Tek Aşkım

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
tek_askim

Last Updated on 24 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Tek Aşkım-The One I Love-2014

Gerçekte âşık olduğumuz kim; karşımızdaki mi yoksa hayalini kurduğumuz sevgili mi?

Orijinal adı “The One I Love” olan, dilimize “Tek Aşkım” olarak çevrilip 2014’te vizyona giren film, tür olarak romantik, gerilim ve dram arasında gidip gelmekte. Filmin çoğunluğunda iki kişi arasındaki ilişkiye tanık olduğumuzdan hikâyeyi alıp götüren lokomotifin, başrol oyuncuları Mark Duplass ve Elisabeth Moss olduğunu söyleyebiliriz. Senaristi Justin Lader, yönetmeni Charlie McDowell olan filmi Mubi’de izleyebilirsiniz.

Tek Aşkım Filmi Konusu

Filmin konusuna gelirsek; Ethan (Mark Duplass) ve Sophie (Elisabeth Moss) yolunda gitmeyen evliliklerini kurtarmak amacı ile terapiste başvururlar. Onun önerisiyle, hafta sonunu geçirmek üzere bir kır evine giderler. Ancak bir süre sonra, yandaki konuk evinde kendilerinin farklı versiyonları olduğunu keşfederler ve film bununla beraber hem ilginç, hem tekinsiz bir havaya bürünür. Çiftimiz, kendi ilişkilerini düzeltmeye çalışmak yerine, yan evdeki ideal eş versiyonlarına kaçmakta bulurlar mutluluğu. İlk başta hoşça vakit geçirmekle başlayan bu “ideal” ilişkiler, Sophie’nin konuk evindeki Ethan’a aşık olmasıyla daha da gerilimli bir hal alır.

Tek Aşkım-The One I Love-2014-Trailer

Film, konu ve ilerleyiş açısından gerçeküstü gözükse de, dikkat çektiği noktalar bakımından oldukça sağlam basıyor yere. Karşımızdaki insanı olduğu haliyle beğenip severek bir ilişkiye başlıyoruz. Ancak zamanla onu, hayalini kurduğumuz daha ideal bir tipe benzetmeye karar veriyoruz. İşte bu noktadan sonra sancılı bir süreç başlıyor. Biz “Şöyle olsan, böyle yapsan” diye karşımızdakini eğip bükmeye çalıştıkça birbirimizden uzaklaşıp farklı yönlere savruluyoruz. Yani aslında kafamızda yarattığımız ideal eşe, sevgiliye değil de artısıyla, eksisiyle gerçek bir karaktere âşık olduğumuzu unutuyoruz.

en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri

Film, temposunu ve gerilimi hiç düşürmeden Ethan’ın da Sophie’nin de ideal eşlerini tercih etmesi ile son bulurken, televizyonu kapattığınızda sizi düşünmeye devam ettiren cinsten. Çiftimiz, hayalindeki eşleri ile hayata devam ederken bana; “Bu kadar mükemmel, ne istesem anında yapacak, bana adanmış biriyle ilişki yaşamak bir süre sonra sıkıcı olmaz mı?” diye düşündürttü açıkçası. Belki de ilişkileri diri tutan, tarafların farklı özellik, zevk ve donanımlara sahip olmasıdır. Belki de ideal ilişki; kendimizi rahat ve akışta hissettiğimiz, temelinde ötekini anlama, anladıkça da daha çok sevme olan bir yolculuktur, kim bilir?…

Filmin IMDB puanı: 7,1.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

jennifer_aniston_filmleri
Jennifer Aniston’ın En İyi Filmleri ve Hayatı
en_iyi_aile_filmleri
En İyi Aile Filmleri
21_yuzyilin_en_televizyon_dizileri
21.Yüzyılın En İyi Televizyon Dizileri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir