_animasyon_filmleri
En İyi Animasyon Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir