Another Round

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
another_round

Last Updated on 7 Ocak 2022 by İpek Danış

Körkütük

Oscar Ödüllü “Another Round” Şimdi Mubi’de!

Hayatımızı daha hafif, daha yaşanılır, daha eğlenceli, en önemlisi daha bize ait kılan nedir? Alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak tefek değişiklikler mi, yoksa kendimize de, etrafımıza da daha cesur, daha yaratıcı gözlerle bakmak mı?

Another Round Türkçe adıyla “Körkütük”, orijinal adıyla Druk,  senaryosunu Thomas Vinterberg ve Tobias Lindholm’ün yazdığı, yönetmenliğini Thomas Vinterberg’in yaptığı 2020, Danimarka yapımı bir film. Aynı zamanda 2021’de “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscar Ödülü’nü aldı.

Bir lisede öğretmenlik yapan, orta yaşlarını süren Martin ve üç arkadaşı işlerine, özel hayatlarına dair heyecanlarını kaybetmişlerdir. Arkadaşlardan biri, Norveçli psikiyatrist Finn Skardeud’un insanın kanında doğuştan % 0,05 promillik eksik bir alkol oranıyla doğduğu, tamamlandığında insanın daha canlı, yaratıcı olduğu tezini ortaya atar. Bunun üzerine dört arkadaş bunu akademik bir deneye dönüştürerek uygulamaya karar verirler. İlk başlarda bu hafif dozda alkol kahramanlarımızın potansiyellerini ortaya çıkarmasına, hayatlarını daha hafif ve eğlenceli yaşamalarına, hatta çevrelerinde çekici görünmelerine yardım eder. Ancak deneyin kuralları esnetildikçe iş çığırından çıkar ve tatsız bir hal alır.

another_round_2020
Another Round-Körkütük-2020
quentin_tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film

Hikâye daha çok bu dört arkadaşı anlatsa da yoğunluklu olarak Martin’e(Mads Mikkelsen) odaklanıyor. Hayatı bir yana, kendini bile sıkıcı bulan Martin alkolün dozunu arttırdıkça eğlenceli, özgüvenli bir adam oluyor. Anlatım o kadar samimi ki, akış ilerledikçe biz de seyirci olarak bir taraftan onun adına seviniyor, bir taraftan da “ya ipin ucu kaçarsa” diye endişe duyuyoruz.

Another Round-2020-Trailer

Filmdeki müzik seçimleri de, mekân seçimleri de harika! Koyu ve cansız renklerle başlayan film kahramanlarımız neşelendikçe, kendilerini buldukça, parlak ve renkli oluyor, deneyin yolunda gitmemesi ile yine baştaki kasvetli renklere bürünüyor.

Film, dört karakterin yolculukları ekseninde bize alttan alta; “kendini özgürce ortaya koy”  mesajını öyle güzel veriyor ki sona doğru hüzünlü olaylar olsa da, nihayetinde insanın içini bir hafiflik kaplıyor.

Another Round Sonsöz

Finalde yer alan dans sahnesi ise âdeta filmin tepesine iliştirilen bir yıldız gibi parlıyor. Biz de tüm film boyunca ilmek ilmek işlenmiş ruh halimiz ve fonda çalan “What a life” şarkısı ile Mads Mikkelsen gibi banktan aşağı atlayıp çılgınca dans ediyoruz. Hatta bir adım daha ileri gidip, final sahnesinde denize atladığında, alkışlamak istiyoruz. Samimi, sizi de içine çekip kahramanlarla el ele yürüten ve bittiğinde damağınızda özgürlüğe ve heyecana dair bir tat bırakan bu filmi mutlaka izleyin. Another Round şimdi, Mubi’de!

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_bard_pitt_filmleri
En İyi Brad Pitt Filmleri
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
iskandinav_polisiye_filmleri
En İyi İskandinav Polisiye Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir