Aile Saadeti, Ltd

Aile Saadeti, Ltd

“Biliyor musun, bazen merak ediyorum; acaba kendi ailem de başkaları tarafından kiralanmış olabilir mi? Ya onlar da sadece rollerini oynayan oyuncularsa?”

Orijinal adı “Family Romance, LLC” olan, dilimize “Aile Saadeti, Ltd” olarak çevrilen film, Werner Herzog’un yönettiği, 2019 yapımı bir Amerikan drama filmi. Herzog aynı zamanda filmin senaristi, yönetmeni ve kameramanı. Başrollerini Yuichi Ishii ve Mahiro Tanimoto’nun paylaştığı film dünya prömiyerini 2019 Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

Aile Saadeti, Ltd Filmi Konusu

Aile Saadeti, insanların akrabalarını ya da sevdiklerini canlandıracak amatör oyuncular kiralayabileceği gerçek bir Japon şirketi ve filmde kendini oynayan Ishii Yuichi’de bu şirketin kurucusu. Şirket akraba ya da arkadaşların boşluğunu doldurmanın yanı sıra geçmişte yaşayıp bir daha yaşamak istediğiniz bir anı sizin için yeniden canlandırabiliyor. Filmin konusuna gelirsek; Ishii Yuichi, babası tarafından küçük yaşta terk edilen Mahiro’nun babası gibi davranması için annesi tarafından kiralanır. Ancak “baba-kız” beraber vakit geçirdikçe Mahiro, “babasına” duygusal olarak bağlanır ve hayatında daha fazla yer almasını ister. Mahiro’nun annesinin de onu hayatlarına dâhil etmeyi istemesi üzerine Ishii kendi ve yaptığı iş ile ilgili duygusal bir hesaplaşmaya girer. Filmde ana hikâye bu minvalde ilerlerken piyango çıkmış bir kadının bu anı yeniden yaşamak için şirketle anlaşması, bir annenin, kızının düğününe katılamayacak alkolik babanın yerine düğün süresince bir “baba” kiralaması gibi yan olay örgülerine de tanıklık ederiz.

en_iyi_wong_kar_wai_filmleri
En İyi Wong Kar-Wai Filmleri

Yönetmenin, filmin başında yaptığı konuşmada bir kurgu izleyeceğimizin altını çizmesine rağmen “Aile Saadeti, Ltd”nin damağımızda belgesel tadı bıraktığını söylemeden geçemeyeceğim. Bunda oyuncuların; filme konu olan şirketin çalışanları arasından seçilmesinin payı büyük sanırım. Bunun yanında, yönetmenin de belirttiği gibi birçok sahne tek seferde hatta tek planda çekilmiş ve oyunculara doğaçlama yapma konusunda alan sağlanmış. Bütün bunların sonucunda gerek renk, gerekse mekân seçimleri konusunda sinematografik olarak çok da alışkın olmadığımız ancak duygu yüklü bir film ortaya çıkmış. Filmin sonunda yapılan soru cevap bölümünde ise yönetmen; “Teknolojik gelişmeler ile beraber daha çok iletişimde olacağız ancak iletişim arttıkça varoluşsal yalnızlık da artacak demiştim, oldu.  21. Yüzyıl yalnızların yüzyılı olacak.” diyor ve bizi “pura vida” kavramı ile tanıştırıyor. Yani hayatı zorlamadan, saf haliyle, getirdikleri ile yaşamayı, bu şekilde ondan zevk almayı tavsiye diyor.

Aile Saadeti, Ltd (Family Romance, LLC)-2019 (Trailer)

Aile Saadeti, Ltd Filmi Son Söz

“Aile Saadeti, Ltd.” insanın günümüzde ne kadar yalnızlaştığını; sevinci, hüznü, “anı” birileri ile paylaşmanın aslında bizim için ne kadar önemli olduğunu, bitmek bilmeyen mutluluk arayışımızı hiç yorum katmadan, taraf tutmadan gözler önüne seren bir film. Bunun yanında seyirciyi; gerçek, yalan gibi kavramlar, “mış gibi” yaşamlar, kendi hayatlarımızda oynadığımız roller üzerine de düşündürtüyor. İlginç, naif, size alan bırakan, üzerine düşünebileceğiniz bir film izlemek isterseniz “Aile Saadeti, Ltd” tam size göre, Mubi’de gösterimde! Keyifli seyirler.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular
en_iyi_doga_filmleri
En İyi Doğa Filmleri
another_round
Another Round

Bir cevap yazın